Američané totiž měli jeden velký problém. Brankáře Handla. Ten by si za svoje finálové představení zasloužil snad i sochu. Hlavně díky jemu se Rachůnek a spol. mohli radovat z výhry 3:2 a zlaté medaile na krku.

Česko – USA 3:2

(1:0, 2:1, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 8. Vozdecký (Demel), 20. Besser (Polanský), 24. Mojžíš (Koudelka, Tenkrát) – 16. Chavira (Gawrys, Beilsten), 36. Chavira (Beilsten)

Vyloučení: 5:3. Využití: 1:2.

Česko: Handl – Mojžíš, Kameš, Tenkrát, Koudelka – Rachůnek, Demel, Brož, Vozdecký – Strýček, Šebek, Polanský, Besser – Vlček, Čuřík.

V prvních minutách byli rozhodně nebezpečnější Američané. Jejich úvodní akce hned skončila břevnem, puk se navíc odrazil dolů ke gólmanu Handlovi, kde se dál podivně koulel po brankové čáře, ale sudí rezolutně rozpažil.

Po chvíli Kreamer v brejku dvou na jednoho pálil jenom těsně vedle. Česká obrana měla s dobře bruslícím soupeřem potíže.

Nesmělé pokusy domácího týmu vzaly za své v 8. minutě. Vozdecký viděl před sebou volný prostor, rychle do něj nasprintoval a dělovkou procedil Redmanna – 1:0.

Český veterán mohl vedení zvýšit. Na začátku druhé části se po Rachůnkově přihrávce z rohu ocitl sám brankou, ale Redman ho neskutečně vychytal.

Trest přišel při prvním oslabení českého mužstva. Na přesilovkovou kombinaci, kterou zakončoval z první Chavira byl i vynikající Handl krátký.

Z početní výhody uhodilo i do druhé branky. Ve 20. minutě dostal puk před brankoviště Polanský a po odrazu od nohy Bessera byl za čárou – 2:1.

Jak zářil Handl, přidal se k němu i Američan Redman. Ve druhé čtvrtině si na něm dvakrát vylámal zuby český kanonýr Luděk Brož. Především zákrok číslo dva stál v podání brankáře USA za to. Puku skočil do cesty jak mrštný panter.

Gymnastika mu však byla k ničemu ve 24. minutě. Koudelka, Tenkrát, Mojžíš a poslední jmenovaný zakončil brejk tří na jednoho přesně – 3:1.

Na pořádné drama zadělal sedm sekund před koncem třetí čtvrtiny Chavira. Prudká střela zápěstím skončila za Handlem.

V závěrečných dvanácti minutách ale Češi zůstali aktivní, nespoléhali se jenom na to, že se zakopou před svým brankovištěm a nenechali se zatlačit do defenzivy.

Zlomový moment nastal až necelou minutu před koncem, kdy byl vyloučen Mojžíš. Američané odvolali gólmana a hráli v pěti proti třem.

Bránicí trio s v čele s fantastickým Handlem však velký závar zvládlo.