Fotbalová show v Edenu je tady. Česká reprezentace v úterý vyzve v přátelském duelu Brazílii. U televizní obrazovky bude výjimečné utkání sledovat i brazilský trenér čtrnáctinásobného futsalového mistra FK ERA-PACK Chrudim Felipe Conde. Mladý, leč velmi úspěšný trenér zná prostředí brazilského fotbalu dokonale, řadě hráčů totiž pomohl otevřít dveře do velkého fotbalu.

Uvidíme v Edenu hráče, se kterými jste měl možnost během kariéry pracovat?
Ano, osobně znám Phillipe Coutinha, Alana, Lucase a další, kteří ale nemohli přijet kvůli zranění. S řadou z nich jsem pracoval v týmu Vasco de Gama, kde odstartovali své velké kariéry. Byli velmi mladí, ale už tehdy byli považováni za šperky brazilského fotbalu. Například s Marcelem jsem se potkal, když hrál futsal za Fluminense. Je důležité říci, že všichni tito hráči se od malička věnovali futsalu.

Opravdu? Je tedy futsal pro fotbalisty prospěšný?
Jednoznačně, sporty si napomáhají. Kde jinde hledat důkaz, než v brazilské reprezentaci. Většina hráčů národního týmu začínala ve futsalu, odkud si přinesli skvělou individuální techniku, hbitost a hlavně kreativitu. Rychlost myšlení, technika, vyřešit obtížnou situaci za jakýchkoliv podmínek, kontakt s balonem – k tomu všemu jim futsal dopomohl.

Je v Brazílii vztah fotbalu a futsalu na vysoké úrovni?
Přesně tak. Většina fotbalových klubů v Brazílii má futsalové týmy na rozvíjení schopností mladých hráčů. Každý, kdo hraje fotbal v Brazílii, měl určitou zkušenost s futsalem. S fotbalem se u nás začíná okolo pěti let, dále je obvyklé, že do sedmnácti se aktivně věnujete oběma sportům. Poté je důležité se rozhodnout a začít se specializovat.

Je fotbal v Brazílii jednoznačně sportem číslo jedna?
Co se týče popularity, určitě. Statisticky ale více sportovců hraje futsal. Fotbal je vášeň. Když je světový šampionát, život v zemi se zastaví. Fotbal je součástí brazilské kultury a zároveň i největší chloubou. I přesto, že situace v národním týmu není ideální, každý je hrdý, že může nosit nejúspěšnější fotbalový dres na světě.

Koho mají fanoušci nejraději?
I v Brazílii je silná rivalita mezi kluby. Co člověk, to názor. Ale historicky stoprocentně Pelé, nejlepší hráč všech dob. Nyní zřejmě Neymar. Řada lidí odsuzuje jeho chování, nicméně kvalita je nepopiratelná. Mezi idoly patřili i Ronaldo, Zico, Ronaldinho a další. Mohl bych vyjmenovat 50 hráčů a stejně nezmínil všechny.

Lístky na utkání máte?
Nemám. Dokážu si představit, že zájem o ně byl obrovský. Určitě budu zápas sledovat v televizi. Zde se mohu plně věnovat všem detailům ve hře.

Jaký očekáváte zápas?
Bohužel zřejmě neuvidíme tak skvělé utkání. Brazilský trenér renovuje tým, povolal mladé hráče s minimem zkušeností. Už remíza s Panamou ukázala realitu. Tito hráči spolu nikdy nehráli a bude těžké dát vše narychlo dohromady. Ačkoliv prakticky všichni hrají v předních evropských klubech, hrát za reprezentaci nese mnohem větší požadavky. Navíc Češi budou mít obří motivaci se ukázat. Držím palce kvalitnímu fotbalovému představení.

Petr Dejnožka