Mohou z nich být hvězdy. Předpoklady pro to mají. Talentovaní atleti hradeckého Sokola Marek Bahník a David Ryba jsou v ČR jedničkami mezi juniory - prvně jmenovaný ve výšce, druhý v překážkách. Bahník navíc skončil na halovém MČR mužů druhý se stejným výkonem (214 cm) jako vítězný Jaroslav Bába.

Jak ze svého pohledu hodnotíte nedávno skončenou halovou sezonu?
Bahník: Letošní halová sezona byla celkově asi nejvíc úspěšná ze všech, takže na ni mám rozhodně pozitivní vzpomínky a nehodnotil bych ji jinak než kladně. Téměř na každém závodě padl osobák, což je asi snem každého atleta, tak doufám, že letní soutěže dopadnou podobně.
Ryba: Halovou sezonu hodnotím kladně, i když jsem nezaběhl čas, který jsem chtěl. Potýkal jsem se se zdravotními problémy, takže jsem rád, že to dopadlo tak, jak to dopadlo a snad letní sezona bude lepší.

Co očekáváte od letní sezony? Na jaké výkony a výsledky byste chtěli dosáhnout? Případně kterých akcí byste se chtěli zúčastnit?
Bahník: Jedním z mých hlavních cílů je rozhodně mistrovství světa U20 ve finském Tampere. K limitu, který je 216 cm, jsem zatím nejblíže, co jsem kdy k jakémukoliv limitu byl, tak doufám a věřím, že to v létě dopadne. Jinak bych určitě rád obhájil titul z minulého roku ve své kategorii a samozřejmě bych se rád dobře umístil na MČR dospělých a U22.
Ryba: V letní sezoně bych chtěl překonat svůj loňský čas a zaútočit na co nejlepší výsledek. Rád bych splnil limit na mistrovství světa juniorů ve finském Tampere, který je 13,88 s. Můj loňský čas byl 13,77. I když jsem měl i lepší časy, ale ty bohužel byly zaběhnuté v neregulérních větrných podmínkách.

Co podle vás chybí hradecké atletice k tomu, aby se mohla ještě více rozvíjet?
Bahník: Příprava v Hradci má asi dva hlavní problémy. Prvně, venkovní stadion už není v úplně perfektním stavu a pro přípravu na halovou sezonu musíme využívat prostory zimního stadionu. Druhou věcí je příprava mimo tréninky, což zahrnuje regeneraci a zázemí, které na hradeckém Sokole také není nejnovější. Jako atleti nemáme moc možností kromě externích zařízení.
Ryba: Hradecké atletice nejvíce chybí propagace a větší finanční prostředky, aby mohla zajistit lepší vybavení pro sportovce i trenéry. Celkově by to chtělo zlepšit podmínky pro dělání takhle krásného sportu jako je atletika.

MAREK BAHNÍK
Datum narození: 10. května 1999
Výška/váha: 192 centimetrů/69 kilogramů
Disciplína/osobní rekord: skok vysoký/214 centimetrů
Trenér: Vítězslav Perun
Sportovní vzor: Mutaz Essa Barshim (také výškař)
Škola: Gymnázium J. K. Tyla Hradec Králové

DAVID RYBA
Datum narození: 3. února 1999
Výška/váha: 192 centimetrů/82 kilogramů
Disciplína/osobní rekord: 60 m překážek/7,93 sekund; 110 m překážek/13,77 sekund
Trenér: Michal Novák
Sportovní vzor: Cristiano Ronaldo (fotbalista)
Škola: Sportovní gymnázium Pardubice

(V úterním vydání přineseme zhodnocení halové sezony atletů Sokola Hradec Králové.)