Vizitka:
Pavel Petřikov
Narozen:
20. června 1986 v Hořicích
Stav: svobodný
Sportovní odvětví: judo
Oddíl: PSK Hradec Králové
Kdy závodí na OH: 9. srpna
Největší úspěchy: jednou první, dvakrát druhý a jednou třetí v závodech Světového poháru; 5. místo z MSJ, 5. místo z MEJ, 5. místo z ME do 23 let, 7. a 12. místo z ME dospělých

„Každé umístění od sedmého místa nahoru by bylo pěkné,“ říká dvaadvacetiletý borec PSK Hradec Králové, jenž bojuje ve váze do šedesáti kilogramů.

Pociťujete před vrcholem kariéry nervozitu?
Zatím jsem v klidu. Jen to na mě trošku spadlo, když jsme fasovali věci národního týmu a taky na letišti po boku ostatních sportovců.

Myslíte, že tréma přijde až těsně před blížícím se sobotním závodem?
Pravděpodobně tomu tak bude. Byl bych ale radši, kdyby nedorazila vůbec. (pousměje se)

Těšíte se už na slavnostní zahájení olympiády?
(povzdychne si) Tam bohužel nebudu, protože se hned druhý den peru.

Mrzí to moc?
Určitě, poněvadž to bude gigantická událost. Údajně to má být největší ceremoniál v historii. V tomhle případě mě trochu potkala smůla. (opět si povzdychne)

Budete alespoň na zakončení Her?
Taky ne. Tyto dvě akce se mi velkým obloukem vyhnou. V Pekingu bych měl být jen do sedmnáctého. (na chvilku se odmlčí) Ale možná kdybych získal medaili, tak bych si tam pobyt protáhl. (zasměje se)

Už jste poznamenal, že se perete hned v úvodu. Je to výhoda, že nebudete na svůj turnaj čekat?
Jsem určitě rád, že budu bojovat tak brzy. Je to dobré, nebudu muset na nic čekat a trápit se s váhou. Shodím těsně před začátkem. Naše klání zahajuje v poledne tamního času. Jsem zvědavý, jestli předtím nebude nějaké dlouhé cestování. Vždycky jsme se totiž prali zhruba od půl desáté.

Už víte, jaké na vás čeká prostředí?
Zaslechl jsem, že na judo je už vyprodáno. Říkal to pan Bárta, což je technický ředitel všech soutěží.

Kolik diváků se vejde do pekingské haly?
To jsem ještě nezjistil.

Byl jste si prohlídnout místo turnaje?
Ne, ještě ne. Zatím jsme se připravovali pouze v tréninkové hale.

Údajně v čínském hlavním městě panují obrovská vedra.
V pondělí tu bylo příšerné dusno a velký smog. Podle mě to byl zatím nejhorší den, co se týká počasí. Všechny předchozí dny bylo jasno. V halách je klimatizace, takže by teplo naše zápasy nemělo ovlivnit. Číňané jsou dobře připraveni a neměl by s tím být problém, třeba jako v Hradci na Háječku. Tam, když trochu zasvítí sluníčko, tak je to hned znát. Moc mi to nesvědčí. Jinak špatné ovzduší pocítí spíše venkovní sporty.

Znamená to, že pro judo budou nejlepší podmínky.
(zasměje se) Přesně tak.

Časový posun vám nedělal problémy?
S tím nemám potíže. Byl jsem už třikrát v Japonsku a jednou v Brazílii. Vždycky to bylo v pohodě. Jsem na to tak nějak zvyklý. Umím se adaptovat. Jen v neděli jsem si zapomněl dát budík a vstával jsem až v poledne. Druhý den jsem tím pádem nemohl usnout, a spal jsem jen čtyři hodiny.

Pojďme k samotnému turnaji. Vzhledem k výsledkům v poslední době s vámi musí počítat i ti nejlepší. Považujete se za jednoho ze spolufavoritů?
Nevím, jestli se se mnou počítá přímo ve světové špičce, ale soupeři mě rozhodně znají a mají ke mně respekt. Ale že bych se cítil v roli nějakého favorita na zisk medaile? To ne.

Kdo by to měl být?
Myslím, že ze šesti Asiatů tak čtyři. Určitě Korejec, Japonec, Mongol plus další.

Utkal jste se s nimi na závodech Světového poháru?
Právě že vůbec. Asie má kvótu šesti lidí a stabilně tam jsou borci z těchto silných států.

Takže tyto protivníky nemáte přečtené?
Možná jen z videa, které jsem zhlédl. Každopádně jsou hodně dobří.

Z Evropanů by někdo mohl proniknout do boje o cenné kovy?
Rozhodně třeba úřadující mistr světa a druhý ze světového šampionátu. Vlastně všichni medailisti. A rád bych byl mezi nimi i já. (pousměje se) Máme zkrátka rovněž kvalitní zastoupení. Všichni se dobře známe. Tréninkové plány máme totiž stejné a absolvujeme společné přípravné kempy. Co jsem viděl, tak každý byl v pohodě a dobře naladěn. Jako náhradník tam nejede nikdo.

Jaká tedy bude podle vás olympijská soutěž?
Troufám si říct, že to bude hodně vyrovnané. Pro mě osobně je favoritem číslo jedna Korejec. Jinak může porazit každý každého. Dost bude záležet na psychice, štěstí, losu a aktuální formě.

Které umístění byste bral?
Samozřejmě medaili. (rozesměje se)

A kdyby to náhodou nevyšlo?
Každý výsledek od sedmého místa nahoru by byl moc pěkný. Znamenalo by to tři nebo čtyři vyhraná utkání.

Máte za sebou náročnou přípravu. Cítíte se v dobré formě?
Teď může být jaká chce. Hlavně abych se s ní shledal devátého. Jinak jsem se cítil v posledních dnech poměrně dobře. Zpočátku jsem byl trochu unavenější, ale teď už je to v pohodě. Táta (trenér – pozn. aut.) snad ví, co dělá. Teď už spíše dost rehabilituji a vše dolaďuji.

Po psychické stránce jste v pohodě?
Těžko říct. Na olympiádě jsem ještě nikdy nestartoval. Ale moje psychika se závod od závodu zlepšovala. Jen doufám, že v tom budu pokračovat i v Pekingu. Rozhodně bude těžké udržet koncentraci a nepropadnout tomu, že se jedná o vrchol kariéry. Musím to brát jako by to byl normální závod. Vlastně ono to tak je, jen se mu říká olympijský.

Na druhou stranu můžete být bez nervů, poněvadž ve dvaadvaceti letech to nemusí být vaše poslední olympiáda…
To máte pravdu.

Ještě třeba na dvou olympijských závodech bychom vás vidět mohli. Co říkáte?
No to teda nevím s tím mým zdravím. (rozesměje se)

Prožíváte nejlepší sezonu. Přesto, jak moc ji ovlivnilo zranění kolena a následná operace po druhém místě ze Světového poháru v Gruzii?
Netroufnu si o tom spekulovat. Na jednu stranu by se dalo říct, že mi to možná i pomohlo. Času pro zregenerování by totiž jinak nebylo asi tolik, protože skončilo mistrovství Evropy, byla deset dní pauza a pokračovalo se dál v přípravě. Když to shrnu v kostce, tak jsem měl zhruba vynucenou pauzu měsíc a půl, pak jsem trénoval tři týdny do Evropy a následovala desetidenní přestávka.

Na evropském šampionátu vás to ale poznamenalo.
Stoprocentně. Ale když to vezmu zpětně, všechno zlé je k něčemu dobré. I když to bylo nepříjemné.

Nebýt tohoto výpadku, myslíte, že byste na ME získal medaili?
No… (zamyslí se) To nevím. Každopádně máte pravdu, že to Evropu hodně ovlivnilo. Vůbec jsem to tam fyzicky nezvládal. Nicméně je možné, že bych medaili získal. Těžko to takhle zpětně rozebírat.

Od té doby jste zdravotně v pořádku?
Myslím, že ano. Jsem dobře připraven.

Anketní otázky:

1. Co pro vás znamená účast na olympijských hrách?
Je to vrchol mé dosavadní kariéry. Každý sportovec k ní směřuje své výkony. Olympiáda je jedním z hlavních důvodů, proč vrcholově sportovat.

2. Jaká událost vás nejvíce zaujala v historii OH?
Když to vezmu z judistického pohledu, tak v šedesátce vyhrál tři olympiády po sobě Japonec, který už naštěstí nyní nebude kvůli zranění startovat. Rovněž mě zaujal oštěpař Železný, jenž také třikrát triumfoval. Určitě rád vzpomínám i na výhru hokejistů v Naganu. Ze skandálů mi utkvěl v paměti doping atletky Jonesové.

3. Kolik medailí získá v Pekingu česká výprava a kteří sportovci se o zisk cenného kovu zaslouží?
Myslím, že šest nebo sedm medailí bychom mohli získat. Rád bych byl mezi těmi úspěšnými. Formu má jistě Špotáková. S ní počítá hodně lidí. Skifaři Knapková a Synek by mohli zacinkat. Někdo ze střelců urve medaili, možná to bude Emmons. Ještě by se mohl prosadit někdo z atletů. Nevím, jak Šebrle. Překvapit by mohly i jachtařky Šmídová s Mrzílkovou.