Dobojováno! Královéhradecký jezdec Michal Matějovský zakončil triumfálně náročnou sezonu v letošním Evropském poháru cestovních vozů (ETCC).  V závěrečném podniku, který se uskutečnil  v italské Perguse, vybojoval dvě druhá místa a definitivně si zajistil celkové prvenství v kategorii Super 2000 TC2.

Pilot týmu Křenek Motorsport musel ovšem na cestě k vysněnému titulu překonat nejedno protivenství. Na Sicílii nedorazil v nejlepší kondici. „Pokoušela se o mě nějaká viróza. Dost mě potrápila, naštěstí v neděli jsem se už cítil mnohem lépe," sdělil devětadvacetiletý závodník z Hradce Králové.

Sobotní dopolední program byl navíc kvůli vichřici a průtrži mračen zrušen a ani odpoledne se Matějovský moc nesvezl. „Po prvním tréninkovém stintu jsem zajel do boxů. Když jsem se vracel na trať, trefil mě v uličce jeden ze soupeřů," posteskl si. Mechanici diagnostikovali poškozenou zadní nápravu a ulomený tlumič. Neprodleně se pustili do opravy, i tak však na Michalově kontě bylo za celý den jen šest absolvovaných kol.

Proto také v kvalifikaci, která začínala v neděli ve „vražedných" osm hodin ráno, dolaďovali jezdec i stáj optimální nastavení. Nakonec zaostal český reprezentant za svým „arcirivalem" Peterem Riklim ze Švýcarska o pouhé dvě desetiny sekundy.

„Hlavně dojet," opakoval si Matějovský před startem prvního závodu. V jeho průběhu podal velmi taktický a disciplinovaný výkon. Držel se na dohled od Rikliho a nebezpečného Turka  Ibrahima Okyaye nechával daleko za sebou. Když projížděl pod šachovnicí, věděl, že je hotovo. Rikli na něj v té chvíli ztrácel 21 bodů a toto manko už nebyl schopen smazat. Žádné bujaré oslavy však nevypukly.

„Řekli jsme si, že ještě nejsme na konci, že není dojeto na sto procent. I do poslední jízdy jsem nastoupil plně soustředěný," svěřil se novopečený šampion.

Zodpovědný přístup se mu vyplatil, zejména v okamžiku, když v šikaně podstoupil souboj se smečkou seatů z nejrychlejší divize. V závěru si ještě pěkně zazávodil s dalším Turkem Aytecem Biterem, jehož nakonec zdolal.

„Je to určitě největší úspěch v mé dosavadní kariéře," hodnotil Michal Matějovský právě uzavřenou sezonu. „Vděčím za něj velkému kolektivu lidí. Zejména týmu, který mně připravil skvělé auto, ale i všem sponzorům. V neposlední řadě smekám před mým BMW 320 si. Letos mě ani jednou nezklamalo a je mně trochu líto, že kvůli končící homologaci se s ním po třech letech loučím," dodal spokojený Michal Matějovský.

Výsledky závodu v Perguse - kategorie Super 2000 TC2

Kvalifikace: 1. Peter Rikli (Švýcarsko, Honda Civic FD, 1:51,648), 2. Michal Matějovský (Česká republika, BMW 320 si, 1:51,856), 3. Ibrahim Okyay (Turecko, BMW 320 si, 1:52,520)

První závod: 1. Peter Rikli, 2. Michal Matějovský +5,203, 3. Ibrahim Okyay  +10,216.

Druhý závod: 1. Peter Rikli, 2. Michal Matějovský +1,393, 3. Ibrahim Okyay +11,911.

Konečné pořadí: 1. Matějovský 147, 2. Rikli 130, 3. Okyay 86 bodů.