Spousta lidí pochybovala: může být „Ivan Hrozný“ Murraymu užitečný? Jistě, byl to excelentní hráč, znamená to ale, že bude i dobrým koučem? Odpověď přišla záhy. Už měsíc po wimbledonských slzách zdolal Murray na stejném kurtu Federera v boji o olympijské zlato. Za další měsíc ovládl US Open. A rok nato konečně vyhrál i Wimbledon. Tak začala éra tzv. superkoučů.

V jednu chvíli to mezi elitními tenisty vypadalo, že nikdo nemůže hrát bez věhlasného trenéra. Novak Djokovič si přivedl Borise Beckera a později Andreho Agassiho. S Federerem pracoval Stefan Edberg, Kei Nišikori si plácl s Michaelem Changem, Marin Čilič si vybral krajana Gorana Ivaniševiče (ten pak trénoval i Tomáše Berdycha). Došlo i na bývalé skvělé tenistky jako Lindsey Davenportovou či Conchitu Martínezovou (ta trénuje Karolínu Plíškovou, předloni dovedla k wimbledonskému titulu Garbiñe Muguruzaovou).

Trenéři, či poradci? 

Klišé, že bývalý výborný hráč nemůže být i výborným koučem, padlo. Je to ale složitější. Obecně platí, že lepší trenérské výsledky měli tenisté jako právě Lendl: analytičtí, systematičtí, tvrdě pracující. Naopak „bohémštější“ hráči, více spoléhající na intuici a talent, nejsou v předávání svých zkušenosti tak úspěšní a trpěliví.

„Když chcete v tenise uspět, musí se všechno točit kolem vás. Musíte prostě být tak trochu sobec a egoista, jinak se neprosadíte. Jako trenér ale potřebujete zcela opačné vlastnosti,“ poznamenal Becker, který byl coby Djokovičův kouč u šesti grandslamových triumfů.

Špičkoví tenisté dnes vydělávají víc peněz než kdy dříve a mohou si dovolit rozsáhlé týmy spolupracovníků. Řada z nich má i víc trenérů: jedny na každodenní rutiny a neustálé cestování po světě, slavné „superkouče“ na podporu na nejvýznamnějších turnajích.

„Neberu Stefana jako klasického trenéra. Je pro mě spíše inspirací. Je legendou, se kterou můžu probírat tenis,“ řekl Federer o spolupráci s Edbergem (rozešli se v prosinci 2015).

I další hvězdní hráči hovořili o tom, že slavné trenéry berou spíš jako jakési poradce. Prožili na vlastní kůži, jak těžké je udržet se na vrcholu. „Byla světovou jedničkou, vyhrála grandslamy. Jestli tedy existuje někdo, kdo mi k těmto věcem může pomoci, je to ona,“ řekla Madison Keysová o Davenportové, s níž dlouho pracovala.

Střet osobností

Éra superkoučů je však na ústupu, jejich potenciál je zřejmě (skoro) vyždímaný. Většina výše zmíněných párů hráč-trenér se už rozpadla. Ne vždy to současným a bývalým legendám klapalo: spolupráce vyhraněných osobností nebývá snadná.

Jako příklad může posloužit Djokovič. S Beckerem měli úspěchy, slavnému Němci ale vadili někteří lidé v okolí srbského tenisty. Na tom později ztroskotali i Agassi s Radkem Štěpánkem a „Djoker“ šel výkonnostně dolů. Až návrat dlouholetého Djokovičova trenéra Mariána Vajdy znamenal obrat.

Jednou z Vajdových podmínek byl odchod kontroverzního „duchovního poradce“ Pepe Imaze, který měl jednu dobu na Djokoviče značný vliv. „Když stojíte na kurtu proti soupeři, musíte se soustředit na to, jak trefit míček, ne přemýšlet o Buddhovi,“ komentoval to Vajda.

Dokládá to, že trénovat tenisové hvězdy není pro každého. Uplynulé období rozhodně změnilo pohled na trenérskou práci, byť pak došlo až k inflaci superkoučů. I proto jsou nyní na ústupu.

Siniakovou nečekaně opustil trenér
Prostředí tenisových trenérů a trenérek bývá hodně turbulentní. Někdy dostanou nečekaný vyhazov, občas ale oni sami odejdou za lepším. Takovou situaci nedávno prožila Kateřina Siniaková, které dal uprostřed rozehrané sezony vale britský kouč Iain Hughes. Zlákala ho talentovaná ruská teenagerka Anastasia Potapovová (včera ji v Paříži vyřadila Markéta Vondroušová).

„Bylo to pro mě docela překvapivé,“ líčila Siniaková po svém úterním postupu do 2. kola Roland Garros. Podle ní se takové věci na okruhu stávají. „Myslím, že je trochu neetické, když hráči nabízejí smlouvu někomu, kdo je zadaný. To by se dít nemělo,“ posteskla si světová deblová jednička.

Siniakovou nyní trénuje její otec Dmitrij, který ji vedl už v minulosti. Zatímco v deblu kudrnatá kráska kraluje, ve dvouhře se jí letos zatím moc nedaří. Jejím daleko nejlepším výsledkem bylo nedávné semifinále v Norimberku.