Cílem 117. ročníku slavné steeplechase prosvištěla první Sixteen – jako první bělka v historii slavného dostihu. K triumfu před zraky britské princezny Anny dovedl sedmiletou klisnu po skvělém finiši šestatřicetiletý žokej Dušan Andrés. „No konečně! Ještě mi to nedochází, ale před tolika lidmi je to krása,“ jásal žokej. Pardubickou vyhrál na čtrnáctý pokus.

Kartami zamíchalo před startem zranění žokeje Josefa Bartoše. Tomu se sen o obhajobě rozplynul po pádu v rámcovém dostihu a zlomenině vlásečnicové kosti levé ruky. Vsedle obhájce Decent Fellowa ho nahradil Tomáš Hurt.

„Samozřejmě mě mrzí, že jsem nejel, ale to je život. S tím se musí počítat a Hurt zvládl závod skvěle,“ chválil Bartoš.

Mezi pouhou čtrnáctkou koní jela Sixteen na dohled tempaře Decent Fellowa. A v cílové rovince za proutěnkou, poslední z 30 překážek na 6900 metrů dlouhé trati, mu ukázala záda.

„Když jsme šli na Havláku třetí a měli Decenta na dostřel, tak jsem věřil, protože holka má lepší konec,“ říkal Andrés. Závod skončil úspěchem trenérské školy Josefa Váni. Legendární žokej, který letos nemohl kvůli zlomenině krčního obratle startovat, má v péči Sixteen i druhého Decent Fellowa. Na pátém místě navíc doběhl Váňův Juventus, v jehož sedle seděl jeho 17letý syn Josef Váňa mladší. „Juventus udělal několik chyb a malého rozhodil, ale kluk odvedl kus slušné práce,“ tvrdil Váňa starší.

Sixteen byla „černým“ koněm. A přání svého majitele, filmového producenta Jaroslava Boučka, naplnila do puntíku. „Má srdce a je velkou dámou,“ rozplýval se Bouček. Průběh dostihu ale raději nesledoval. „Šel jsem do lesa a měl zavřené uši i oči.“

Andrés je jediným žokejem v novodobé historii, který se může pyšnit výhrou v pardubické i v Českém derby, největším rovinovém dostihu republiky. „Pardubická je ale mnohem skvělejší,“ zářil jezdec ještě v sedle a objímal se s Váňou.

Bez úspěchu skončila Velká pardubická pro favorizované koně trenéra Františka Holčáka, Maskula a Cieszymira. Koně zpomalili před Taxisem a na doskoku se poroučeli k zemi. Cieszymir se zlomenou lopatkou závod nepřežil.

Krásný slunečný den přilákal do areálu zdejšího dostihového závodiště rekordní návštěvu (hrubý odhad 25 000). Atmosféra dostihového svátku byla skvělá.