Jubilejní 50. ročník mezinárodních žákovských závodů ve sjezdovém lyžování je minulostí.

V pátek se na vrchu Zakletý konal slalom, ke kterému nastoupilo 186 závodníků ze 17 zemí. V sobotu pak byl na programu obří slalom.

V uplynulých dvou letech ovládla česká výprava v celkovém hodnocení tyto prestižní závody. Nejinak tomu bylo i v letošním roce. Po pátečním slalomu se na prvním místě usadila výprava Německa. V sobotu ale česká reprezentace dokázala, že si právem zaslouží i třetí prvenství.

Mezi dívkami jasně zvítězila v pátečním slalomu čtvrtá Kristýna Pilná z „A“ týmu české reprezentace. Druhé Janě Dudkové ze Slovenska nadělila 2,35 sekundy. Na třetím místě dojela Julia Pronnetová z Německa.

Po dojezdu do cíle byla Kristýna velmi spokojená: „Bylo to super, jsem moc ráda, že se mi podařilo zvítězit. Ve slalomu jsem chtěla skončit na bedně, ale nepovedlo se mi to, tak jsem si to v obřím slalomu vynahradila.“

Ve starších žácích si zlato vyrovnaným výkonem v obou kolech vyjel Jan Straka z „A“ týmu Česka, druhý skončil jeho krajan Jan Zabystřan a třetí Ferdinand Dorsch z Německa.

„Jsem moc rád, že se mi podařilo vyhrát. Trať byla výborně připravená. Byly to opravdu moc pěkné závody,“ pochválil organizátory Jan Straka.

V mladších žákyních si chuť po pátečním pádu ve slalomu spravila Iva Křížová – dcera naší úspěšné olympioničky Olgy Charvátové-Křížové. Obří slalom vyhrála s náskokem 76 setin sekundy na druhou Terezu Jančovou ze Slovenska. Souboj o druhé, resp. třetí místo byl velmi těsný – třetí nakonec dojela jen se ztrátou dvou setin sekundy Češka Nikola Bubáková. Ztráta dvou setin sekundy znamená při délce trati obřího slalomu 665 metrů vzdálenost zhruba jednoho metru.

Mezi mladšími žáky si zlato v obřím slalomu odvezl Ladislav Šroba ze Slovenska, stříbro vítěz slalomu Jan Ouvín (ČR) a bronz David Kotwica z Polska.

Absolutními vítězi se stali Jan Ouvín a Kristýna Pilná. Jan Ouvín se podělil o dojmy: „Moc jsem v to, že vyhraji, doufal, povedlo se mi to a jsem strašně moc spokojený.“ Kristýna Pilná slovy chvály nešetřila: „Byly to skvěle připravené závody a jsem strašně moc šťastná, že se mi podařilo je vyhrát. Moc si toho vážím.“

Výsledky obřího slalomu – starší žákyně: 1. Kristýna Pilná (ČR) 1:33.80, 2. Jana Dudová (Sloven.) 1:36.15, 3. Julia Pronnetová (Něm.) 1:36.22. Starší žáci: 1. Jan Straka (ČR) 1:34.01, 2. Jan Zabystřan 1:34.49, 3. Ferdinand Dorsch (Něm.) 1:34.66. Mladší žákyně: 1. Iva Křížová (ČR) 47.60, 2. Tereza Jančová (Sloven.) 48.36, 3. Nikola Bubáková (ČR) 48.38. Mladší žáci: 1. Ladislav Šroba (Sloven.) 48.29, 2. Jan Ouvín (ČR) 48.34, 3. David Kotwica (Polsko) 48.36.