Poprvé přijel na Zlatou přilbu a hned si odvezl slavnou trofej domů. Šestadvacetiletý ruský plochodrážník Emil Sajfutdinov ovládl finále 68. ročníku závodu. Na jeho cestě za triumfem ho nevykolejilo ani opakování velkého finále.

První pokus totiž skončil pádem Nickiho Pedersena. Zkušený Dán, který již jednou Zlatou přilbu vyhrál, útočil právě na vedoucího Sajfutdinova a upadl. Těsně před dokončením pátého kola ze šesti. Rozhodčí ho označil za viníka pádu a z opakovačky ho vyloučil.

I po druhém startu se Rus dostal do čela a první místo nepustil. „Již dlouho jsem chtěl do Pardubic přijet, až teď se mi to podařilo. Zdejší závod je svým formátem zcela odlišný. Doufám, že příští rok přijedu pro další," naznačil Sajfutdinov, že s jedním triumfem se zřejmě nespokojí.

Druhý skončil jezdec v polských barvách Rune Holta, jenž v Pardubicích útočil na hattrick. Početný ostrov německých fanoušků potěšil Martin Smolinski, který dojel ve finále stejně jako před rokem třetí. Oba se shodli, že Sajfutdinov vyhrál zaslouženě. „Byl nejlepší," potvrdil Holta.

Diváci ve Svítkově sledovali vyrovnanou bitvu především v semifinále, kde se o postupujících rozhodovalo až v posledních jízdách.

Pouze malé finále jel loňský vítěz Jurica Pavlic, který skončil celkově jedenáctý, i před rokem druhý Australan Troy Batchelor.

Závod nevyšel českým zástupcům. Poprvé od roku 1997 se nikdo z nich nedostal do semifinále. Nejlepším Čechem byl pardubický závodník Hynek Štichauer, kterému se dařilo ve vylučovací skupině a až do poslední čtvrtfinálové jízdy byl ve hře o postup. Dál neprošli ani Aleš Dryml či Eduard Krčmář.

Nový rekord vytvořil pardubický veterán Jaroslav Petrák, jenž včera jako náhradník zasáhl již do své osmnácté Zlaté přilby.

Zlatá přilba města Pardubic - výsledky velkého finále: 1. Emil Sajfutdinov (Rusko), 2. Rune Holta (Polsko), 3. Martin Smolinski (Německo), 4. Peter Ljung (Švédsko), 5. Max Fricke (Austrálie), 6. Nicki Pedersen (Dánsko).

Zlatá stuha pro Dána Jakobsena
Pardubice - 42. ročník Zlaté stuhy juniorů vyhrál Frederik Jakobsen z Dánska, pátý byl Zdeněk Holub. Páteční druhý finálový závod v rámci světového šampionátu ovládl Francouz Dimitri Berge.

Zlatá stuha juniorů: 1. Frederik Jakobsen (Dánsko), 2. Marcin Nowak (Polsko), 3. Adam Ellis (Velká Británie).

Druhé finále MS juniorů do 21 let: 1. Dimitri Berge (Francie), 2. Patrick Hansen (Dánsko), 3. Max Fricke (Austrálie).

Jawa Cup (závod, 250 ccm): 1. Německo (Lukas Bauman, Ben Ernst).