Když v pardubickém bazénu plavala minule, do vody s sebou málem táhla učebnice.

Česká plavecká hvězda Simona Baumrtová měla v květnu před státnicemi na FTVS. Výsledek? Zmákla je.

„Dopadlo to dobře, uspěla jsem a teď mám v kapse už i přijímačky na magisterské studium," spokojeně se usmívala při mistrovství ČR v plavání, které se konalo právě v pardubickém bazénu.

Ve škole všechno „cinklo". Zářila i na šampionátu, byť vynechala znak, svoji nejsilnější disciplínu. Odvezla si tři zlaté medaile a v závodě 200 metrů volným způsobem dokonce překonala český rekord.

Téhle mladé dámě úspěch přát prostě musíte.

Za prvé, je ohromně sympatická, moc hezky a často se směje.

Za druhé, myslí jí to.

Za třetí, slušelo by jí to, i kdyby závodila v pytli od brambor.

Ale hlavně? Je prostě dobrá… Poslední slovo, prosím, dvakrát podtrhnout!

Během pár minut povídání s ní vám dojde, že přesně ví, co chce. Jednou se jí může klanět celý svět. Ráda by přivezla první českou plaveckou medaili z olympiády…

Byly státnice hodně záludné?
Měsíc a půl jsem se na ně chystala. Věděla jsem, že něco umím, ale tam na vás můžou vytáhnout cokoliv, takže jsem přeci jen docela nervózní byla. Ale dopadlo to.

V bazénu je to asi brnkačka, skočíte do vody, makáte naplno a pak se kouknete na čas. Tohle byl na nervy asi větší nápor, co?
Hlavně jsem byla docela vyklepaná, když jsem od komise odešla. Pořád mi hlavou běhalo, jestli jsem to udělala a neřekla tam něco špatně.

Bude z vás fyzioterapeutka. Není to ale trochu průšvih? Až se to pořádně rozkřikne, budou za vámi ostatní plavci na závodech chodit s tím, kde je co píchá…
A víte, že si zatím nikdo ani netroufl? Asi ze mě mají strach (usmívá se). Ale třeba to začne.

Byl čas vůbec úspěšnou bakalářskou zkoušku oslavit?
Na to přijde asi až po sezoně. Byly státnice, hned po nich jsem odjížděla na soustředění, pak zase následovaly přijímačky na magistra, hned zase závody, teď je mistrák v Pardubicích, za chvíli jedeme na další soustředění a nakonec mistrovství světa v Barceloně. Je toho hodně a moc času není.

Za poslední rok jste se stala hlavní tváří českého plavání. Je to příjemné, nebo popularita spíš obtěžuje?
Zatím ten frmol není až takový. Sem tam se  někdo přihlásí po závodech, nebo kvůli mistrovství světa jdeme do televize. Jsem hlavně ráda, že se všechno netočí jenom kolem mě. Vynikající výsledky mají i Petra Chocová, Bára Závadová nebo Míca (Jan Micka). Plavce máme teď slušné, tak doufám, že to bude vidět i v Barceloně.

Ale musíte cítit, že vaše popularita po olympiádě vzrostla, ne?
To máte asi pravdu.

A vážně vás ještě neustálé rozhovory a focení nezačaly štvát?
Co mám s vámi dělat (rozesměje se).

Simona Baumrtová
Narozena: 24. srpna 1991 v Chomutově.

Její hlavní disciplínou je znak, ale  na domácí scéně září i na „polohovce". Je držitelkou několika českých rekordů a je mnohonásobnou mistryní ČR.

Největší úspěchy: bronz z ME (100 m znak); bronz z MS v krátkém bazému (100 m znak); 5x bronz z ME v krátkém bazénu (3x 50 m znak, 100 m znak, 200 m znak); stříbro z ME v krátkém bazénu (štafeta – 50 m polohově). Na loňské olympiádě v Londýně startovala v disciplínách 100 m a 200 m znak.

Dostáváte třeba nějakou stále stejnou otázku, která vám už pije krev?
Ty jo a víte, že asi ani ne? Je to standard. Jenom třeba, když se někdo ptá: „Kolik toho uplaveš za rok, kolik toho dáš za jeden trénink…?" Když vám pak řeknu, že šest kilometrů, tak vám to stejně moc neřekne (usmívá se).

Tak to se pletete. Pro nás, co bychom se po sto metrech kraulem začali topit, je to neskutečné číslo.
(směje se) Aha, tak takhle jsem se na to nedívala. Ale jinak jsou všechny otázky většinou v pohodě.

Sem tam se v rozhovorech s vámi objeví i téma „přítel". Žádného jste dosud neprozradila, takže mi vychází že jste taková Martina Sáblíková českého plavání. Všechno obětujete ve prospěch kariéry. Je to tak?
To si zase nemyslím. Nekoukejte na mě tak. Fakt ne (rozesměje se). Tak hrozný to vážně není.

Takže vás otec nedrží na řetězu?
Ale to on by držel, jenže co má se mnou dělat (usmívá se).

Ale… A jakpak se váš odboj projevuje? Utíkáte tajně na diskotéky?
Ne, to zase ne, tam moc často nechodím. Tohle téma přeskočíme, můžeme (směje se)?

Klidně, jenom by mě zajímala ještě jedna věc… Fronta vašich nápadníků se musela po olympiádě v Londýně docela rozrůst. Jak je odháníte?
Hlavně na facebooku to bylo šílený, po olympiádě psalo dost kluků. Bylo to až docela debilní. Všichni si chtěli najednou dávat kafe. Já tam pořád musela odpovídat : Ne, děkuju, není moc čas, teď toho mám fakt hodně (usmívá se).

Aby vám to nebylo líto… Kolik kilometrů během jednoho roku uplavete?
(rozesměje se) Vloni, když byla olympiáda, tak zhruba kolem dvou tisíc. Ale osobák mám nějak 2300 kilometrů.

Simona Baumrtová plave v Pardubicích po další medaili.Slušná nálož jsou závody i pro vašeho otce. Pořád platí, že za každou velkou akci, které se účastníte, dělá 50 tisíc kliků?
Teď už ne, přestal (usmívá se). Tahle sázka je stará asi šest let a moc se nevědělo, jak na tom budu, takže proto to řekl. Když už teď vidí, že kvalifikaci na svět a nebo Evropu mám v podstatě jistou, tak to padlo.

Říkal jsem si, že při vašem tempu by z něho byl za chvíli Rambo…
To je pravda. Navíc jsem se bála i o jeho zdraví, aby to s ním neseklo. Jsem ráda, že toho už nechal.

Zpátky k vašemu závodění… Myslíte, že už přišla doba, kdy můžete přivést domů velkou medaili z mistrovství světa?
Letos asi ještě ne. Mám ovšem udělaný takový plán, který by měl směřovat k olympiádě v Riu. Tam bych medaili udělat chtěla. Jenže záleží  na strašné spoustě okolností, tři roky jsou ještě hrozně dlouhá doba. Do Londýna jsem byla přihlášená jako dvaadvacátá a skončila jsem desátá. Nepůjde jenom o mě, ale i o ostatní. Strašně moc se o medaili chci pokusit. Žádný český ani československý plavec ji ještě nepřivezl.

Mohl by takový úspěch naše plavání pořádně nakopnout?
Asi jo. Ono je vidět i teď, když se nám docela daří, že přijdou třeba Irové a zajímají se o naše plavání. To je super.

Co si budeme povídat, našemu plavání finance chybí… Věříte, že by případná medaile z olympiády nasypala do českých bazénu i trochu víc peněz?
Doufám v to. Pokud by se někomu z nás povedl velký výsledek, snad by to plavání pomohlo.

Dá se v Česku plaváním vůbec uživit?
Kdybych živila jenom sebe, tak asi jo. Ale to je dané hlavně sponzory, z těch my žijeme. Dostáváme plat, ale ten je spíš symbolický, bez peněz od různých firem by to bylo mnohem horší.

U plaveckých velmocí to funguje asi trochu jinak, že?
Rozhodně, největší hvězdy dělají plavání profesionálně a plat mají klidně kolem 100 tisíc. O tomhle se nám  může jenom zdát.