„Horalky" v poslední sezoně slavily zisk bronzových medailí právě na úkor hradeckých sokyň. V té době bývalo zvykem, že derby nemělo favorita, jenže tentokrát přece jen má. Trutnov se v létě ocitl ve finančních problémech a jeho kádr opustila většina klíčových hráček, které byly nahrazeny vesměs z domácích zdrojů. I proto je favoritem dnešní bitvy Hradec Králové.

ŽBL - pátek, 17.30: BK Lokomotiva Trutnov – Sokol ZVU Strojírny Hradec Králové.

Omlazený tým Trutnova zažívá na úvod sezony opravdu křest ohněm. Ve středu totiž soupeřil s úřadujícími mistryněmi  z USK Praha. Prohrál sice 51:92. za výkon se ale stydět nemusel. „Určitě nejsme zklamáni z výsledku, který byl tak nějak podle očekávání. Je ale samozřejmě nutno přiznat, že USK přijelo značně nekompletní. V první čtvrtině jsme hráli s přílišným respektem v útoku, ale zase jsme velice slušně bránili. Škoda jen velkého výpadku na začátku druhé čtvrtiny, kdy jsme za tři minuty inkasovali třináct bodů," hodnotil vstupní zápas kouč Lokomotivy Petr Kapitulčin, jenž musel mít radost především ze střeleckého výkonu juniorky Rylichové, která byla se 14 body nejlepší střelkyní Trutnova. Na druhé straně se činily Vyoralová a Steinbergaová (19).

Páteční rivalské derby bude pikantní především pro dvě hradecké hráčky Andreu Ovsíkovou a Lenku Pazderovou. Obě totiž před sezonou zamířily do krajské metropole právě z Trutnova, s nímž v uplynulé sezoně vybojovaly bronz. Ale nebyly to jen ony, kdo z trutnovského kádru odešel.

„Trutnov se letos asi trochu propadne," domnívala se před startem tohoto ročníku hradecká trenérka Romana Ptáčková. Vzhledem k letnímu oslabení kádru se to dá vcelku logicky očekávat. I proto si šéfka hradecké lavičky musí být dobře vědoma, že právě její družina bude při pátečním derby v roli favorita.