Obleva posunula start od Šerlichu kousek výš po trase, sobotní závody se podařilo uspořádat. Organizátoři odvedli na trasách plno práce, přesto byla obleva silnější a nedělní běhy bohužel musely být zrušeny.

Ale zpět k sobotě. V dopoledních hodinách se vydaly na start nejprve děti, které si v pěti kategoriích zazávodily klasicky na tratích od pěti set metrů do dvou kilometrů. Závod, který byl zároveň součástí Krajského poháru, přilákal téměř 150 mladých sportovců všech kategorií.

Třicet minut po poledni se vydali na start závodníci Volkswagen Orlického půlmaratonu volně. Trasa dostála kvůli oblevě a nepříznivému počasí několika změn a z dvaceti plánovaných kilometrů se zkrátila na zhruba 17 km. Nejrychleji okruh vedoucí kolem Homole zvládl ujet Jakub Gräf v čase 51:26. Na záda mu většinu trasy dýchal Petr Javůrek, který přijel se ztrátou čtyřiatřiceti vteřin. Třetí dorazil s tříminutovou ztrátou Andrey Dianov.

Ilustrační foto.
Jaroměřský Karel složil Náchod. Patnáct branek v Hronově

„Podle mého názoru je dobře, že se startovalo ještě poměrně brzy. Teplota nad nulou dělá s tratí divy, odpoledne už by nebylo na čem jet. Ale takhle trať vypadala vzhledem k podmínkám skvěle, organizátoři odvedli velký kus práce, aby byla pro závod připravená,“ nechal se slyšet v cíli vítězný Gräf. 

Mezi ženami byla nejrychlejší Kristýna Kolínová, která do cíle dorazila v čase 59:11. I druhá žena VW Orlického půlmaratonu, Helena Randáková, se vešla do hodiny. Eva Stoklasová si s časem 1:00:11 dojela pro třetí místo.

„Já si ráno připravila svoje nejlepší lyže a když jsem cestou sem viděla, jak to vypadá se sněhem, začala jsem se o ně fakt bát. Ale pak na trati jsem byla příjemně překvapená, že to vypadalo takhle dobře,“ pochvalovala si trať nejlepší žena Kolínová.

Počasí se však neumoudřilo ani v neděli a tak nebylo v silách organizátorů možné připravit kvalitní trasy pro nedělní závody klasickou technikou.   (re, vlk)

Orlický maraton.
Zrušené závody. Maraton překazila obleva