V červnu 2010 skončil jako trenér extraligových pozemních hokejistů Slavie Hradec Králové. Při tehdejším rozhovoru pro Deník JIŘÍ BÁRTA řekl, že po patnácti letech trénování si chce odpočinout a věnovat se bude pouze dorostu. Pokud mu to čas dovolil, chodil na zápasy ostatních celků hradecké Slavie v roli diváka. Po roce a půl se však znovu vrátil na lavičku mužského áčka.

Kdy došlo k prvním námluvám o vašem návratu k mužům Slavie?
Vše se seběhlo poměrně rychle. Jelikož v závěru podzimu začala upadat tréninková morálka, tak hrající kouč Marek Machút po jednom z tréninků jasně řekl, že už dál za těchto okolností trénovat nebude. Následně jsem byl požádán prezidentem klubu, zda bych tým převzal v zimním období, kdy hrajeme první ligu v hale.

Rozmýšlel jste se dlouho?
To ani ne. V klubu řadu let působím, hráče velice dobře znám. Je mi jasné, že budu muset něco změnit, ale to je mezi mnou a hráči. Když to řeknu zjednodušeně, nechci ze sebe dělat šaška. Na druhou stranu mi osud hradeckého pozemního hokeje není lhostejný. Nemohl jsem mužstvo nechat padnout. To, že jsem se vrátil, byla moje povinnost.

Co jste při nástupu do funkce řekl hráčům?
Na nějaké proslovy nebylo mnoho času. Mužstvo jsem převzal týden před startem první ligy v hale, takže po dvou trénincích jsme šli na věc. Jsem rád, že jsme úvodní dva zápasy vyhráli, což je povzbuzení pro nás všechny do další práce. Jak už jsem řekl, hráči mě velice dobře znají a vědí, co ode mne mohou čekat. O všem důležitém si promluvíme začátkem ledna, kdy bude na vše více času.

Okamžitý návrat mezi extraligovou elitu je vaší povinností. Mám pravdu?
Uvidíme, jak se soutěž bude vyvíjet. Tentokrát jsem postavil úplně jiný mančaft, než tomu bývalo v minulosti. Nejstaršími hráči jsou brankář Keprta a v poli Ellinger. Jinak tým tvoří vesměs dorostenci, kteří se teprve seznamují s pozemním hokejem dospělých. Rozdíl mezi hrou na venkovní ploše a v hale je značný. Na palubovce se dělá vše ve větší rychlosti, k vidění je více osobních soubojů. V současnosti se v hradecké Slavii snažíme sestavit nový perspektivní tým, který bude pohromadě několik let a bude mít i odpovídající výsledky. Pokud se již v této sezoně podaří návrat mezi extraligovou elitu v hale, bude to dobře.

Proč jste nevsadil na hráče, kteří v minulosti absolvovali halovou sezonu pravidelně a měli dobré výsledky?
Podívejte se, čas se nedá zastavit. Hráči, kteří tu působili v minulosti, odvedli pro náš klub neocenitelné služby a patří jim poděkování. Jenomže jak roky přibývají, tak už na tom nejsou nejlépe fyzicky, a to je znát. Proto jsme se vydali cestou dát šanci mladým klukům z vlastní líhně, kteří si budou vážit toho, že mohou hrát v Hradci Králové. A pokud budou mít odpovídající výkonnost a touhu něčeho dosáhnout, tak to může být na několik let.

Kromě áčka vedete i starší dorost, který vám dělá radost…
Já bych to rozdělil na dvě části. Na venkovní ploše jsou výsledky nic moc, zatímco v hale se klukům daří.

Čím to je?
Při zápasech venku podávalo mužstvo nevyrovnané výkony. V současné době opravdu nejsem schopen postavit silnou jedenáctku, která by soupeře přehrávala jak herně, tak výsledkově. Naopak v hale, kde hraje sedm osm kluků, tak jsme schopni odehrát velice kvalitní duely.

Další mistrovské zápasy v hale muži absolvují v polovině ledna. Na co se do té doby zaměříte?
Prvoligová soutěž mužů se znovu rozjede patnáctého ledna, kdy našimi soupeři budou Kbely a Technika Brno. Do té doby se potřebujeme více sehrát, nacvičit nějaké signály a zaměřit se na kombinaci. Kluci mají na to, aby zápasy dobře odehráli, přesto některé věci musí neustále zlepšovat.

Existuje varianta, že byste vedl muže Slavie i v jarních zápasech extraligy na venkovní ploše?
O tom se budu bavit s prezidentem klubu Milanem Nejedlým až po skončení halové sezony.

Jaké máte přání do nového roku?
Pochopitelně hodně zdraví a více klidu. Co mně ale nejvíce chybí, to jsou lepší vzájemné vztahy mezi lidmi. Bohužel v dnešní době jsou mnozí lidé zbytečně moc napruženi, chybí více pohody a srandy.

Jan Skalička