Dvoudenní dostihový festival se blíží. Na pardubickém závodišti se v sobotu a v neděli uskuteční celkem 15 závodů. Vrcholem bude slavná Velká pardubická, která se poběží v neděli odpoledne. Na startu letošního ročníku bude 15 koní.

Kvalifikační podmínky splnilo třicet tuzemských koní. O podobě startovní listiny pak rozhodoval především zdravotní stav a aktuální kondice koní.

Tradiční dostih nabídne řadu příběhů, které diváci budou sledovat. Ve hře o triumf bude i Nikas s Markem Stromským. Před rokem mohl slavit jen krátce, po pozitivním dopingovém nálezu Nikase byl diskvalifikován. Na startu bude i nyní, naopak vítězný Ribelino kvůli zdravotním komplikacím chybí.

„Velká pardubická, která je součástí mezinárodního festivalu Crystal Cup, určitě znovu nabídne napínavé okamžiky a úžasnou atmosféru, která se opakuje jen jednou do roka. Chtěl bych však pozornost obrátit i k dalším dostihům nedělního mítinku, které jsou neméně zajímavé. Historie zná jména koní, kteří kralovali například v Ceně Labe nebo Ceně Vltavy a dnes jsou jejich jména vytesána na tabuli vítězů Velké pardubické," připomíná Richard Benýšek, předseda představenstva Dostihového spolku.

Dráha je připravena na víkendovou zátěž. Pořadatelům komplikovalo situaci sucho, nyní se počasí mění. „Doufám, že koně zůstanou nezraněni a že si to všichni užijeme," dodal Benýšek.

Na Velké pardubické nebude chybět ani legendární Josef Váňa, jenž v pozici trenéra posílá do dostihu trojici Ange Guardian, Rabbit Well a Zarif. Ve vyrovnaném startovním poli se společně s Nikasem řadí k favoritům.
K nim patří pochopitelně i Charme Look, který ovládl srpnovou kvalifikaci. Jako jezdec ho doplní žokej Jan Faltejsek. Jeho trenérkou je Martina Růžičková, která si splnila sen, když v roce 2014 dokončila Velkou pardubickou. Nyní se chce stát ženou, která připraví vítěze Velké pardubické.

„Na tribuně je to rozhodně jiné. Když člověk na koni sedí, tak má šanci ovlivnit průběh a reagovat. Když jste na tribuně, tak trpíte. Ale zodpovědnost je to veliká," říká Martina Růžičková.

Přímo na dráze naopak nebude chybět žokej Jaroslav Myška. „Pareto je zkušený kůn, jezdil jsem ho pravidelně v Meraně. Předloni byl na Velké pardubické desátý, loni upadl přes koně a letos jde potřetí. Je to výborný skokan, formu bude mít," uvedl Myška.

Favoritem Velké pardubické je Charme Look
Sázkovým favoritem 126. Velké pardubické s Českou pojišťovnou je Charme Look, vítěz třetí kvalifikace. Alespoň podle bookmakerů sázkové kanceláře Betino, kteří vypsali kurzovou nabídku.
1. Charme Look (kurz 3:1) - Zkušený steepler před rokem vyhrál Cenu Vltavy. Velkou pardubickou absolvuje poprvé, v sedle bude trojnásobný vítěz Velké Jan Faltejsek.
2. Rabbit Well (4:1) - Připravuje ho Josef Váňa, v kvalifikaci si vedl ještě lépe než Zarif.
3. Zarif (5:1) - Další Váňův svěřenec, loni skončil ve Velké druhý.
4. Nikas (6:1) - Před rokem přišel o vítězství dodatečnou diskvalifikací.
5. Hegnus (7:1) - Loňský vítěz Ceny Labe, řadí se k naší steeplerské špičce.
6. Ange Guardian (7,77:1) - Je považován za černého koně dostihu, ve třetí kvalifikaci byl na druhém místě.

Další v pořadí: Pareto (20:1), Ter Mill, Templář, Puntarenas (25:1), Universe of Gracie (30:1), Reaper (40:1), Peintre Abstrait, Rendez Vous, Amaragon (77:1).