Zkouška to byla více než těžká. Pro jezdce byly přichystány 204 kilometry. „A byly skutečně výživné,“ konstatoval mladý Antonín Linda. „Do stopadesátého kilometru to ušlo. Pak se dost zrychlilo. Tělo chtělo jet, ale nohy řekly stop. Prostě se netočily. Jsme však teprve na začátku a nejsme rozježdění,“ uvedla nová posila Martin Hebík.

Chleba se lámal v poslední čtvrtině trati. Zaútočila stáj Rabobank a pole se rozdělilo. Do cíle ale spurtovalo už opět pohromadě. Několik stovek metrů před páskou přišel karambol, v němž bylo několik favoritů. Pro vítězství si dojel Nor Hushovd před Belgičanem Istou a Španělem Flechou. Ze závodníků Whirlpoolu se dočkal cíle jen Němec Matthias Friedemann, který skončil v poli poražených.

„Byl to velmi náročný závod. Přesto mohu mít radost, že jsem se vůbec dostal do cíle,“ pronesl německý cyklista.

Mareš sedmadvacátý

Druhá část hradeckého týmu vedená novým lídrem Patrikem Sinkewitzem zamířila ke dvěma závodům první kategorie do Švýcarska. Nejprve na cyklisty čekal podnik Gran Premio dell'Insubria. I tam se rozhodovalo až v závěrečném spurtu, ve kterém byl i Martin Mareš (27.) a právě Sinkewitz (52.). Po téměř sto osmdesáti kilometrech byl v cíli nejrychlejší Ital Ginanni před krajanem Rossim a Francouzem Dumoulinem.

„Jely se dva okruhy, kde byl kopec, ale ten výrazně nerozhodoval. Kluci jezdili v desítce. Přestože je znát, že nejsou rozježdění, jsou lepší než loni,“ poznamenal kouč Otakar Fiala.

Druhým švýcarským závodem byla GP Lugano, kterou provázela řada defektů. Problémům se nevyhnul ani český celek. „Sinkewitzovi prasklo sedlo a následně měl defekt. Já měl nejprve problém se zadním kolem. Hned po výměně jsem píchnul přední. Pole jsme museli několikrát dojíždět, což stálo síly,“ popisoval Mareš.

Zvítězil nakonec Francouz Pauriol, za ním dojeli Ital Rebellin a Australan Gerrans. Královéhradecký tým, stejně jako většina pelotonu, cílem neprojel. Další závod čeká PSK až koncem března, kdy zamíří do Itálie na etapový podnik Setimana Internazionale Coppi e Bartali.

(pt, pp)