Několika jednorázovými závody, ale i etapovými podniky vstoupila do nové sezony hradecká cyklistická stáj PSK Whirlpool–Author, která je od letošního roku zařazena na listinu stájí o stupeň výš – mezi ProContinental týmy.
„Představujeme asi nejmenší stáj,“ konstatoval ředitel týmu Vladimír Vávra. Úvod roku obstaralo několik přípravných zahraničních i domácích tréninkových pobytů.

Tým byl rozdělen do skupin, které absolvovaly několik soustředění. Bylo to například na španělském ostrově Grand Canaria, na Kypru, ve Špindlerově Mlýně, na Kanárských ostrovech, v Itálii či na Mallorce, kde se nakonec sešli všichni jezdci.

Spurtér Schulze devátý na Mallorce

Odjeli tam totiž také zahajovací sérii jednorázových závodů první kategorie (ProTour kat. je nejvyšší, následují postupně Hors kat., první a druhá kat. – pozn. aut.), kde zaujalo především deváté místo Němce Schulzeho v klání Trofeo Mallorca. Mezi startujícími byly i hvězdy Valverde a Pereiro. Kromě André Schulzeho se v dobrém světle ukázal i Martin Mareš.

Úvodní etapový závod první kat. se konal na sklonku února v Portugalsku, kde se v jedné z etap opět zviditelnil Mareš, a to 47. místem. V březnu byla na řadě série tří jednorázových závodů v Belgii. Ten první, který byl zařazen do Hors kategorie a startovali v něm špičkoví jezdci Boonen, Hushovd, Cancellara či Bettini, se jezdcům hradecké stáje nevydařil, když z osmi startujících dojeli do cíle pouze dva.
Druhé klání (první kat.) se vydařilo Bucháčkovi, když porazil Raboně či Wesemanna a byl klasifikován na 35. místě. V posledním podniku Hors kat. však ani jeden z cyklistů PSK nedojel.

Prvního letošního vítězství se dočkal Martin Mareš, který dominoval v úvodním závodě Českého poháru Brno – Velká Bíteš – Brno. Zkraje dubna absolvovala část družstva čtyřetapový závod druhé kategorie opět na belgických silnicích. Ve druhé etapě se blýskl německý jezdec Schulze, který si dospurtoval pro patnácté místo a nechal za sebou australského rychlíka Cookeho.

V Nizozemsku se prosadil Benčík

V zatím posledním jednorázovém klání první kat. v Nizozemsku vybojoval skvělé 21. místo Benčík. „Prolog do sezony byl těžký. Na každých závodech startuje deset ProTour týmů (tyto týmy jsou nejlepší výkonnostní kategorie – pozn. aut.), což je pro většinu z našich kluků něco úplně nového,“ přiznává šéf stáje Vávra.

Nyní se družstvo rozdělí na dvě party: jedna absolvuje dnes jednodenní podnik první kat. v Nizozemsku. Stejná skupina pak podstoupí 15. dubna rovněž jednorázové klání první kat. ve Francii. Druhá polovina týmu pojede od 13. do 20. dubna etapový závod druhé kat. v Turecku.