Čerstvé šampionky Evropské ligy v české soutěži nenašly přemožitele už dva roky a 62 zápasů v řadě. Sezonu zakončily se třemi trofejemi, když triumfovaly i v Českém poháru. Nejužitečnější hráčkou finále se stala pivotka USK Alena Hanušová.

Pražanky předchozí dva finálové zápasy se „lvicemi" vyhrály o 42 a 47 bodů a ani ve třetím souboji nedaly východočeskému soupeři sebemenší šanci sérii zdramatizovat.

Na straně Hradce se sice střelecky dařilo Bělorusce Lichtarovičové, ale na větší odpor to nestačilo. Hráčky USK soupeře ničily rychlými protiútoky, soupeř navíc při absenci zraněné pivotky Hartigové nestačil ani pod košem.

Hradec i přes jasnou finálovou porážku zaznamenal nejlepší sezonu v historii, což ocenili i fanoušci vyvěšením transparentu „Pro nás jste mistryně". Umístění „lvic" je o to cennější, že si vystačily s jedinou zahraniční posilou.

Ženská basketbalová liga – finále, 3. zápas: USK Praha –  Sokol Hradec Králové 90:44 (22:7, 46:24, 70:34). Nejvíce bodů: Hanušová 21, Veselá a Burgrová po 12, Kat. Elhotová 10 – Lichtarovičová 18, Kuthanová 10, Zavázalová 5. Fauly: 15:15. Trestné hody: 11/6 – 8/5. Trojky: 4:5. Doskoky: 44:30. Konečný stav série: 3:0.

Čekání skončilo, Trutnov slavil vydřený bronz

Trutnov, Nymburk - Sen se stal skutečností. Basketbalová parta z Podkrkonoší v pondělí večer ukončila nebývale dlouhé čekání na medaili a v hale mužských šampiónů z Nymburka slavila bronz, jako by to pro klub bylo něco nepředstavitelného. Ono ale svou podstatou opravdu bylo.

Nymburk - Trutnov, 5. zápasRozhodnout muselo až prodloužení

Už příjezd do meky českého basketbalu dával tušit slavnostní ráz celého pondělního večera. V chodbě haly se hráčky i věrní trutnovští fanoušci pozdravili s Jiřím Welschem či Rado Rančíkem, oporami zdejšího jistě již brzy mistrovského celku mužů. Následně začala bitva, která se stala opravdovým vyvrcholením dlouhotrvající série o bronz. Ač měla Kara rozhodující pátý zápas skvěle rozehrán (vedla 37:27 a deset minut před koncem i 47:34), dovolila soupeřkám zinscenovat drama, na jehož konci se klidně mohly radovat domácí hráčky. Především heroický výkon Dariny Mišurové, bývalé trutnovské rozehrávačky, neustále oddaloval oslavy modrobílého klubu. Duel hlavně její zásluhou došel až do prodloužení (58:58).

V něm už ale dění na palubovce režíroval hostující kolektiv, který s výraznou pomocí publika dovedl zápas do vítězného konce a mohly tak propuknout oslavy. „V utkání jsme spoléhali na kvalitní obranu a dobrou fyzickou připravenost družstva. Ukázalo se, že děvčata v létě odmakala skutečně hodně tréninků a nyní se jim to vrátilo v podobě medailové odměny," radoval se z úspěchu krátce po převzetí bronzové medaile trutnovský lodivod Jozef Rešetár.

Trutnov – Nymburk 3:2
1. z. – úterý 21. dubna:
Nymburk – Trutnov 80:81
2. z. – středa 22. dubna:
Nymburk – Trutnov 73:66
3. z. – pátek 24. dubna:
Trutnov –  Nymburk 57:59
4. z. – sobota 25. dubna:
Trutnov – Nymburk 70:63
5. z. – pondělí 27. dubna:
Nymburk – Trutnov 67:72 pp

Bronz si zasloužily oba kolektivy

Jak sám trenér uvedl, ve výhru svých svěřenkyň v pátém utkání věřil, nicméně uznal, že bronzový závěr sezony by si v pondělí zasloužily oba týmy. „Je potřeba respektovat sílu soupeře. Dlouho to přesto vypadalo na naše vítězství a jen zbytečné chyby, ztráty a neproměněné situace dovedly zápas do prodloužení. Jsem velmi rád, že jsme právě v něm ukončili smolnou sérii, doteď jsme nedokázali ani jeden takový duel vyhrát," dodal kouč.

Pokud by snad Kara utkání do vítězného konce nedotáhla, mohla by „děkovat" jen formě již zmiňované Mišurové. Ta se hlavně ve druhém poločase prezentovala skvělým výkonem a hned 16 nymburských bodů v řadě neslo její rukopis. „Darča hrála na vysoké úrovni. Osud zápasu vzala do svých rukou a vycházelo jí to. Je to velice zkušená hráčka a hra vabank jí svědčila," pochválil kouč Trutnova bývalou oporu východočeského klubu.

Kdo si ale vedle samotných hráček Kary zasloužil obdiv, to byli trutnovští příznivci. Že vytvořili úžasnou atmosféru v domácích zápasech, to se i očekávalo. Co ale předvedli v Nymburku, z toho běhal až mráz po zádech. Jejich ohromná podpora držela tým nad vodou i v těch nejtěžších okamžicích a nakonec se všichni společně dočkali odměny. Však také samy basketbalistky nekřepčily pouze na palubovce, ale hned jak to bylo možné, zamířily za svými fanoušky, aby se o radost mohly dělit právě s nimi.

„Už jsem to říkal médiím několikrát, že pro Trutnov jsou fandové šestým hráčem na hřišti. Za to jim patří velké poděkování. To, jakým způsobem nás podporovali v celém play off, je krásné. Výrazně se podíleli na tom, že nám ty medaile nyní visí na krku," pochválil diváky šťastný trenér.

Po závěrečné siréně se tak palubovka nymburské haly proměnila v jeden velký trutnovský karneval. Zároveň měl ale netradiční tečku. Ač se v basketbale stalo tradicí, že si vítězný tým na památku ustřihne síťku, domácí pořadatelé hostujícím hráčkám nic takového nepovolili. Naopak trvali na tom, aby se celá výprava „pakovala" z haly co nejrychleji, což umocnilo částečné zhasnutí světel. Partu v modrých dresech to ale z míry vyvést nemohlo, oslavy totiž pokračovaly jak v šatně, tak při zpáteční cestě autobusem.

Ještě ale jedna zajímavost. Medaile Trutnovu nebyla souzena v letech 2011 –  2014. Kara se znovu dočkala až nyní a ač klub získal v jubilejní dvacáté sezoně v nejvyšší domácí soutěži již dvanáctý cenný kov, pro spoustu hráček šlo o vůbec první „placku".