Od 11. do 20. července absolvoval s týmem PSK Whirlpool–Author Hradec Králové v Číně etapový závod. Pak už tam zůstal. Důvod? Cyklista PETR BENČÍK se připravuje v zemi letošních olympijských her na svůj životní závod, který pojede 9. srpna v Pekingu. „Chci v něm být vidět,“ prozradil „Bejk“.

Stojí před vámi vrchol kariéry. Snil jste někdy o tom, že by jím mohla být právě olympiáda?
Samozřejmě. Na olympiádu jsem chtěl vždycky, jenže jsem měl kolem sebe tolik dobrých cyklistů, že se mě to nikdy netýkalo. Z naší republiky se tam dostali vždy tak maximálně dva závodníci a v konkurenci Svorady či Padrnose to bylo těžké. Teď se mi to konečně splnilo, asi na mě přišla řada. (zasměje se)

Do Pekingu jste se probojoval na základě triumfu na mistrovství republiky, na nějž jste dlouho čekal. Tušil jste během samotného závodu, že by se to mohlo podařit?
Abych řekl pravdu, tak jsem v to nedoufal, neboť trať mému vítězství profilově nenahrávala. Spíše vyhledávám těžší tratě. Na druhou stranu bylo mistrovství hodně obtížné především tím, jak se závodilo. Závěrečný spurt byl hodně náročný, protože byl do kopce. Nebylo to moc o rychlosti, ale spíš o síle a výkonnosti. V minulosti mi však takovéto závěry seděly, takže jsem si ke konci říkal, že by to mohlo vyjít. Nicméně před závodem jsem si dával větší šance než v jeho průběhu. Šel jsem do něj s tím, že chci vyhrát.

V poslední době jste prokazoval dobrou výkonnost. S čím tedy půjdete do olympijského závodu?
Pro mne je to velká neznámá. Opravdu si netroufnu říct, jak to bude vypadat. Netuším, co se mnou tak dlouhý závod udělá (245 km – pozn. aut.). Každopádně bych chtěl být vidět, aby lidi věděli, že jsem na olympiádě startoval, ne, že tam budu jen jako jeden z řady cyklistů.

Již delší dobu se na vrchol připravujete právě v čínském prostředí…
Nejprve jsme tu absolvovali s týmem Whirlpoolu těžký desetidenní podnik. Po jeho skončení jsem zde čtrnáct dní prakticky úplně sám. Pobývám v národním vysokohorském centru v nadmořské výšce 2500 metrů. Jezdím až do čtyř tisíc metrů. Takže příprava je myšlena úplně super. Ale jestli se to projeví, to se teprve ukáže podle toho, jak se s tím tělo popere a dokáže se na závod připravit.

Jistě tvrdě trénujete. Je to tak?
Ani ne. Zatím jsem převážně odpočíval. To byla jedna z nejdůležitějších částí přípravy. Následující týden se však chci věnovat tréninku. Určitě je dobré, že jsem zůstal v horách a nemusím trénovat v Pekingu, protože pro cyklisty je trénování v takovém obrovském městě prakticky nemožné. Je to jako kdyby člověka ubytovali na Václaváku, a trénuj, což asi není úplně ono. (zasměje se) Myslím, že jsem tedy udělal dobrý tah. Důležité bude, co se mnou udělá vysokohorská příprava. Nemám s tím totiž moc zkušeností. Dělám ale vše pro to, abych byl v pohodě.

Problémy s aklimatizací v horách určitě nemáte. Nemyslíte však, že by mohly přijít, až se přesunete do Pekingu, kde panují obrovská vedra a je tam více než devadesátiprocentní vlhkost vzduchu?
Údajně čtvrtý den (to se zrovna jede olympijský závod – pozn. aut.) po návratu do nižší nadmořské výšky máte největší euforii z přebytku kyslíku. Měla by dobře působit krev i celý organismus. Takže by to měl být obecně nejlepší den. Mám to směrované tak, aby s tím nebyl problém. Potíže by nastaly spíše v opačném případě. Potkalo nás to, když jsme sem přijeli. Tři čtyři dny jsem funěl, když jsem vyšel jen pár schodů. Třeba i když jsem četl na posteli knížku, tak jsem cítil, že se musím pořádně nadechnout.

Už víte, jaký profil na vás čeká?
Pojede se dvě stě padesát kilometrů. Na začátku je zhruba osmdesát kilometrů rovina a poté se najede na okruhy, které vypadají tak, že půlka je do kopce a ve druhé se sjíždí dolů. Zatím jsem ten profil viděl jen na internetu. Moc se v tom ale nevyznám. Všechno vypadá, že je to v centru Pekingu, ale abych řekl pravdu, tak si to moc nedokážu představit. Někdo říká, že ten závod bude extrémně těžký a jiný zase naopak. Údajně má mít až pět tisíc metrů převýšení, což zní až hrozivě, protože nejtěžší etapy na Tour de France mají tři a půl tisíce. Rozhodně to nebude nic jednoduchého.

Podle toho, co jste říkal, by vám trať tedy mohla sedět, ne?
Bylo by to jiné, kdybych v Pekingu trénoval delší dobu. Kdybych si mohl vybrat, tak bych asi nechtěl takto náročnou trať. I když, čím delší a těžší závod, tím je to pro mě lepší. Otázkou je spíš, jak na tom budu v porovnání s konkurencí, jestli budu stačit těm nejlepším, popřípadě, jak se bude cítit Křižák (Roman Kreuziger – pozn. aut.). Bylo by dobré, kdyby mu zůstala excelentní forma po Tour de France. Uvidíme, jak na tom bude. Třeba bych mu pomohl, ale nelze to předem předvídat.

Domlouvali jste se předem s Romanem na nějaké případné spolupráci?
Křižák je na tom teď tak, že je schopen udělat dobrý výsledek a mně nebude dělat problém mu k tomu pomoci. Kdyby on pak třeba uspěl, tak by to byla i moje vizitka. Ovšem, když by mu to nesedlo, tak asi na této trati bude každá pomoc marná. O tom se rozhodne až během závodu, zatím jsme nic neprobírali.

Budete mít možnost si tu trať nejdříve projet?
Určitě. Šestého cestuji do místa konání. O den později je oficiální trénink na olympijské trati, takže to bude moje poslední příprava. Poslední den bude odpočinek a pak už přijde vrchol.

Anketní otázky:

1. Co pro vás znamená účast na olympijských hrách?

Pro mne je to splnění dalšího sportovního snu. Vždycky jsem chtěl startovat na olympiádě, vyhrát mistrovství republiky a jezdit ProTour. Třetí cíl se mi však nepovedl. Dva ze tří snů se mi už splnily.

2. Jaká událost vás nejvíce zaujala v historii OH?

Hodně mě zaujaly výkony některých sportovců v dřívějších dobách, například Zátopka. Vůbec mi ale není jasné, jak to ty lidi zvládali. Nebo mi přijde dost zajímavé, že dají olympiádu právě do Číny. Přijde mi to jako paradox, protože v současnosti tu funguji a vidím, jaká je v této zemi bída.

3. Kolik medailí získá v Pekingu česká výprava a kteří sportovci se o zisk cenného kovu zaslouží?

To si vůbec netroufnu tipovat. Jsem totiž neustále pryč a nemám přehled o ostatních sportovcích, jakou mají aktuální formu. Nicméně přál bych si deset medailí. Našim lidem věřím, neboť olympiáda je pro každého velkou motivací. Velkým favoritem bude zřejmě Šebrle.

Vizitka

Petr Benčík
Narozen: 29. ledna 1976 v Novém Boru
Stav: ženatý
Sportovní odvětví: silniční cyklistika
Oddíl: PSK Whirlpool – Author Hradec Králové
Kdy závodí na OH: 9. srpna – závod s hromadným startem (245 kilometrů)
Největší úspěchy: 6. místo z ME do 23 let ve Villachu; 1× 1.místo, 1× 2.místo, 2× 3. místo z MČR; 4. místo celkově – Tour de Dunkerque 2005 ve Francii (etap. závod Hors kat.), 5. místo – Rund um Henninger Turm v Německu (závod Hors kat.)
Kariéra: TJ Bohemie Nový Bor (1986 – 1990), SVS–M Lanškroun (1991 – 1994), PSK Hradec Králové (1995 – 1999), eD system (2000 – 2005), od roku 2006 PSK