Když pomineme výkony zkušených německých cyklistů, patřil MARTIN MAREŠ letos k nejaktivnějším jezdcům formace PSK Whirlpool-Authol.

Královéhradecký tým prožil skvělou sezonu mezi druhodivizními světovými stájemi. Rozhodně předčila loňský rok, který podle většiny členů sloužil na takzvané rozkoukání. Co se týká výsledků, může být letos Whirlpool nadmíru spokojený. Ať už se jednalo o zahraniční či domácí scénu.

Právě Mareš se podílel na nemalé části úspěchů. Pokud jej nezařídil osobně, alespoň k němu pomohl ostatním parťákům. „Řekl bych, že mně i celému týmu sezona vyšla,“ uvedl bez váhání.

Úspěšný rok zahájil „Maňas“ v Itálii. „Od úvodu jsem jezdil dobře. Chyběl mi sice úspěch v podobě bedny, ale v etapových závodech jsem se vždy pohyboval v popředí,“ podotkl sedmadvacetiletý cyklista.

Vrcholu dosáhl Mareš v červnu, kdy slavil zisk titulu mistra republiky v závodě s hromadným startem. „Jsem za to rád. Triumf mi hodně pomohl i motivačně,“ neskrýval spokojenost.

Poté se milovník italské kuchyně spíše podřídil ostatním. Vzpomeňme, jak dovedl kolegu Patrika Sinkewitze k triumfu na etapovém závodě Okolo Saska. „Podobné to bylo i v Portugalsku, kde dokázal Danilo Hondo vyhrát etapu,“ řekl Mareš a dodal: „Všichni Češi jsme jim dokázali pomoci a sami jsme se od nich moc naučili. Posunuli jsme se mentálně dál a pracovali jako skutečný tým.“

Poněkud nepovedené bylo z Marešovy strany jen zářijové mistrovství světa ve Švýcarsku. „To pro mě bylo velkým zklamáním. Už předtím jsem na MS startoval třikrát a vždy nedojel. Teď to bylo počtvrté, což jsem nechtěl. Jenže forma šla dolů. Trať byla extrémně náročná, a pokud to člověku jen trochu nejelo, tak neměl šanci,“ mrzí českého jezdce.

Přesto se nedávno objevily spekulace, že by sedmadvacetiletý cyklista mohl změnit dres. Hovořilo se o zahraničí. Jak tvrdí sám Mareš, nejšťastnější by byl, kdyby se Whirlpool udržel mezi „dvojkovými“ týmy. „Tím by bylo rozhodnuto. Žádná jiná druhodivizní stáj by nepřipadala v úvahu. A ProTour? To bych byl hloupý, kdybych odmítl,“ uvedl na závěr.