Po třech letech se do národního týmu vrací Petra Kulichová, která patří s Kateřinou Elhotovou a Ilonou Burgrovou k jediným pamětnicím stříbrných medailí z mistrovství světa v roce 2010.

Reprezentace totiž prochází generační obměnou, oproti předloňskému evropskému šampionátu zůstalo v kádru pouze pět hráček. V nominaci chybí Kamila Štěpánová, Tereza Pecková a Kateřina Hindráková, které se z různých důvodů omluvily.

Jednou z nejzkušenějších nominovaných je Kateřina Elhotová, jež se do basketbalového koloběhu vrátila kvůli mateřským povinnostem až ke konci sezony.

Síla pod košem

Mistrovství Evropy začíná 16. června v Hradci Králové a Praze. Do té doby české basketbalistky absolvují šest kratších soustředění, během nichž odehrají pět přátelských utkání. Na závěrečný turnaj pojede dvanáct hráček. Jednou z nich by měla být i naturalizovaná Američanka Kia Vaughnová. O svůj první start na velkém turnaji bude bojovat hned osm basketbalistek. „Je tu plno talentovaných hráček, které musí nás i diváky přesvědčit, že mají na tu nejvyšší úroveň. Jsem rád, že se vrací Petra Kulichová. S ní a Kiou Vaughnovou budeme hodně silní pod košem, na čemž bychom mohli postavit naší hru," prohlásil Beneš. Jeho tým se ve skupině ME střetne se Španělskem, Maďarskem a Ukrajinou.

Širší nominace České republiky
Rozehrávačky: Lenka Bartáková (Nymburk), Kateřina Sedláková (Handicap Brno), Tereza Vyoralová (USK Praha), Petra Záplatová (Rotenburg/Něm.).

Křídla:
Karolína Elhotová, Kateřina Elhotová, Veronika Voráčková (všechny USK Praha), Jana Hausknechtová (Handicap Brno), Eva Kopecká (KP Brno), Renata Pudláková (Slavia Praha), Michaela Stejskalová (Gran Canaria/Šp.).

Pivotky:
Alena Hanušová, Ilona Burgrová, Kia Vaughnová (všechny USK Praha), Petra Kulichová (Botasspor/Tur.), Pavla Švrdlíková (Handicap Brno), Klára Rosenbaumová (Hradec Králové).

Petr Tomášek