V pozici obhájkyň stříbrných medailí vstoupí hradecké basketbalistky do nového ročníku Bonver ŽBL. A že to budou mít setsakramentsky těžké, to je jasné snad každému. Moc dobře to ví i trenérka týmu Romana Ptáčková.

„Příprava nám ukázala, že v žádném případě zatím nejsme v takové síle, v jaké jsme byly v loňské sezoně. Takže cíle momentálně nejsou tak vysoké, jaké byly v loňském roce," říká šéfka lavičky „lvic".

Povězte, jak jste spokojená s přípravou na novou sezonu?
Určitě nemůžu být spokojená s výsledky přípravných zápasů, i když jsme, obzvlášť na zahraničním turnaji, měly těžké soupeře. Jelikož se jednalo o kvalitní týmy, tak to byla z tohoto pohledu i kvalitní příprava. Na druhou stranu jsme dlouho nevyhrály, takže spokojenost nemůže být na místě, ba naopak.

Jinak jste stihly vše, co jste týmu naordinovala?
Stihly, ale protože tam byly samozřejmě i nějaké zdravotní problémy, tak to neabsolvovaly všechny hráčky. Ale to je téměř každý rok. Máme několik hráček po operaci, také Zavázalová měla zdravotní problémy, takže plné penzum neabsolvovaly úplně všechny.

Můžete přiblížit změny v kádru, ke kterým došlo během léta?
Především máme stále zraněnou Míšu Hartigovou, která je po operaci kolene. Odešla Klára Pochobradská. To jsou dvě základní hráčky v podkošovém prostoru, které momentálně nemáme. Dále odešly Taťána Lichtarovičová a Andrea Andělová. Získaly jsme pouze dvě zahraniční hráčky – Lehtorantu z Finska a Bura z Chorvatska.

Do formy se postupně dostává i Míša Stará, jak to vypadá s ní?
To je jedna z těch, které jsou po operaci. Dostává se do toho samozřejmě pomalu. Poslední utkání nehrála, protože si udělala výron v kotníku. Takže to asi bude ještě chviličku trvat, nějaký ten měsíc, než se po těžkém zranění dostane do formy, ve které byla před rokem.

Jakou očekáváte sezonu, v níž obhajujete ligové stříbro a pohárový bronz?
Příprava nám ukázala, že v žádném případě zatím nejsme v takové síle, v jaké jsme byly v loňské sezoně. Ani jedna z posil, které přišly, není Táňa Lichtarovičová, ale to jsme věděly. Takže cíle momentálně nejsou tak vysoké, jaké byly v loňském roce.

Mohla byste je konkretizovat?
Za prvé příprava ukázala, že nejsme tak silné. Za druhé ještě neznáme sílu soupeřek v nadcházejícím ligovém ročníku, protože zase přišly zahraniční hráčky. To se vždy pozná až během sezony, jak se zapracují do týmu a jaké jsou kvality. Několik týmů už jsem viděla, takže si myslím, že liga bude pravděpodobně hodně vyrovnaná. K favoritům na medaili určitě bude patřit Nymburk. Tam asi peníze jsou, navíc složili silný tým.

Určitě sledujete probíhající mistrovství Evropy mužů. Co říkáte na výkony českého výběru?
Některé opory týmu znám. Někdy v jejich šestnácti letech jsme se potkávaly na soustředěních kadetů. Je zřejmé, že dozrála generace obrovských talentů jako jsou Satoranský, Veselý či Jelínek. To vše je podpořené zkušenými hráči. Takže mě to ani až tak moc nepřekvapuje. Každopádně jsem nadšená ze hry Satoranského, který je nyní opravdu jedním z nejlepších rozehrávačů v Evropě. Je radost se na jeho hru dívat.

Před startem Bonver ŽBL

Sokol ZVÚ strojírny Hradec Králové

Soupiska – rozehrávačky: Gabriela Andělová (1996), Kateřina Zavázalová (1990), Michaela Matušková (1997). Křídelní hráčky: Linda Lehtoranta (1991, Finsko), Michaela Stará (1990), Tereza Kuthanová (1987), Tereza Zítková (1998). Pivotky: Josipa Bura (1985, Chorvatsko), Michaela Kaňuková (1996), Anna Hrušková (1995), Klára Rosenbaumová (1990), Michala Hartigová (1983), Kateřina Křížová (1980).

Realizační tým – trenérka: Romana Ptáčková. Asistent a prezident klubu: Miroslav Volejník. Vedoucí týmu: Jiří Jirsa. Lékař: Ivo Žvák. Masér: Karel Mareček.

Změny v kádru – příchody: Linda Lehtoranta (naposledy německý Freiburg), Josipa Bura (naposledy Slovanka MB), Tereza Zítková (z juniorky). Odchody: Andrea Andělová (Karlovy Vary), Tatsiana Lichtarovičová (Maďarsko), Klára Pochobradská (Empoli/Itálie).

Hvězda týmu - Tereza Kuhtanová: Křídelní hráčka, která dovede být přesná z tříbodové vzdálenosti. Srší z ní entuziasmus a zápal pro hru. Tým dovede strhnout.

Los základní části Bonver ŽBL

1.   kolo: Sokol Hradec Králové – USK Praha - 19. září, 16.00
2.   kolo: Sokol Hradec Králové – Slovanka MB - 23. září, 18.30
3.   kolo: BK Žabiny Brno – Sokol Hradec Králové - 26. září, 17.00
4.   kolo: Hradec Králové – SBŠ Ostrava - 3. října, 16.00
5.   kolo: Karlovy Vary – Sokol Hradec Králové - 7. října, 17.30
6.   kolo: Sokol Hradec Králové – VŠ Praha - 10. října, 16.00
7.   kolo: Kara Trutnov – Sokol Hradec Králové - 17. října, 17.30
8.   kolo: Nymburk – Sokol Hradec Králové - 24. října, 14.00
9.   kolo: Valosun Brno – Sokol Hradec Králové - 31. října, 15.30
10. kolo: Sokol Hradec Králové – Slavia Praha - 7. listopadu, 16.00
11.  kolo: Chance U19 – Sokol Hradec Králové - 15. listopadu
12. kolo: volný los
13. kolo: Slovanka MB – Sokol Hradec Králové - 13. prosince
14. kolo: Sokol Hradec Králové – Žabiny Brno - 19. prosince, 16.00
15. kolo: SBŠ Ostrava – Sokol Hradec Králové - 10. ledna, 15.00
16. kolo: Sokol Hradec Králové – Karlovy Vary - 16. ledna, 16.00
17. kolo: VŠ Praha – Sokol Hradec Králové - 23. ledna, 16.00
18. kolo: Sokol Hradec Králové – Kara Trutnov - 30. ledna, 16.00
19. kolo: Sokol Hradec Králové – Nymburk - 6. února, 16.00
20. kolo: Sokol Hradec Králové – Valosun Brno - 13. února, 16.00
21. kolo: Slavia Praha – Sokol Hradec Králové - 2. března, 18.00
22. kolo: Sokol Hradec Králové – Chance U19 - 5. března, 16.00