Plochodrážní stadion ve Svítkově se chystá na vrchol sezony. Tím je nadcházející víkend, který nabídne tři dny plné závodů. Plochodrážní příznivci nyní sledují především aktualizovanou startovní listinu pro 69. Zlatou přilbu města Pardubic, která je na programu v neděli.

Je jasné, že se na východě Čech představí velká světová konkurence. A to i v případě, že rozmary počasí si pohrávají s organizátory slavného podniku i v letošním roce. Komplikací je neplánovaná kolize se závodem polské ligy.

„O víkendu se neodjel závod o třetí místo v polské lize, který je přeložen na tuto neděli. Jezdci tam mají celoroční kontrakty, z tohoto důvodu musí jet Patryk Dudek s Martinem Vaculíkem závod v Polsku,“ říká Petr Moravec, tiskový mluvčí Zlaté přilby.

V polské nejvyšší soutěži jezdí celou sezonu ta největší světová esa. „Je to každý rok. Letos jsme kolizi s nejlepšími čtyřmi celky polské ligy měli utéct, bohužel počasí bylo proti v utkání o třetí místo,“ doplnil Moravec.

Naopak finále polské ligy se mohlo uskutečnit v plánovaném termínu. Pořadatelé ve Wroclawi byli připraveni. „Dráha byla přikrytá a tím pádem výborně připravená. Pro všechny české příznivce je dobrou zprávou to, že Václav Milík jako nejlepší český jezdec posledních let v Pardubicích pojede,“ hlásí Moravec.

Právě závodník Zlaté přilby jel finále v barvách Wroclawi. Odveta skončila remízou, náskok z prvního duelu tak uhájil tým Leszna. K jeho triumfu přispěl i ruský jezdec Emil Sajfutdinov, loňský vítěz Zlaté přilby, jenž nebude chybět v Pardubicích ani letos.

Na koho se dále mohou zaplněné tribuny těšit? Na listině figurují i ve výborné formě jezdící Slovinec Matěj Žagar, který vyhrál poslední dva závody Grand Prix. Z účastníků seriálu o mistra světa přijedou do Pardubic kromě jmenovaných i Švédové Antonio Lindbäck a Fredrik Lindgren.

„Snažíme se dojednat další jezdce, v tuto chvíli jsou ještě někteří ve Švédsku, kde se jede liga,“ dodal za pořadatele Moravec.

Ze závodníků, kteří nemusí jet o víkendu v Polsku, se pardubickým organizátorům naopak omluvil pouze Tai Woffinden. Pro zranění, kvůli kterému již ukončili sezonu, vůbec nemohli přijet třeba ostřílení Greg Hancock a Nicki Pedersen.

Oproti první zveřejněné startovní listině přibyli Australan Rohan Tungate a Patrik Hougard z Dánska. Dále budou letos o Zlatou přilbu bojovat Jurica Pavlic, Hans Andersen, Rune Holta a další jezdci ze zahraničí.

To je velká konkurence pro Václava Milíka a dalších šest domácích zástupců (Josef Franc, Eduard Krčmář, Matěj Kůs, Patrik Mikel, Ondřej Smetana a Hynek Štichauer). Posledním českým zástupcem, který získal Zlatou přilbu, byl v roce 1996 Tomáš Topinka.

Plochodrážní supervíkend
Pátek 29. září od 19.00: Finále Mistrovství světa jezdců do 21 let

Sobota 30. září od 14.00: 43. Zlatá stuha juniorů, 4. Jawa Cup (250 ccm)

Neděle 1. října od 12.00: 69. Zlatá přilba města Pardubic