Teploměry ukazují téměř 40 stupňů Celsia, ale kondiční trenér basketbalové reprezentace Aleš Kaplan své svěřenkyně nijak nešetří. Prohání je po hřišti, zařazuje série posilovacích cvičení a ždímá z nich poslední zbytky sil. Před sluníčkem se hráčky schovají jen ve chvílích, kdy dostanou možnost osvěžit se vodou přímo z hadice.

„Počasí nám přípravu nijak výrazně nekomplikuje. Naopak. Měli jsme tu v Lázních Bělohrad vždycky smůlu na to, že bylo ošklivě a pršelo. Teď máme konečně teplo, které je na regeneraci lepší. Navíc to hráčky nutí ke stoprocentním výkonům," řekl hlavní trenér Lubor Blažek. „Jen jsme museli trochu upravit program a začínáme dříve ráno, abychom nebyli na slunci přes poledne," dodal.

Na soustředění se hráčky ani jednou nepotkají s míčem. Jde hlavně o regeneraci a nabírání kondice. „Je třeba hráčky po dovolené znovu naladit, aby zvládly herní přípravu. Dopoledne je trénink, odpoledne lázeňské procedury, rehabilitace, regenerace, lékařská kontrola a večer vyrovnávací cvičení a posilovna," popsal Blažek.

Náročnost tréninků připouštějí i hráčky, zejména pak reprezentační novicka Beáta Adamcová. „Slyšela jsem, že půjde o regenerační soustředění, ale po pár trénincích jsem pochopila, že to žádná regenerace není," řekla křídelní hráčka Valosunu Brno. „V tom horku je to náročné, ale je to potřeba," dodala.

V národním týmu je poprvé stejně jako pivotka Hradce Králové Klára Pochobradská. Další dvě debutantky Monika Satoranská a Kateřina Sedláková se k týmu připojí až později kvůli školním povinnostem.

„Na jednu stranu je škoda, že tu nejsme všechny čtyři, ale takhle alespoň my s Klárou budeme už za mazáky, až se k nám další dvě holky přidají. Parta je tu dobrá, takže není problém zapadnout," prohlásila Adamcová, která je po Tereze Vyoralové druhou nejmladší hráčkou v týmu. Přesto se chce pokusit probojovat do konečné nominace, jako se to před rokem povedlo právě Vyoralové.

„Nominace pro mě byla překvapení, protože hraju v lize teprve druhým rokem. Když už jsem tu, tak se určitě chci dostat co nejdál. Zároveň to ale beru i jako velkou zkušenost do budoucna a jako osobní přípravu na další sezonu a možnost se zlepšovat," dodala Adamcová.

V příštím týdnu se reprezentantky přesunou na herní soustředění do Trutnova. Pokračovat budou v Praze a v závěru června odcestují do Japonska, kde s místním výběrem sehrají sérii přípravných zápasů. Následně budou mít až do půlky srpna individuální program, než nastoupí do druhé fáze přípravy na MS. Na turnaj do Turecka odletí 25. září.