Pokud si někdo na druhou květnovou sobotu plánuje procházku po lesích na Královédvorsku, pak může počítat s tím, že v nich nebude zdaleka sám. Český svaz orientačních sportů ve spolupráci s Královédvorským pivovarem Tambor totiž pořádají 7. kolo východočeského poháru v orientačním běhu, který nese název Tambor Orienteering Adventure.

Na závod je již přihlášeno více než 800 účastníků a ještě dnes do 16 hodin je možné se k nim přidat. Přesné trasy jsou do posledních hodin utajovány, přesto půjde o ozkoušené tratě, které budou jistojistě orientační běžce bavit. V krásně připraveném lese organizátoři nabídnou lákavé cesty, netradičně umístěné kontroly, na jedné straně dobře skryté, na druhé z dálky viditelné.

Vasil Teodoridis opouští svou velkou lásku. K tomu, aby dál vedl dvorský lední hokej, nedostal od lékařů doporučení, o které přitom hodně stál.
Dvorský hokej na rozcestí. Po historickém úspěchu klub hledá nového majitele

Centrem závodu bude areál pivovaru Tambor, z něhož do lesa závodníky odvezou pořadatelské autobusy.

Ředitelem závodu je Tomáš Leštínský (43), jehož se Krkonošský deník zeptal mimo jiné na to, proč právě lesy v okolí Dvora Králové nad Labem a zda si zde seriál závodů může vybudovat tradici.

Kde se vzal nápad uspořádat jeden z dílů vašeho seriálu ve dvorských lesích?

Lesy kolem Dvora Králové nad Labem patří do většího nesouvislého lesního komplexu od Nové Paky po Červený Kostelec. Mezi orientačními běžci jsou tyto terény „Podkrkonoší“ z mnoha předchozích závodů známé a oblíbené pro svoji pestrost a výbornou průběžnost. Konkrétně tento kousek lesa však doposud zůstával orientačním během nepoznaný. Byla to výzva pozvat závodníky konečně i sem.

Máte již přes 800 přihlášených. Jak velké je to číslo ve srovnání s předchozími závody?

Osm stovek běžců je standardem v naší Východočeské oblasti. Není výjimkou, že počet účastníků překročí tisícovku. Tento víkend jsou však nejlepší orientační běžci v republice na mistrovství ČR v disciplíně sprint v Praze. Východočeská oblast tam má velké zastoupení.

Orientační běh má ve východních Čechách tradici.Orientační běh má ve východních Čechách tradici.Zdroj: denik.czMísto konání neprozrazujeme, vy jej ale dobře znáte. Jak se vám tratě líbí?

Místo konání bude odtajněno v technických pokynech, které vyjdou ve středu, takže myslím, že můžeme i my říct, že se bude běhat v lesích za nemocnicí a hřbitovem ve Dvoře Králové nad Labem. Tratě jsou pestré, střídáme krátké a dlouhé postupy mezi jednotlivými kontrolami, kontroly jsou skryté v jámách i svítí na křižovatkách cest. Závodníkům pak tratě nabízí mnoho možností, kudy se mezi kontrolami budou pohybovat.

Pořadatelský stan vzniká v areálu pivovaru Tambor. Proč právě tam a jde o ideální místo?

Původním záměrem bylo využít hřiště Juty na Podharti, kde nám majitel pan Hlavatý vyšel maximálně vstříc. Bohužel stav hřiště je v dezolátním stavu, elektrika ani voda tam už nefungují, a tak jsme museli hledat náhradní řešení. V pivovaru Tambor jsme našli úplně vše, co je k závodu v orientačním běhu potřeba. Navíc s agilním majitelem panem Kiriakovským, který nám s organizací závodu velmi pomohl.

Mohou se závodníci těšit i na ochutnávku tamního piva?

Rozhodně. Já už jsem ochutnal a můžu jen doporučit.

Která jména jsou považována za favority závodu a o co vlastně při Tambor Orienteering Adventure půjde?

Jak už jsem zmínil, nejlepší závodníci budou na republikovém šampionátu ve sprintu. V hierarchii závodů jsou ovšem oblastní závody zaměřené především na žactvo a mládež, kde pouze tyto kategorie jsou slavnostně vyhlašovány. I přesto ale najdeme v hlavních kategoriích dospělých H21C zajímavá jména ať už zkušených závodníků (Hepner, Jedlička, Zvěřina, Palas, Beneš) či mladých rychlých kluků (Netuka). U závodnic je situace jasnější, zde je v hlavní kategorii D21C favoritkou Martina Zvěřinová z Lokomotivy Pardubice.

Ve Dvoře Králové nad Labem si váš seriál orientačních běhů odbude premiéru. Může tu vaše zastávka získat i každoroční tradici?

Je to vlastně už druhý závod. První proběhl bez propagace jako měřený trénink loni na jaře během covidu, kde dodržení hygienických opatření neumožnilo uspořádat plnohodnotný závod tak, jak jsme zvyklí. Ale okolí Dvora nabízí mnoho možností, pro které se sem závodníci budou rádi vracet.

Třebeš B (v černém) - Stěžery 3:0.
OBRAZEM: Rezerva Třebše nejspíš rozhodla o postupu. Ve šlágru skolila Stěžery

Jak se vlastně vašeho sportu dotkla pandemie?

Je to až absurdní, že bylo zakázáno sportovat v lese, kde se člověk pohybuje úplně sám. Ale orienťáci si poradili. Jak jsem zmínil výše, tréninky nepřestaly, lidé běhali jak se dalo, udržovali jsme se v kondici. Největším omezením bylo v podstatě zrušení veškerých oficiálních soutěží.

Jak dlouhé tratě jsou na sobotu připraveny co všechno váš závod milovníkům orientačního běhu přinese?

Máme připravené tratě pro nejmladší v délce 1,9 kilometrů až po hlavní mužskou kategorii s 11,5 kilometry. Délka je měřená po spojnici kontrol, závodník naběhá vždy o něco víc. Konkrétně u mužů to při testování tratí vyšlo na téměř 14 kilometrů a 350 metrů převýšení. Celkem je k dispozici devětatřicet tratí od nejmenších po kategorii H75 (nejstarší závodník je ročník 1937). Věřím, že jako na každých závodech pořádaných naším klubem, to budou intenzivní nezapomenutelné okamžiky, na které se bude vzpomínat.