Královéhradecké letiště a přilehlý autodrom Czech Ring bude ve dnech 15. a 16. května hostit jednu z největších motoristických akcí v Evropě. Rally Show a Autosalon Show se pro 8. ročník spojily s mezinárodní leteckou přehlídkou Helicoptershow.  Diváci se tak mohou těšit na akce na zemi i ve vzduchu, rychlé automobily i vrtulníky.

Je jasné, že na této jedinečné akci nebude chybět královéhradecký automobilový závodník Michal Matějovský, vedoucí závodník průběžného pořadí seriálu mistrovství Evropy cestovních vozů (FIA ETCC). Devětadvacetiletého jezdce čeká velká výzva, když se svým BMW 320si půjde do rychlostního souboje s helikoptérou!

„Po výhře na maďarském Hungaroringu jsem nabitý adrenalinem a touhou být ještě rychlejší! Závod s helikoptérou jsem nikdy předtím nezkusil. Je to obrovská výzva," řekl závodník Michal Matějovský.

Den: sobota 16. května. Čas: 14 hodin. Místo: ranvej královéhradeckého letiště. To jsou základní údaje k rychlostnímu souboji na jeden kilometr. Michal Matějovský se se svým závodním vozem BMW 320si a Porsche GT3 Karla Machka postaví dvěma nízko letícím vrtulníkům. Oba vrtulníky i auta se závodní dráhou proženou vedle sebe v bezpečném odstupu.

Po závodě s vrtulníkem se uskuteční u stánku Československého motorsportu autogramiáda, které se spolu s Michalem Matějovským zúčastní také známí automobiloví závodníci – Martin  Kolomý (Rally Dakar) a Václav Svoboda (africká Tuareg Rally a Rally OilLybia of Morocco), kteří na ploše královéhradeckého letiště představí svoji techniku.

Lákadlem pro návštěvníky bude možnost si vyzkoušet řidičské umění na profesionálním závodním simulátoru společnosti Aquapro Racing z Hradce Králové. Michal Matějovský ho otestuje jako první a  nastaví závodní limit, který návštěvníci zkusí překonat.

Letos je Rally show pojata jako festival zážitků, které lidé budou zkoušet na vlastní kůži. V doprovodném programu vyčnívá prohlídka unikátní a historicky cenné tatrovky, která je jedna ze dvou posledních kusů na světě –  Tatra T2-603 B6 z roku 1967. Dále prohlídky tater z Rally Dakar či africké Tuareg Rally.

„Našim vzorem je největší světová výstava  Festival of Speed v Londýně, kde jsou letadla i vrtulníky nedílnou součástí závodních strojů. Proto jsme s radostí přivítali možnost realizovat tyto akce paralelně a propojit letiště s autodromem," uvedl organizátor Rally Show Karel Pohner.  Hlavním tahákem 8. ročníku Rally show budou závodní vozy. Mezi nejznámější legendy patří vůz Lancia Delta Integrale nebo Audi Quatro.