Tradiční běžecký závod Křížová desítka otevře v neděli 26. března 2023 již svoji druhou dekádu. Pravidelný termín poslední víkend v březnu znamená, že se jedná o jednu z prvních akcí jarní běžecké sezóny.

Centrum závodu je umístěno na parkovišti Lesní hřbitov a účastníci si mohou vybrat trasy na pět a deset kilometrů. Připraveny jsou také dětské závody pro všechny věkové kategorie.

Křížová desítka v Hradci KrálovéKřížová desítka v Hradci KrálovéZdroj: SportvisioKřížová desítka získala svůj název díky trase, která vede do kříže a umožňuje neustálý kontakt všech účastníků s čelem závodu. Během své historie se trasa nikdy neměnila a nejlepší dosažený výkon je z roku 2021, kdy čas 30:23 min. zaběhl Jáchym Kovář. Mezi ženami vévodí historickým tabulkám Tereza Novotná časem 35:00 min.

Závod je vhodný pro špičkové atlety, ale i širokou veřejnost. Na startu obou tratí se objeví až 500 startujících, kteří si každý rok užívají nádherné lesní prostředí s asfaltovou trasou bez provozu uprostřed jarní přírody.

Každý účastník obdrží v cíli unikátní medaili s reliéfem dominanty města Hradec Králové. Registrace jsou možné online na stránkách pořadatele www.sportvisio.cz, ale i přímo na místě v den závodu.

Roman Šinkovský