Na startu se však neobjevila čerstvá bronzová z Mistrovství světa v Andoře Karolína Grohová, která byla s reprezentací na běžkách na závodech na Slovensku.

Trasu závodu museli pořadatelé upravit podle aktuálních sněhových podmínek, protože ještě minulý týden připadlo 80 centimetrů nového sněhu. Prudké oteplení ale nedovolilo přístup do nejzajímavější lokality Labského dolu, proto se trasa v okolí Medvědína příliš nelišila od té loňské. Závodníky čekalo pět výstupů s následnými sjezdy, některé pasáže absolovovali skialpinisté dvakrát. V den závodu přišlo další oteplení, navíc v průběhu závodu drobně pršelo.
V hlavní kategorii mužů si dokázal třetí titul po sobě zajistit Michal Štantejský a vyrovnal se tak Miroslavu Duchovi, který kraloval v letech 2005 – 2007. Nikdo jiný se z vítězství na domácím šampionátu ještě neradoval, oficiální tituly a medaile se v tomto sportu udělují až od roku 2005.

Štantejský se od startu pohyboval na čele. V prvním stoupání s ním držel krok ještě Ondřej Fejfar, ale v úvodním sjezdu se od svého pronásledovatele odpoutal a zvyšoval náskok až do cíle.

Na druhé až čtvrté pozici se střídali postupně závodníci AKLVK Alpine Pro Ski Trab teamu z Janských Lázní, kromě zmiňovaného Fejfara ještě Radek Groh a trojnásobný český šampion Miroslav Duch, který letos odpočívá a jeho výkon byl spíš překvapením. V posledním sjezdu ještě v té době už druhý Groh zlomil zavírání boty a v cíli sportovně přiznal, že i bez toho byl Štantejský na domácí trati k neporažení. Na třetím místě doběhl do cíle Miroslav Duch, který by podle svých slov před startem bral jako úspěch umístění do desátého místa a z bronzové medaile se upřímně radoval. Zklamaný Fejfar nakonec skončil těsně pod stupni vítězů, před pátým Janem Pochobradským.

I v kategorii žen se na čele měnilo pořadí, v prvním výstupu nastoupila Michaela Mannová a utvořila si náskok na všechny soupeřky. V prvním sjezdu ale měla technické problémy s vázáním na lyžích, a než ho stihla odstranit, prohnala se kolem její oddílová kamarádka z Janských Lázní Dita Formánková, která po několika druhých a třetích místech moc prahla po mistrovském titulu. Tentokrát se dočkala. Mírný náskok si dokázala udržet až do cíle, za druhou Mannovou, si pro třetí místo doběhla do cíle Klára Kočarová.

V kategorii veteránů se žádné překvapení nekonalo, vyhrál zaslouženě Roman Kuczynski ze Skialpu Beskydy.

Ostatní kategorie čekala zkrácená trať, která obsahovala pouze tři výstupy se třemi sjezdy. Nejmladší kategorie kadetů ovládli závodníci z oranžové líhně z Janských Lázní Petra Volfová a Petr Adámek. K nim se přidala ještě v kategorii juniorek Jana Nekvindová ze stejného oddílu, a dokonalý triumf jim překazil domácí junior Matěj Švec ze SAC Špindlerův Mlýn. Škoda, že v kategoriích juniorů a kadetů startuje tak málo závodníků, kompletní stupně vítězů obsadili pouze kadeti.

V nejobsazovanějších kategoriích Open se z vítězství radovali Adéla Romaniaková z Poniklé a další zástupce klubu z Janských Lázní Michal Galandák.
Nejúspěšnějším klubem v počtu vítězství se stal AKLVK Alpine Pro Ski Trab teamse čtyřmi tituly z celkových sedmi, a navíc jeho závodníci vybojovali dalších sedm medailí.

ŠTĚPÁN PLESKAČ