Nová role. To jsou dvě slova, která jí v poslední době provázejí. V listopadu porodila synka Daniela. Stala se tedy maminkou. A jako maminka absolvuje svůj první velký basketbalový šampionát. Navíc ve vlasti, kterou reprezentuje. Dostalo se jí ještě jedné pocty. Byla zvolená kapitánkou národního týmu. Proč ne. Kateřina Elhotová je jednou ze tří pamětnic stříbra z domácího mistrovství světa 2010.

Češky bude přivádět na palubovku Kateřina Elhotová. Co jste říkala na to, že jste byla zvolena kapitánkou?
(usměje se) Pro mě je to nová věc. Vůbec jsem nečekala, že mě zvolí kapitánem nároďáku. Doufám, že mě holky berou a že jim budu moct předat nějaké poznatky a zkušenosti.

Volily spoluhráčky?
Ne, nakonec to bylo rozhodnutí trenéra.

V osobním životě jste si prošla krušnými okamžiky. Zvládla jste je, čímž jste ukázala, že jste silná osobnost. Dá se to přenést i do kabiny či na hřiště?
(zamyslí se) Řekla bych, že je to naopak. Já spíš čerpám sebevědomí z basketbalového světa než z reálného života. Navíc se pohybuji v týmovém prostředí, kde se cítím jistější. Možná se to společně doplňuje. Je to i tím, že je člověk starší a už má něco za sebou.

Dříve to v ženské reprezentaci fungovalo tak, že nebyl jeden kapitán, ale taková dozorčí rada. Zůstane to tak i za vaší „vlády“, nebo si do řízení nenecháte mluvit?
Rozhodně to neberu tak, že bych měla být jediný prvek výchovy, který by měl něco řídit. Vždy je důležité, aby byly všechny holky spokojené. Aby si každá mohla říct své. Fungujeme na kamarádské bázi. Nikdo není nadřazen nikomu. Máme super partu a já jsem za to strašně ráda.

Šampionát začíná dnes. Hodně hráček má velkou premiéru. Jaká je předstartovní horečka v týmu?
(rozesměje se) Já ji zatím nevnímám. Možná přijde menší nervozita před prvním zápasem. Všechny se cítíme skvěle. Máme natrénováno a s tím do šampionátu půjdeme.

Mistrovství Evropy se hraje v České republice a ne někde v Rumunsku, kde byste asi byly zapomenuté. Cítíte nějaký zvýšený tlak?
Ani bych neřekla. Proč také. Vždyť hrajeme doma, přijdou se na nás podívat fanoušci, naše rodiny. Je v nás zdravá motivace, ještě více se předvést, než třeba ve vámi zmíněném Rumunsku. To vše nás požene dopředu.

V týmu je hodně hráček z pražských klubů. Přitom česká skupina je v Hradci Králové. Je dobře, že se hraje „na venkově“ než v hlavním městě, kde už nemusí být takový hlad po sportu?
Tohle nikde neříkejte, že označujete Hradec za venkov (směje se nahlas). Tím, že se hrají zápasy někde jinde než v Praze, to basketbalu jenom pomůže. Navíc Hradec Králové je od Prahy kousek, takže si myslím, že z hlavního města dorazí hodně fanoušků.

Ten, kdo volil obě pořadatelská města musel být vizionář. Pražský tým českou jedničkou v ženské lize, Hradec Králové dvojkou…
Určitě to beru jako správnou volbu. V Hradci je basketbal oblíbený sport.

Čeští fanoušci obecně jsou poněkud zvláštní. Na ligu jich přijde hrstka. Ale když se pořádá něco doma, vyprodají haly. Jsme sportovní země, či fandíme, jen když o něco jde?
Co se týče reprezentace, tak všichni rádi fandí. Pro diváka je atraktivnější, když hraje nároďák, než český celek na klubové úrovni.

Každému šampionátu předchází příprava. Jak hodnotíte testovací období před tímto? Rozdělme si to do bloků, začněme v Karlových Varech…
V Karlových Varech jsme porazily pouze Srbky. Říkám jenom, ale určitě to není málo. V každém utkání, tedy i s Lotyšskem a Čínou jsme měly slušně našlápnuto k výhře. Nakonec se jednalo o těsné výsledky. Nesmíme opomenout fakt, že před turnajem dominovalo přípravě nabírání fyzické kondice. Moc taktiky a basketbalu jsme neudělaly.

Následovalo dvojutkání ze slovenským výběrem…
V prvním utkání jsme si vybraly slabší chvilku a nechaly se zválcovat. Ve druhém jsme se lépe koncentrovaly a Slovenky porazily.

Test s chorvatským týmem dopadl jednoznačně, ale přeceňovat se nedá…
Přesně tak. Chorvatky nepřijely s áčkovým týmem. Tudíž to pro nás nebyla ideální prověrka.

Otázka, která nemůže chybět a která zajímá všechny. Kam to až váš tým může dotáhnout? Do čtvrtfinále?
Počkejte, ještě jsme nezačaly a vy už hovoříte o čtvrtfinále (smích). Dáváme si postupné cíle. Tím prvním je postup ze skupiny. Pak uvidíme. Určitě všechny chceme zažít atmosféru Prahy. To je velké lákadlo!

Jak vidí soupeřky ve skupině
UKRAJINA: Největší nebezpečí hrozí od Jagupovové. Když ji dovolíme maximálně dvacet bodů a ubráníme zbytek, tak uspějeme. Ukrajina má sice kvalitní i dlouhé hráčky, ovšem my jsme na tomto postu silnější. Hlavně musíme dobře odehrát druhý poločas, protože třetí čtvrtiny jsou naší slabinou. Na zápas se už těšíme. Jsme kvalitně připraveny a věříme ve vítězný konec.

MAĎARSKO: Abych se přiznala, vůbec nevím, jak současný maďarský tým vypadá. Každopádně z předchozích zkušeností vím, že jsou hodně nepříjemné v obraně. I Maďarsko bychom však měly papírově porazit.

ŠPANĚLSKO: Jasný favorit naší skupiny a adept na jednu z medailí. Udržet s nimi krok celý zápas je hodně náročné. Pomýšlet na vítězství by bylo hodně nadnesené. Proto bych ráda, kdybychom se Španělkami odehrály vyrovnaný zápas a mohly jít s dobrým pocite do dalších bojů.