Již 8. ročník cyklomaratonu má dvě novinky – původní červnový termín byl změněn na srpnový a došlo ke zkrácení tratí na 50 a 25 km. Start a cíl závodu na horských kolech je ve sportovním areálu pod Peklákem.

Kratší tratě

„Hlavní závod na 65 kilometrů jezdilo kolem 60 závodníků, kratší trať na 35 kilometrů  měla na startu od 130 do 150 závodníků. Rádi bychom přilákali víc vyznavačů cyklistiky, chtěli bychom, aby si naše závody užili. Okolí města je poměrně kopcovité – letos činí převýšení 1250 resp. 500 metrů – proto je zkrácení tratí logickým krokem," vysvětlil ředitel závodu Vladimír Vaněk.

Zájem o padesátku

Zdá se, že letos se poměr účasti obrátí - na začátku týdne bylo na delší trať přihlášeno 74 a na kratší trať 44 bikerů. Přihlášky pořadatelé berou ještě v sobotu i v den závodu.

Časový pořad
8.00 prezentace závodníků
9.15 závody dětí
11.15 start 50 a 25 km
11.20 vyhlášení výsledků závodů dětí
11.45 soutěže pro děti
14.30 vyhlášení výsledků závodů na 50 a 25 km
15.00 losování tomboly

Padesátikilometrový závod  je vypsán pro pět věkových kategorií mužů a společnou kategorii žen, 25 km  mohou absolvovat chlapci a dívky do 15 let, junioři, juniorky, muži a ženy. K favoritům hlavního závodu budou patřit Marek Rauchfuus (Kellys Bikeranch), Pavel Skalický (Cykloteam Kolárna Olomouc), Petr Šťastný (Erste Premier Petr Čech MTB Team).

Obě tratě mají zcela nový tříkilometrový úsek, který nahrazuje silniční průjezd obcí Přívrat. Po přejezdu silnice II. třídy č. 358 na Kohoutě a po silničním sjezdu z Mrázovce odbočí závodníci vlevo, po dvoukilometrovém stoupání lesem vyjedou na louce, odkud zamíří na vrchol přívratské sjezdovky. Po její pravé části sjedou dolů a při výjezdu z lyžařského areálu se napojí na původní trať.

V závodě na 50 km získají vítěz a vítězka broušené poháry věnované starostou města Česká Třebová Jaroslavem Zedníkem, který sám závod pojede – přihlásil se na pětadvacítku.

Zároveň bude mezi nejlepší rozděleno celkem 17 tisíc korun. Finanční odměny se týkají pěti nejlepších mužů a tří nejlepších žen v absolutním pořadí, celkovou částkou 3000 korun budou honorovány i vrchařská prémie na Andrlově Chlumu a rychlostní prémie v Dlouhé Třebové u kostela. Věcné ceny dostanou první tři borci v každé kategorii.

Pamatují i na děti

Připravena je i tombola, o dvacet hodnotných cen se budou losovat startovní čísla a první cenou je víkend s vozem Mitsubishi Outlander s plnou nádrží.

Ještě před startem hlavního závodu budou na fotbalovém stadionu probíhat závody pro děti v pěti věkových kategoriích. Pracovníci českotřebovského Domu dětí a mládeže Kamarád připravuji navíc téměř tříhodinový zábavný program určený těm nejmenším i těm starším.

Při vlastním zajištění hladkého a bezpečného průběhu závodu, který se koná za běžného silničního provozu a organizačně se na něm podílí kolem 65 lidí,  bude mít důležitou roli městská policie Česká Třebová, dále dobrovolní hasiči z Přívratu, Řetové, Dlouhé Třebové a z České Třebové - Parníka.

Jaromír Fridrich