Je jí šestnáct a ve své sportovní kariéře dosáhla dalšího úspěchu. Na mistrovství Evropy do jednadvaceti let v halovém pozemním hokeji ve Skotsku získala brankářka hradecké Slavie BARBORA ČECHÁKOVÁ (narozena 11. února 1994) bronzovou medaili.

Svěřenkyně trenéra Miloše Kavana v divizi A dosáhly něčeho, čemu před šampionátem příliš nevěřily. V základní skupině nejprve podlehly Bělorusku 2:8, následovala výhra nad Švédskem 13:0 a remíza s Rakouskem 4:4, která juniorkám zaručila postup do semifinále. V něm český tým narazil na Polsko a prohrál těsně 1:2. V boji o bronz pak děvčata zdolala domácí Skotsko 3:1.

Z celkového prvenství se radovalo Bělorusko, druhé bylo Polsko.

Hradecká gólmanka měla na úspěchu velký podíl a při následujícím rozhovoru zářila spokojeností.

Kdyby vám někdo před odjezdem do Skotska řekl, že přivezete medaili, věřila byste mu?
Moc ne. V divizi A jsou opravdu nejlepší evropské juniorské celky. Před odjezdem jsem si hlavně přála, abychom nesestoupily. Konečné umístění je obrovským úspěchem českého pozemního hokeje a nás všech, kteří jsme se o něj zasloužili. Mám tím na mysli trenéry i celý mančaft.

Kde vidíte hlavní příčiny úspěchu?

Dokázaly jsme se vypořádat s rozměry většího hřiště. Pokud jde o herní stránku, tak se nám hlavně v úvodu šampionátu dařilo proměňovat trestné rohy. Hodně důležité rovněž bylo, že i když jsme v některých zápasech prohrávaly, dokázal v klíčových momentech celý mančaft zapnout a zvrátit nepříznivý stav.

Kolik zápasů jste odchytala a který byl pro vás nejtěžší?

Odchytala jsem všechny zápasy, čehož si velice vážím. Nejvydařenější a zároveň nejtěžší byl pro mne souboj s Rakouskem. Skončil smírně 4:4 a nám konečná remíza stačila k postupu do semifinále. Po zápase jsme si všichni z hluboka oddechli.

V jaké atmosféře se šampionát konal?

Velice mne překvapilo, že se zápasy hrály prakticky bez diváků. Ani domácí Skotky neměly očekávanou podporu.

Co jste stihla ve Skotsku si prohlédnout, případně navštívit?

Na nějaké velké prohlídky nebylo mnoho času. Každý den se hrálo, a tak jsme s holkami zašly jen do jednoho supermarketu, což je asi jako naše Tesco.

Když jste odchytala všechny zápasy, získala jste cenu pro nejlepší brankářku?

Nic takového jsem nedostala. Organizátoři nejlepší hráčky nevyhlašovali.

Ze zisku zlatých medailí se radovaly Bělorusky. Překvapilo vás to?

Ani ne. Proti nám podaly opravdu dobrý výkon. Mají dokonale propracovaný herní systém. Po zápase jsme si říkaly, že budou patřit k největším favoritkám, a to se potvrdilo.

V neděli si již budete plnit klubové povinnosti. S hradeckou Slavií vás čekají rozhodující zápasy halové extraligy…

Bude to pořádná bitva. V semifinále s pražskou Slavií nás rozhodně nečeká nic jednoduchého. Všechna čtyři družstva jsou neuvěřitelně vyrovnaná. Stát se může cokoliv. Pražanky jsme v základní části už jednou porazily a věřím, že to vyjde i tentokrát. Pro obhajobu titulu uděláme maximum.

JAN SKALIČKA