V sobotuse na stejné sjezdovce uskuteční závod v obřím slalomu – mladší žáci a žákyně pojedou jedno a jejich starší kolegové dvě kola.

Prvenství v hodnocení národů obhajují Češi. Letos se přihlásila reprezentační družstva třinácti zemí: Belgie, České republiky, Estonska, Finska, Chorvatska, Izraele, Lotyšska, Nizozemska, Polska, Slovenska, Srbska, Ukrajiny a Velká Británie.

Česká reprezentace bude mít na startu dva výběry, tím třetím bude šest lyžařských nadějí z pořádajícího Ski klubu Ústí nad Orlicí. Mezi slalomovými brankami by se mělo objevit celkem 150 závodníků.

Úsilí těch nejlepších bude odměněno 52 hodnotnými cenami a palce všem bude držet i populární říčkovský maskot - krteček akademického malíře Zdeňka Milera.

Nováčkem Finové

Premiéru budou mít v Říčkách Finové, čímž stoupne celkový počet zemí, které na Zakletém při Skiinterkriteriu závodily, na osmatřicet z pěti kontinentů. „Na začátku tohoto týdne se odhlásili tradiční účastníci Švédové, kteří nečekaně ztratili sponzora, omluvili se Turci a Litevci. Vysvětlující dopis poslali rovněž tradiční účastníci Rusové, kteří vzhledem ke zkráceným financím pojedou jen na dva závody a dali přednost závodům Trofeo Topolino v Itálii a podniku Skofja Loka ve Slovinsku,“ informoval Deník předseda organizačního výboru Luboš Bäuchel.

Vrásky na tvářích pořadatelů přidává počasí. „Ve středisku se jako všude hodně oteplilo, čerstvě napadaný přírodní sníh je pryč. Na slalomovém svahu však máme půl metru technického sněhu, takže v žádném případě neklesáme na mysli. Oteplení s deštěm je nepříjemné, ale na druhou stranu nejsme halový sport, musíme se s nepřízní počasí poprat, zkušenosti máme a o osud závodu nemám obavy,“ tvrdí ředitel závodů Jaroslav Křístek.

Závod, jehož jedenapůlmiliónový rozpočet pomohlo naplnit téměř sedmdesát sponzorů, má hlavní partnery ve Skupině ČEZ, RWE – energie českého lyžování a Mados MT. Záštitu nad závodem převzala celá řada významných osobností politického a společenského života, za všechny jmenujme ministra školství Ondřeje Lišku či hejtmany Královéhradeckého a Pardubického kraje Lubomíra France a Radko Martínka.

Přijede fandit lord?

Technickým delegátem mezinárodní lyžařské federace FIS je Polák Wojciech Gajewski, který bude v Říčkách poprvé. Zajímavou celebritou by měl být předseda Britského olympijského výboru lord Colin Moynihan, jehož syn Nicholas by si rád vylepšil loňské 9. místo v obřím slalomu a 14. místo ve slalomu.

Loňské 46. Skiinterkriterium vyhrála v celkovém hodnocení národů Česká republika (245 bodů) o „parník“ před Slovenskem (124) a Polskem (114). Absolutními vítězi se stali starší žákyně Valentina Volopichová (Česká republika) a starší žák Dreis van den Broecke (Belgie), kteří vyhráli slalom i obří slalom.

Účastnický rekord drží rok 2003 – 43. Skiinterkriteria se tehdy zúčastnilo 20 zemí, které do bojů vyslaly 206 závodníků. „Zveme k nám všechny příznivce lyžování,“ vyzývá místopředseda organizačního výboru a šéf střediska Stanislav Havel, jenž dodává: „Mohou se podívat na kvalitní mládežnické závody a přitom si dobře zalyžovat na našich sjezdovkách, které budou v plném provozu.“

Jaromír Fridrich