Naposledy jste hlavní turnaj v Pardubicích vyhrál v roce 1995. Dají se oba triumfy porovnat?
Na ten první si pamatuji moc dobře, protože se jednalo o můj první výraznější úspěch a stále se jedná o jeden z nejpříjemnějších zážitků v mé kariéře. Jinak se obě výhry dají těžko porovnávat. Jak já, tak i samotný Czech Open ušel poměrně dlouhou cestu a myslím, že u nás nastal kvalitativní posun dopředu. I když u mě ten skok asi není tak veliký. (směje se) Každopádně vyhrát oba ročníky bylo velmi těžké.

Jaký byl pro vás klíčový okamžik na cestě k vítězství v letošním velmistrovském turnaji?
Jednou z klíčových partií byla ta šestá proti Anuragovi z Indie. Ten se dostal poměrně překvapivě do vedení a hrál velice dobré a zajímavé šachy, což koneckonců dokázal v průběhu celého turnaje. S ním jsem zahrál několik horších tahů a kdyby lépe zvládl časovou tíseň, tak mohl celou partii vyhrát. Zde jsem byl nejvíce ohrožený.

V posledních třech kolech jste se navíc střetl s velmistry Lázničkou, Gangulym a Nabatym…
Viktor Láznička se snažil hrát na výhru, ale podařilo se mi dobře připravit a docela pohodlně remizovat. Poslední dvě partie byly také náročné, kdybych prohrál, mohlo to úplně změnit pořadí.

S Lázničkou jste si oproti loňskému ročníku prohodili pořadí. Pomohla vám zkušenost z roku 2015?
Připravit se na takový turnaj je obtížné, protože možností, jak se bude vyvíjet, je spousta. Když skončíte druhý a jste blízko vítězství, tak nechcete, aby se to opět opakovalo, takže jsem měl o motivaci postaráno. Myslím si, že turnaj dopadl hezky a i Viktor je se druhým místem spokojený, stejně jako jsem byl já loni.

Máte ještě nějakou konkrétní metu, ke které byste se ve vaši kariéře rád přiblížil? V minulosti jste například figuroval v TOP 10 světového žebříčku.
Pozice, na kterých jsem byl, se budou zpátky dosahovat velmi obtížně. Momentálně si nedávám nijak dramatické cíle, snažím se opravdu zahrát dobře vždy konkrétní turnaj a pokud se mi přitom povede vylepšit ELO, tak je to jenom plus. Pokud bych však měl něco zmínit, pak je to pravidelně nastupovat za reprezentaci Arménie.   (jb, tr)