Vše odstartuje longboard session, hromadný pojezd na okolečkované desce, která v posledních letech zaznamenává velký comeback. Půjčovna longboardů nabízí lekce zdarma, takže si tento sport může vyzkoušet každý. Muzika, slacklines a další vychytávky okoření pohodové odpoledne. Energii dodá mini s plechovkou, případnou odvahu holky s paroháčem.

Večer pak odpálí svůj um nejlepší čeští freeskieři společně s neméně vyspělými snowboardisty. Pod světly si to rozdají ve skocích do bagu od firmy air-bag.cz. Roztahovat je bude naviják, aby pak vyletěli do výšky čtyř až pěti metrů a následně se snesli do air-bagu o rozměrech 9x15 metrů. Nebudou chybět členové nově vzniklé reprezentace ČR, což slibuje nelítostné boje o krále východu, jak z názvu akce plyne.

A dál? Pořádná divočina ve znamení jelena, tedy Jägermeister afterparty v obrovském party stanu a ještě větším stylu. Okřídlenou noc zahájí DJ Akvamen, stálice boardových večírků, aby pak vše uzavřel DJ Hammer, východočeská party legenda, a jeho tanečky. Přijít včas znamená dostat welcome drink! Vstup na after party je zdarma stejně jako stanování v areálu Marta II.

Riders info: info@frontevents.cz

Sobotní program

14.00 – 18.00 Longboard session a doprovodný program
18.30 – 19.30 Trénink
19.30 – 20.15 SNB contest
20.30 – 21.15 Freeski contest
21.15 – 05.00 Jägermeister afterparty

Co je to longboard

Longboard je většinou jeden metr dlouhý a na pohled vypadá stejně jako běžný skateboard. Důležité jsou ale detaily. Jsou to kola, která jsou větší a měkčí než kola běžných skateboardů. Díky tomu je prkno stabilnější, má lepší přilnavost, přejede množství nerovností a urazíte na něm velké vzdálenosti bez potřeby pohybu.

Neméně důležité jsou trucky, tedy kovové části, které spojují prkno s koly a umožňují zatáčet pohybem v pase. Jsou širší a oproti běžným skateboardům mají tzv. offset, tedy otočené osy směrem ven. Díky tomu je velmi snadné zatáčet. V neposlední řadě je to samotná deska. Ta je lisována z dýh pečlivě vybraných druhů stromů. Díky tomu je prkno příjemně pružné a má dobrou odezvu.

Večerní Freeski a SNB show

Freeskiing je jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících sportů s obrovskou návštěvností a zájmem sponzorů a médií. V současnosti je zastoupen dvěma disciplínami na zimních olympijských hrách.

Jezdí se na tzv twin-tip lyžích, tedy s ohnutými patkami a vázáním uprostřed lyže. To umožňuje jezdcům rozjíždět se na skok, nebo následný trik odjíždět pozadu.

Závod do air-bagu, tedy vzduchem plněného pytle: jezdci budou roztaženi navijákem, následný radius je vynese do čtyř až pěti metrů, kde předvedou svůj trik a snesou se do air-bagu.

Systém závodění je formou JAMU, tedy že všichni jezdci skáčou předem určenou dobu. Porota vyhodnotí nejlepší tři soutěžící z každé kategorie.

Na koho se těšit

Uvidíte reprezentanty České republiky, například Maria Skálu (vítěz O'Neill Soldiers) nebo Daniela Hanku (jezdec, který jako jediný v ČR skáče switch double 1080).

V doprovodném programu jsou připraveny soutěže pro širokou veřejnost s cenami za 20 000 korun.

(r)