Letos pětadvacetiletý atlet tím v první polovině sezony zúročil své zimní tréninkové úsilí a připravil si dobrou výchozí pozici pro další část letošního roku.

Janata se v minulých týdnech soustředil na delší silniční tratě a vyplatilo se mu to. V dubnovém Vinařském půlmaratonu v Pardubicích zaběhl osobní rekord 1:13,20,v celkovém pořadí obsadil 16. místo a nechal za sebou i některé keňské běžce.

Další výborný výsledek na dlouhých tratích si borec běhající za Maratonstav Úpice nechal na nedávný Pražský maraton. V něm zaběhl čas 2:37,20, který mu stačil na 10. místo v hodnocení mistrovství republiky. I přesto, že o necelou minutu zaostal za svým letošním i osobním maratonským maximem. Pro to si dojel do nizozemského Appeldoornu, kde obsadil v celkovém pořadí 6. místo a ve své věkové kategorii do devětadvaceti let obsadil čtvrtou příčku.

„Pražská trať není na dobrý čas příliš vhodná,“ uvedl stračovský atlet. Přitom Janata s maratonským během vlastně začíná. První sice absolvoval už před sedmi lety, ale jak sám říká, tehdy spíše z hecu a bez valné přípravy. Teprve ty další už byly po odpovídajícím tréninku, zatím má na svém kontě čtyři.

Po jarních závodech na maratonských a půlmaratonských tratích se v těchto dnech Janata začíná věnovat hlavně běhům do vrchu. Svěřenec výborného trutnovského běžce Františka Pechka se na ně chce v současné době soustředit. Na přelomu května a června absolvoval vysokohorské soustředění v Itálii, kde se ve společnosti například Pavla Brýdla, v současnosti nejlepšího českého vrchaře, připravoval na sérii zahraničních vrchařských závodů.

V Janatově termínovém kalendáři například figuruje běh na obávaný rakouský Grossglockner a některé další. „Rád bych se také nominoval na letošní mistrovství světa v běhu do vrchu,“ netají závěrem Milan Janata. (rm)