ISLAND PĚKNĚ VYROSTL
Trpaslík… Ještě před několika lety představoval Island v kolektivních sportech lehce stravitelné sousto. Jenže, kdo si to myslí i v této době, tak se jím udusí. Stačí se podívat na to, co dokázala fotbalová reprezentace země s pouhými tři sta tisíci obyvateli. Potomci Vikingů postoupili jak na mistrovství Evropy, tak na mistrovství světa. A basketbalisté? Nevynechali dvě Eura po sobě.

Teď touží po tom, co dokázali jejich kolegové v kopačkách. Proti jsou čeští dlouháni, kteří budou v kvalifikaci na mistrovství světa skládat reparát za propadák na Evropě.

„Musíme jednoznačně zastavit jejich přechodovou fázi. Každý hráč v obranné fázi musí nést zodpovědnost vůči svému útočníku. Oni jsou totiž výborní ve hře jeden na jednoho. Jedná se o protivníka s hráči nižšího vzrůstu, přesto jsou velice agresivní na útočném doskoku,“ varuje před soupeřem asistent trenéra Lubomír Růžička.

„Zároveň to jsou výborní střelci ze střední a delší vzdálenosti. Takže základem všeho bude naše dobrá obrana. A dále naše přechodová fáze a využití naší výškové převahy. Oproti Euru máme Ondru Balvína a jsme vyšší i na pozicí guardů,“ vysvětluje Růžička.

PEKLO V LEDNICI…
Hned v pondělí se česká reprezentace střetne v Helsinkách s Finskem. Půjde tedy o souboj dvou zemí, které mají ve znaku lva. „Finsko se musí obejít bez největší hvězdy Markanena, který září v NBA. Před Eurem jsme s nimi sehráli dvě utkání. Samozřejmě příprava je něco jiného než kvalifikace. Finové jsou v domácím prostředí výborní střelci ze střední i delší vzdálenosti. Hlavně mají velmi dobrý pohyb s míčem i bez míče. Sice využívají pick and rollu, ale spoustu akcí vedou po slabé straně, kde může obrana zaspat.

„Jak Neno Ginzburg tak já známe některé finské hráče z VTB ligy. Takže trochu paradoxně bylo pro nás Finsko lépe naskautovatelné než Island. V domácím prostředí se dokážou vyburcovat k velkým výkonům. Bude hodně záležet na tom, jak do utkání vystoupíme,“ podotýká Růžička.

Světový šampionát v Číně 2019
Systém kvalifikace na starém kontinentě
Třicet dva evropských týmů bylo rozděleno do osmi skupin. Ke čtyřiadvaceti národním družstvům, která startovala na Eurobasketu se přiřadila osmička postupujících z předkvalifikace. Do druhého kola kvalifikace se probojuje trojice nejlepších celků z každé skupiny. Ve druhém kole kvalifikace se spojí vždy dvě skupiny z prvního kola. Vzniknou čtyři skupiny po šesti týmech, kterým se započítávají výsledky z 1. kola. Ty se zbývajícími týmy odehrají na podzim 2018 a v zimě 2019 opět vždy jeden domácí a jeden venkovní zápas. Trojice nejlepších z každé skupiny postupuje do Číny.

Soupeři ve skupině F očima Lubomíra Růžičky
Island: byl na posledních dvou Eurobasketech. Několik jeho hráčů působí v zahraničních ligách a rozhodně nezaujímají podřadné role. Už několikrát dokázal v minulosti překvapit. S islandským basketbalem mám osobní zkušenosti z roku 2012, kdy jsem působil u slovenské reprezentace. V domácím zápase jsme prohráli o sedm bodů. A to jsme měli k dispozici silný nároďák v čele s Tono Gavelem, který byl hvězdou Bundesligy. Takže na Island nerad vzpomínám.

Finsko: Finský basketbal je dlouhodobě na vzestupu. Troufám si říct, že mají lepší základnu než my. Mohou se pochlubit výborně propracovaným systémem fungování mládežnických akademií.

Bulharsko: Bulharsko bylo dlouhodobě závislé na Lezenkovi, který momentálně působí v Barceloně. A měl by chybět. Leč Bulhaři jsou úplně jiným týmem než obě severské země. Jedná se o reprezentaci vyšších postav s jiným basketbalovým stylem.