Poprvé se v letošním roce představili cyklisté PSK Whirlpool-Author na francouzských silnicích. Královéhradecká stáj absolvovala třídenní čtyřetapový podnik druhé kategorie UCI Circuit des Ardennes International.

V úvodním, nejdelším díle (175 km) na první vrchařské prémii vybojoval čtvrté místo Leopold König. „Na šedesátém kilometru odjeli tři jezdci a nikdo je neměl zájem sjíždět. Chtěli jsme se domluvit s Rabobankem, ale nic z toho nebylo, prostě se nikomu nechtělo jet,“ podotkl zklamaně Martin Mareš.
Peloton měl uprchlíky dlouho na dohled. „Jenže pak se hromadně zastavilo kvůli vykonání potřeby a v tu chvíli měli náskok pěti minut. Navíc spadly šranky, a to rozhodlo,“ vysvětlil Leopold König.

Aby toho nebylo málo, peloton postihl deset kilometrů před cílem hromadný pád, v němž byla také čtveřice jezdců královéhradecké formace (Bucháček, Kozubek, Klouček a Schulze).

Z vedoucí trojice měl v závěru nejvíce sil Rus Antonov. Zástupci českého týmu skončili v poli poražených. „Tahle etapa byla chaotická a celkově plná jakési smůly,“ dodal Martin Mareš.

O poznání radostnější pocity mohl mít tým PSK Whirlpool-Author z druhého klání. Nejprve dokázal trochu překvapivě vyhrát vrchařskou prémii André Schulze, v cíli byl pak na solidní sedmé příčce agilní Leopold König.

V průběhu etapy startovnímu poli odjela skupina třinácti lidí, v níž byl i František Klouček. Únik jim vydržel takřka sto kilometrů. Poté se odpoutala další skupina, která čítala dvanáct závodníků včetně Königa, a ta již svůj náskok udržela až do cíle, byť jen o několik málo vteřin.

„Škoda že spurtovat mi moc nejde. Na lepší než sedmé místo jsem prostě neměl střelivo,“ smutně pronesl cyklista z Moravské Třebové. Zvítězil Nizozemec Slagter.

Závěrečný den se jely dvě etapy a obě byly pro barvy Whirlpoolu úspěšné. Čtrnáctikilometrovou časovku, kterou ovládl Francouz Poux, dokončili v elitní desítce Klouček s Kozubkem. Prvně jmenovanému patřila v klasifikaci osmá a druhému devátá pozice.

Čtvrtý díl se povedl Martinu Marešovi, jenž figuroval ve výsledkové listině na pátém místě. „V závěrečném stoupání jsme nastoupili v sedmi lidech. Dojezd byl těžký, hodně se taktizovalo. Toužil jsem po bedně, ale chyběly mi síly,“ podotkl úřadující mistr republiky. Poslední etapu zvládl v nejrychlejším čase Francouz Vachon.

Z absolutního triumfu se mohl radovat Rus Antonov, právě Martin Mareš byl na devátém místě nejlepším jezdcem Whirlpoolu v celkové klasifikaci.