Krach týmu na červnovém domácím mistrovství Evropy je minulostí. České basketbalistky na něj snad už zapomněly. Nyní totiž začíná další kapitola v podobě kvalifikace o příští evropský šampionát. Svěřenkyně nového kouče Štefana Svitka do ní vstoupí dvojzápasem v Německu a doma se Švýcarskem.

Pro východočeský region je potěšitelné, že v nominaci českého výběru figurují také dvě hráčky z Hradce Králové. Kromě již ostřílené Kateřiny Bartoňové je to i Kristýna Minarovičová, u které jde o premiérovou reprezentační pozvánku.

Šestadvacetileté křídlo je teprve druhým rokem v Hradci Králové, hned ve své první sezoně se mohlo radovat ze zisku stříbrných medailí. Také v novém ročníku ŽBL „lvice“ okupují příčky v horních patrech tabulky a „Mině“ se daří - má průměr 11,5 bodů na zápas.

„Teď se mi hraje asi lépe než v minulé sezoně. Myslím si, že nějaký progres by tam nejspíš měl být, ale to já úplně nedokážu zhodnotit. Každopádně pozvánka do reprezentace mě překvapila, neboť jsem v minulosti nikdy pozvaná nebyla,“ říká Minarovičová.

Začněme na klubové úrovni. Ženská basketbalová liga má nyní třítýdenní přestávku. Jak zatím hodnotíte dosavadní průběh sezony z pohledu hradeckých „lvic“?
Myslím si, že jsme nový ročník ŽBL začaly dobře. Prohrály jsme jen dva zápasy s těžkými soupeři, v obou případech to navíc bylo na venkovních hřištích. Doma jsme zatím neprohrály, takže se domnívám, že sezona je zatím úspěšná. Příští týden nás ovšem čeká přetěžký domácí zápas s USK Praha (v sobotu 18. listopadu od 16 hodin – pozn. aut.). Jinak byl začátek sezony asi podle našich představ.

Porážky přišly na palubovkách KP Brno a Nymburka. Jsou to právě týmy, které by se v této sezoně měly společně s vámi prát o medaile?
Oba určitě mezi ty kandidáty patří. Myslím, že Nymburk i KP Brno mají ambice na medailová umístění. Musím však podotknout, že v Nymburku jsme měly smůlu. Celý zápas jsme vedly, ale nakonec jsme o pár bodů prohrály (65:60 – pozn. aut.). Tahle porážka mrzí asi nejvíc, tedy rozhodně víc než na půdě KP Brno, kde jsme prohrály vyšším bodovým rozdílem (74:60 – pozn. aut.).

Váš celek v loňské sezoně vybojoval stříbrné medaile. Myslíte, že je reálné druhé místo v letošní konkurenci obhájit? Pomýšlíte znovu takhle vysoko?
Reálné to určitě je, ale myslím, že bychom byly rády za jakoukoliv medaili. Naším cílem je zabojovat o medaili, nebo alespoň o první čtyřku.

Ambiciózních týmů je více. U nabitého pražského USK není pochyb na obhajobu mistrovského titulu. Včetně vás jsme ještě jmenovali KP Brno a Nymburk. Kdo další by se mohl zapojit do boje o elitní čtyřku?
Potom je tu i Slavie Praha. Vypadá to, že má velice silný tým. Domnívám se, že by také chtěla postoupit minimálně do semifinále. Takže kandidátů na medaili je pět.

V Hradci Králové jste začala kroutit druhou sezonu. Cítíte na sobě, že dosahujete nějakého výkonnostního progresu pod trenérkou Ptáčkovou? Jak to vidíte vy osobně?
(usměje se) Teď se mi hraje asi lépe než v minulé sezoně. Myslím si, že nějaký progres by tam asi měl být, ale to já úplně nedokážu zhodnotit. Nicméně pod trenérkou Ptáčkovou se mi hraje dobře, takhle bych to řekla.

Ptám se záměrně, neboť vám přišla pozvánka do reprezentačního výběru pro úvodní část kvalifikace o mistrovství Evropy. Překvapilo vás to? Nebo jste v to tak trochu doufala?
Popravdě mě to překvapilo, protože jsem do reprezentace v minulosti nikdy pozvaná nebyla, takže mě úplně nenapadlo, že budu teď figurovat v nominaci. Byla jsem tedy spíše překvapená, než že bych to čekala, to rozhodně ne.

Budete pociťovat určitou nervozitu? Přece jen je to pro vás první velká akce tohoto typu.
Nevím, jestli budu cítit úplně nervozitu. Moc si neumím představit, co všechno mě tam čeká. Spíš se na to těším. Uvidím, jak to tam bude vypadat. Nervózní asi moc nebudu, spíše plná očekávání.

Český tým vede nyní nově trenér Štefan Svitek. Hovořil s vámi už před srazem?
Osobně ne, nikdy předtím jsem se s ním ještě nepotkala. Vůbec tedy nevím, jak působí a co od něho očekávat. To se teprve dozvím (rozhovor vznikl ještě před srazem národního týmu – pozn. aut.).

K nepřehlédnutí byl na červnovém evropském šampionátu v Hradci Králové, kde vedl celek Maďarska. Jak na vás z tribuny či u televize působil svými gestikulacemi, emocemi a tím vším okolo?
Když u nás probíhalo mistrovství Evropy, tak jsem reprezentovala ve streetballu tři na tři. Ještě jsem ho tedy v akci neviděla, snad jenom v jednom zápase, ale teď si úplně nevybavuji, jak se projevoval. Nevím.

Jeho asistentkou je bývalá skvělá hráčka a dlouholetá reprezentantka Veronika Bortelová. Jak vnímáte tento trenérský mix muž - žena? V Hradci Králové jste na to zvyklá, byť v opačném gardu. Vám osobně to vyhovuje?
Přijde mi fajn, že je tam nějaká žena. Podle mě to může pomoct v nějaké komunikaci mezi trenérem a týmem. Určitě to beru jako velké plus.

V kvalifikační skupině o evropský šampionát 2019 český tým čeká Belgie, Německo a Švýcarsko. Je to podle vás hratelná skupina, z níž by se dalo postoupit?
Hratelná rozhodně je a naším cílem je jednoznačně postup na příští mistrovství Evropy v Lotyšsku a Srbsku. Řekla bych, že náš tým na to určitě bude mít.

Favorizovaná je Belgie. Vy byste mohly postoupit na úkor Německa a Švýcarska. Bude právě úvodní duel v Německu 11. listopadu jedním z klíčových?
Myslím si, že oba úvodní duely budou hodně důležité, tedy i ten následující doma se Švýcarskem. Ukáže se, jak se to bude odvíjet. Kdyby se první dva zápasy vyhrály, získalo by se více klidu a pak by to bylo jednodušší. Ale kdyby to nedopadlo, bylo by to o to složitější. Doufám, že se povede dvakrát zvítězit.

Český reprezentační tým žen
Nominace pro úvodní blok kvalifikace: Kateřina Elhotová, Karolína Elhotová, Alena Hanušová, Veronika Voráčková (všechny USK Praha), Kristýna Minarovičová, Kateřina Bartoňová (obě Hradec Králové), Jana Hausknechtová (Žabiny Brno), Renata Pudláková (Slavia Praha), Edita Šujanová (KP Brno), Lenka Bartáková (Piešťanské Čajky/Slovensko), Romana Hejdová (Mondeville/ Francie), Tereza Pecková (Miškolc/Maďarsko), Julia Reisingerová (Sant Adria/Španělsko), Kamila Štěpánová (Györ/Maďarsko), Kia Vaughnová (Fenerbahce Istanbul/ Turecko), Petra Záplatová (Wasserburg/Německo).

Před úvodním utkáním v Německu bude nominace zúžena do finální dvanáctky. „Je možné, že to bude nominace jen na první duel a na domácí zápas se Švýcarskem dojde k nějakým změnám. Pozvali jsme šestnáct hráček s tím, že čtyři s námi neodcestují do Německa, což ale neznamená, že nemůžou být v sestavě proti Švýcarsku,“ vysvětlil kouč Štefan Svitek.

Jak v kvalifikaci o mistrovství Evropy
Zápasy českého týmu ve skupině G: 11. listopadu 2017 Německo – ČR (20.00), 15. listopadu 2017 ČR – Švýcarsko (20.10), 10. února 2018 ČR – Belgie, 14. února 2018 ČR – Německo, 17. listopadu 2018 Švýcarsko – ČR, 21. listopadu 2018 Belgie – ČR.

Postupový klíč: Na evropský šampionát, který budou v roce 2019 společně hostit Lotyšsko a Srbsko, postoupí vítězové osmi kvalifikačních skupin a šest nejlepších celků ze druhých míst.