Minimálně dvakrát do roka si hokejbalisté z východu Čech zahrají derby. Tento sváteční čas nadešel právě dnes. K utkání 19. kola extraligy zajíždí Hradec Králové do Letohradu. Oba celky sice v tabulce dělí pět příček, ale dá se očekávat vyrovnaná bitva.

So 17: SK OEZ Testa Letohrad (8. místo, 23 bodů) – HBC Autosklo H.A.K. Hradec Králové (3. místo, 33 bodů). Letohrad minulý týden zdolal na svém hřišti nejlepší tým extraligy – Most. Před zápasem s Hradcem to však nic neznamená. Proč? „Autoskláři“ vyřídili lídra rovněž. Zkusme to tedy jinak. Letohrad nasázel Ústí nad Labem devět branek. Jak s ním hrál Hradec? Vyhrál 9:0!

Testa před sezonou mocně doplňovala kádr. Vypadá to, že po nezdaru s Vlašimí si tým „sedl“. „Podařilo se nám hráče poskládat tak, že nám to o víkendu vyšlo, posily už zapadly,“ říká kouč Letohradských Miroslav Hrabica. „Změnili jsme systém hry a kluci si na něj zvykají. Při posledních zápasech předvedli, že se jim už dostává pod kůži,“ pokračoval.

Hlavní síla Letohradu spočívá v tom, že má vyrovnané všechny řady: „Každá lajna vyniká v něčem jiném a všechny mají přednosti i slabiny,“ konstatuje Hrabica.

Útočnou divočinu v podání Hradce však letohradský lodivod rozhodně nečeká: „Dá se spíš předpokládat, že bude hrát jako při únorovém finále poháru v Plzni (tehdy vyhrál Hradec 3:1 – pozn. red.). To znamená ze zajištěné obrany, asi na nás nevlétne. I když třeba lajna Petra Nováka by to dokázala.“

Hradečtí jsou nyní v herní pohodě. Sice se v prvním jarním duelu prokousali k výhře v Opavě až po nájezdech, ale minulý víkend doma excelovali proti severočeským celkům. „Nejen výsledky, ale hlavně hra mě potěšila. Oba zápasy jsme odehráli na čtyři kompletní pětky. Všichni kluci odvedli maximální výkon. Proti Mostu (4:3) se projevila naše fyzická připravenost,“ uvedl hradecký trenér Jiří Mašík, který ještě v loňské sezoně působil na lavičce konkurenčního Letohradu.

Takových, kteří hájili v minulosti barvy soupeře, je však víc. „Těch věcí, kvůli kterým bude utkání vyhecované, je spousta,“ je si vědom Mašík. Když se k tomu přičte i dřívější rivalita, diváci se mají opravdu na co těšit. „Navíc se bude hrát pod umělým osvětlením. Bude to mít úplně jiný náboj. Každopádně chceme vyhrát,“ hlásí lodivod Hradce.

Oběma týmům půjde o hodně. Letohrad se může dostat na šesté místo, Hradec dokonce na druhé. Emoce tedy půjdou do varu. (ry, pt)