Hrál jste někdy fotbal nebo jste mu fandil? A máte oblíbený klub?
Toto je nádherná otázka, v mládí jsem samozřejmě fandil Klapzubově jedenáctce. Jako dítě jsem chodíval s tátou na malšovický stadion, kde jsem byl zasvěcován do tajů fotbalu. Musím říci, že od počátku jsem fanouškem hradeckého fotbalového klubu. Z těch zahraničních se rád podívám na jakýkoliv kvalitní fotbal, a je pravda, že zápasy takových klubů, jako jsou Barcelona, Chelsea,  Bayern  a další špičková mužstva  jsou prostě zážitkem.

Dáváte přednost kolektivním nebo individuálním sportům?
Oba typy sportů mají něco do sebe. Sám jsem začal s judem, což je ryze osobnostní záležitost. Hrál jsem  také hokej   a volejbal, což v člověku pěstuje toleranci a na druhé straně snahu podpořit i toho druhého. Stále je třeba sportovat, je nutné si udržovat fyzickou kondici. Vzhledem k mému časovému vytížení se již věnuji více individuálním sportům,  například cyklistice, plavání, lyžování, běhu a podobně.

Tip liga je o tipování výsledků ve fotbale od první ligy až po okresní soutěže. Sázel či tipoval jste si někdy na fotbalové výsledky? Jaký je váš názor na tuto sportovní vášeň? Určitě vyžaduje určité znalosti, není to jen bezduché tipování výsledků…
Ne, nikdy jsem nesázel, nejsem tedy v této věci odborníkem. Dokážu ale pochopit fandovství a vášeň, občas sázkou podpořit svůj klub. Avšak jakékoliv přehánění v sázení či tipování, které vyžaduje větší finanční částky, považuji za nebezpečné, ne-li škodlivé.

V našem fotbalovém světě na nejvyšších i nižších úrovních se objevují korupční aféry…
Zneužívání informací, podplácení či jiné způsoby k získání různých výsluh – tomu se asi i v budoucnu nevyhneme. Zvláště u sportu mi to však vadí nejvíce. Do sportu patří přece čest, smysl pro fair play a úspěch podpořený vůlí a tréninkem. Naproti tomu i uznání porážky, když mi něco nevyjde, nebo mne porazí někdo lepší. Toto vnímání je nesmírně důležité i pro rozvoj každého člověka.

Jaký by měl být podle vás správný rozhodčí a fotbalista?
Na rozhodčího bychom měli mít ta nejpřísnější kritéria, musí být korektní, férový, znalý  pravidel, bývalý  sportovec, částečně i dobrý psycholog. Rozhodně to  musí být slušný člověk. Co se týká fotbalistů, tak to přece každý víme – fotbalista musí dávat především góly! Hlavně si také musí uvědomit, že je členem týmu, a pokud je to dobrý fotbalista, měl by vnímat, že se na něho dívá spousta lidí a stává se tedy  pro ně svým způsobem i příkladem. Jedině dobří a kvalitní fotbalisté, kteří něčeho dosáhli, dokážou přitáhnout naši mladou generaci ke sportu. A tato generace skutečně potřebuje patřičné vzory.

Co byste popřál českému fotbalu na všech úrovních?
Přál bych mu samozřejmě dobré trenéry  a dobrou členskou základnu, velký zájem diváků a samozřejmě dobré výsledky. To je podle mého názoru nejdůležitější.  Každý sport i fotbal potřebuje obrovské zázemí. Je tedy potřeba nejen poděkovat, ale i podpořit  pořadatele, fanoušky a  příznivce, kteří pomáhají k tomu, abychom  fotbal jako takový mohli vůbec organizovat. Je třeba také poděkovat všem sponzorům podporujícím fotbal. V neposlední řadě jsou to samozřejmě i média, která nám zprostředkovávají  sledovat tuto krásnou sportovní aktivitu.   (ves)