Z jezdců hradeckého týmu PSK Whirlpool-Author je v průběžném pořadí nejlepší pětadvacátý Tomáš Bucháček s více než dvouminutovou ztrátou na vedoucího Slovince Vrečera.

Po úvodním šestikilometrovém prologu absolvovali cyklisté dvě těžké etapy. První měřila sto třicet jedna kilometrů a vyhrál ji po hromadném dojezdu slovinský závodník Sava Kranj.

„Finiš byl poněkud nespravedlivý. V nepříjemném prudkém stoupání po kostkách měli více štěstí ti, kteří seskočili na chodník a valili po svém. Nebyly tam zábrany, čímž se to pěkně promíchalo. Někteří na tom slušně vydělali. Já z toho radost určitě nemám,“ řekl v cíli jednačtyřicátý Tomáš Bucháček.

Hned od začátku bylo tradičně mnoho pokusů o únik. Startovní pole pustilo na čelo dvojici Gasper Svab a Riccardo Zoidl. Dvojka získala jen minutový náskok, který vydržel až do vrchařské prémie v Pazinu. V dalším úniku se na chvíli objevil i Tomáš Danačík z PSK, ale stejně jako řada následujících pokusů, neměl ani tento dlouhého trvání. „Byla to taková až zbytečně nervózní etapa. Hodně se tu plaší a kvůli tomu se také dost padalo. Jsem rád, že už je to za námi,“ přiznal Bucháček.

Druhá etapa měřila sto šedesát kilometrů. S tratí se nejlépe vypořádal celkový lídr závodu Vrečer, čímž si po prologu připsal již druhý triumf. Do těžkého stoupání v cílovém Motovunu mu nestačil ani vyhlášený vrchař Michael Rasmussen. Z hradeckých jezdců byl nejlepší znovu Bucháček (33.).

„Na programu byly hned tři vrchařské prémie. Právě v nich se lámal chleba. Slovinci si všechno dokázali s přehledem pohlídat. Ukázali, kdo je tady prostě nejlepší. Jakákoliv snaha ostatních neměla šanci na úspěch,“ podotkl benjamínek PSK Whirlpool-Author Tomáš Danačík.

Přesto se v úniku dlouho držela čtyřčlenná skupina, nejvíce si však vybudovala dvouminutový náskok. „Jelo se celou dobu svižné tempo. Tým vedoucího jezdce Perutnina Ptuj nehodlal nic podcenit, takže i díky tomu už nervozita a tlačenice v balíku nebyla taková. Ani jednou se nezvolnilo natolik, že mohl někdo překvapit,“ pronesl další z královéhradeckých mladíků Josef Hošek.

O pády však nouze nebyla, v jednom skončil celkově třetí muž Rakušan Totschnig. Spolu s ním se poroučel k zemi i Jiří Hudeček.

Do závěrečného tříkilometrového stoupání, které ztížily úzké a dlážděné uličky, peloton přijel pohromadě. V samotném výšlapu se odpoutala trojice se žlutým Vrečerem. „Prostě se zvedli a bez problémů urvali i Rasmussena. Dojezd byl těžký, ale díky spoustě diváků také moc pěkný,“ řekl Danačík.

(pp, pt)