Jezdce královéhradecké společnosti Československý motorsport Michala Matějovského a Jiřího Formana čeká letos zajímavý závodní program. Jaké jsou jejich plány a cíle na prahu nové motoristické sezony?

Michal Matějovský se v letošním roce stejně jako loni soustředí na Mezinárodní mistrovství České republiky v závodech automobilů na okruzích. Šampionát pojede opět v barvách Bohemia Racing Teamu s vozem Audi A4 DTM ve třídě nad 3500 ccm. Nově ale v letošním roce vstoupí do seriálu závodů FIA ETCC (FIA European Touring Car Cup 2012), ve kterém se představí v týmu Seat Sport Slovakia a pojede se Seatem León TDi, připravovaným španělským týmem Sunred Engineering, s jehož vozem v minulosti startoval a zúčastnil se i závodů mistrovství světa.

„V letošním roce jsme se rozhodli startovat ve vybraných závodech MMČR a v seriálu FIA ETCC, kde začínáme už příští týden na Slovakiaringu. Pro převážně tuzemské závody či závody na novém slovenském okruhu Slovakiaring jsme se rozhodli s ohledem na zájem našich sponzorů a termínové kolize závodů jednotlivých seriálů,“ sdělil Michal Matějovský. V domácím šampionátu by se měl představit ve třech ze šesti závodů – v Mostě (4. a 5. srpna), na Slovakiaringu (18. a 19. srpna) a v Brně (22. a 23. září). V seriálu FIA ETCC by měl absolvovat rovněž polovinu programu. Sezonu zahájí poslední dubnový víkend na Slovakiaringu a završí červnovým závodem v italské Imole. „Počet závodů jsme také korigovali tak, aby vyhovoval mým povinnostem studenta vysoké školy a blížícím se státnicím,“ doplnil šestadvacetiletý závodník. Na otázku, jaké cíle si před sezonou dává, odpověděl: „Vzhledem k tomu, že neabsolvuji kompletní seriály, zaměřím se na přední umístění v jednotlivých závodech. Cílem jsou pochopitelně stupně vítězů.“

Pozornost motokárového jezdce Jiřího Formana bude v letošním roce věnována výhradně závodům v zahraničí, kde absolvuje dva seriály – Rotax Euro Challenge 2012 a mistrovství Anglie Rotax Series 2012.

Rotax Euro Challenge 2012 byl zahájen únorovým závodem Winter Cup ve španělském Campillios. Před třemi týdny se konaly závody v belgickém Genku, kde Forman, hájící barvy MS Kart Racing Teamu, bohužel pro kolizi ve finálovém závodě nedojel.

„Obě soutěže, ve kterých budu v letošním roce startovat, patří k mimořádně dobře obsazeným. Už z prvních jízd, které se v letošním roce uskutečnily, je zřejmé, že první dvacítka jezdců je velmi vyrovnaná. Věřím, že se v závěrečném hodnocení dostanu na příčky mezi pátým až desátým místem v konečné klasifikaci,“ řekl Jiří Forman, kterého čekají v sérii Rotax Euro Challenge 2012 ještě závody v německém Wackersdorfu (13. 5.), švédském Kristlanstadu (29. 6.) a francouzském Salbris (16. 9.).

Po čtyřech letech se Forman vrací na horkou britskou půdu, kde se zúčastní celkem sedmi podniků mistrovství Anglie Rotax Series 2012, přičemž první závodní víkend se koná  na okruhu Whiton Mill poslední dubnový víkend.

„Vím, že to bude hodně těžké. Jedná se o nejrozšířenější kategorii, v níž startuje až sedmdesát jezdců a rozdíly jsou minimální. Chci v kvalitní konkurenci získat nové zkušenosti a prosadit se mezi nejlepší,“ řekl osmnáctiletý motokárista.