Kurzy na něj klesají a preference rostou… Včera zahájil velmistrovský turnaj 29. ročníku Czech Open. Jedním z favoritů je Vitaliy Bernadskiy. Ukrajinský šachista zatím v Pardubicích řádí jako černá ruka. Nejdříve ovládl Fischerovy šachy a pak ukořistil prvenství v ostře sledovaném turnaji v rapidu.

První vrchol festivalu v individuálních disciplínách přilákal celkem 29 velmistrů a dvě velmistryně. Velmi silně obsazené klání nabídlo strhující podívanou. O vítězi se rozhodlo v osmém kole v souboji mezi Sergejem Movsesjanem a Vitaliyem Bernadskiym. Pardubákům známý arménský velmistr podlehl druhému nasazenému Bernadskiymu a , konečném výsledku si tak prohodili pořadí oproti startovní listině.

„Rapid je mou oblíbenou disciplínou. Nejprve jsem prohrál remízovou pozici s Davidem Paravyanem. Nicméně proti Sergeji Movsesjanovi jsem hrál tvořivě, s touto vítěznou partií jsem velice spokojený,“ hodnotí Vitaliy Bernadskiy.

„Naposledy jsem byl na Czech Open před osmi lety, když mi bylo čtrnáct let, ale to jsem hrál špatně. Zatím mohu být nadmíru spokojený. Ve Fischerových šachách jsem ale nestihl první kolo, protože jsem do Pardubic přijel pozdě. Nakonec jsem ale vyhrál šest partií a bral první místo. Jinak velmistrovský turnaj očekávám hodně vyrovnaný. Cítím se v dobré formě a jsem připraven bojovat o vítězství,“ vyhlašuje Ukrajinec.

Třetí místo z turnaje v rapid šachu si odveze do Německa velmistr Philipp Schlosser. Turnaj se hrál zároveň jako mistrovství republiky a nejlépe umístěným Čechem se stal velmistr Jiří Štoček, jenž skončil na celkové páté příčce.

Víkendová nabídka
ŠACHY: Pardubice Open – velmistrovský turnaj (so i ne 15.00), Motorgas Open – ratingový turnaj pro hráče s ELO do 2300 bodů (so i ne 15.00), Gasco Open – ratingový turnaj pro hráče s ELO do 2100 (so i ne 15.00), Dostihový spolek Open – ratingový turnaj pro hráče s ELO do 1700 (so i ne 15.00), Frolov Chess – mistrovství světa (so 9.30), Chládek a Tintěra Open – bleskový k.o. turnaj (ne 9.00).

Sudoku a logika –logické úlohy, sudoku (so 10.00 a 12.00)

Quartino – rapid turnaj (ne 10.00).

Všechny soutěže ve velké hale ČSOB Pojišťovna ARENA Pardubice).