Velmi dobré zimní období. Atleti TJ Sokol Hradec Králové nedávno skončili halovou sezonu a nutno podotknout, že pro ně byla rozhodně úspěšná. Deník proto v dnešním vydání přináší ohlédnutí, v němž přibližuje nejlepší výkony a výsledky královéhradeckých atletů.

MS Birmingham

Z Hradce Králové se na HMS nominovali Michal Desenský a Vít Müller do štafety na 4x 400 metrů a nezbývalo jim mnoho, aby se nominovali také na individuální čtvrtku. Členy TJ Sokol Hradec byli ještě v nedávné době rovněž další dva účastníci. Jan Doležal (nyní Olymp Praha) dokončil sedmiboj na deváté pozici. Do čtvrtkařské štafety se zapojil také Filip Šnejdr (nyní Slavia Praha) a pomohl získat týmu 5. místo.

Mistrovství ČR

Vrcholem většiny atletů před letní ligovou sezonou je v hale národní mistrovství jednotlivých kategorií. Letos se ve spojení s šampionáty skloňují v TJ Sokol HK hlavně jména Desenský, Hodboď, Ryba, Bahník, Müller. Všechny spojuje to, že dokázali získat medaili.

Marek Bahník (ročník 1999, výška). Nejprve v soutěži dospělých potrápil v Praze medailistu z OH Jaroslava Bábu a za stejný výkon (214 cm) bral jen díky horším pokusům stříbro. O týden později se třikrát velmi nadějně pokoušel v Ostravě zdolat ještě o centimetr více, když zůstal osamocen v soutěži juniorů. Zvítězil s velkou převahou nad ostatními vrstevníky a tentokrát si zapsal s jistotou 211 cm.

Michal Desenský (1993, běh na 400 m). Když si MČR dospělých přebíral již potřetí v řadě zlatou medaili za trať 400 m (čas 47.12 s), nikdo se tomu vlastně již nedivil. On totiž v posledních letech z důvodů přípravy na vrcholnou akci na této trati na národním šampionátu pravidelně nestartuje trojnásobný halový mistr světa Pavel Maslák. Tím se Desenskému otevírá možnost kralovat této disciplíně alespoň v ČR.

David Ryba (1999, běh na 60 m překážek). Po zdravotních obtížích dokázal mezi juniory odrazit útok Slávisty Petříka a porazil ho 0,01 s na trati 60 m překážek o výšce 100 cm. Čas 7,93 s je nedaleko národního rekordu, takže z pohledu Ryby určitě zajímavý počin.

Lukáš Hodboď (1996, běh na 800 m). Závodník původem z Nymburka, který obléká barvy města pod Bílou věží, si na MČR dospělých doběhl pro stříbro v čase 1:53,33.

Vedle individuálních medailí tu byl i úspěch štafety na 4x 200 m na MČR dospělých (Desenský, Ryba, Hodboď, Müller), která doběhla bronzová, když ji dělilo 0,34 s od titulu a 0,55 od národního klubového rekordu.

Další individuální výsledky: David Capoušek – 4. místo ve skoku o tyči juniorů výkonem 413 cm; Radoš Rykl – 6. místo ve skoku o tyči mužů výkonem 471 cm a 7. místo v sedmiboji mužů výkonem 5073 bodů; Karolína Tomášková – 7. místo ve skoku o tyči juniorek výkonem 332 cm; Amélie Voříšková – 7. místo ve skoku o tyči žákyň výkonem 270 cm; Lukáš Tulis – 8. místo v kouli mužů výkonem 14,40 m; Petr Plašil – 8. místo v kouli juniorů výkonem 14,59 m; David Ryba – 8. místo v běhu na 200 metrů juniorů výkonem 22.21 s.   (vp, pt)

O halové sezoně
Atletická sezona v hale má několik vrcholů. Kromě různě kvalitních mítinků se v rámci ČR konají hlavně mistrovství jednotlivých kategorií. Na mezinárodní scénu se musí atleti nominovat na základě výkonnosti. Buď je osloví manažer nějakého závodu na základě předchozí výkonnosti, nebo splní kritéria na halové MS, ME, případně mezistátní utkání nebo poháry. Ta jsou dopředu známá a limity jsou obvykle velmi přísné.