Pohár se do města pod Bílou věží vrátil po třech letech, aby tradičně otevřel skateboardovou sezonu. První podnik série ČSP se těšil velkému zájmu, a to jak ze strany jezdců, tak i ze strany diváků. Do hlavní disciplíny streetstyle se zaregistrovalo 120 jezdců.

Ve velké konkurenci se do finále probojoval sedmnáctiletý skater z Prahy Tomáš Stejskal. Finálové jízdy se mu povedly nejlépe ze všech. Byly plné těžkých flipových triků, které dokázal udělat na všech překážkách v celém skateparku. Velký dojem na porotu určitě udělal nejen jeho masivní 360 flip přes největší centrální překážku, ale také backside flip přes pyramidu, nollie cabalerial přes roh pyramidy, kickflip backside 50–50 na šikmé bedně nebo varial〜heelflip přes velký schod. Za to dostal nejvíce bodů a závod v Hradci vyhrál. V disciplíně street si vyjel finanční odměnu ve výši 6000 korun. Získané body se mu navíc započítávají do celkového pořadí série ČSP.

Druhý Maxim Habanec z Prahy předvedl podobně našlápnutou jízdu. Předvedl triky jako feeble grind revert out, bigspin boardslide, 360 flip přes pyramidu, frontside heelflip přes pyramidu a hardflip z jedné z největších překážek ve skateparku.

Jako třetí se umístil několikanásobný mistr republiky a stálice českého skateboardingu Tomáš Vintr, rovněž z Prahy, který je jedním z nejzkušenějších a nejúspěšnějších skateboardistů v republice. Pravidelně se umísťuje na předních příčkách mezinárodních závodů.

V disciplíně bowl kraloval několikanásobný mistr republiky Martin Jurášek z Havířova, který patří ke špičce na evropské úrovni. To potvrdil i v Hradci Králové. Jeho vysokým airům nad hranou kopingu a obtížným liptrikům nemohl nikdo konkurovat.

Druhý skončil hradecký rodák a několikanásobný mistr republiky ve vertikální rampě Jan Tomšovský. Třetí byl několikanásobný mistr v minirampě David Klos z Prahy.

Následoval atraktivní best trick contest, ve kterém mohou jezdci zkoušet ty nejobtížnější triky. V samotném závodě, si rozdělili prize money za best trick Radek Houška a Jakub Páv, když se oběma podařil stejný trik – kickflip over the rail z vysoké plošiny skateparku až na zem.

Všichni jezdci předvedli skateboarding na vysoké úrovni, také díky tomu, že je v Hradci jeden z nejlepších skateparků v republice. Závod se jel formou kvalifikace, ve které bylo 120 jezdců rozděleno do šesti skupin po dvaceti jezdcích. Každý zúčastněný měl k dispozici jednu jízdu v délce 45 vteřin. Z kvalifikace postupovalo třicet jezdců do semifinále, ze kterého patnáct jezdců zamířilo do finále.

V něm měli soutěžící po dvou jízdách, kde se jim počítala vždy ta úspěšnější. Nejlepší si rozdělili celkové prize money ve výši 25 000 korun.

Na závody do Šimkových sadů v Hradci Králové se přišlo podívat přes šest set diváků, kteří po celou dobu vytvářeli perfektní atmosféru. Další závod série DVS ČSP 2009 se jede dnes ve skateparku v Brně.

Výsledky freestyle do 10. místa: 1. Tomáš Stejskal, 2. Maxim Habanec, 3. Tomáš Vintr, 4. Petr Horvát, 5. Adam Lukas (všichni Praha), 6. Jan Tomšovský, 7. Arnošt Ceral (oba Hradec Králové), 8. Petr Titěra (Ústí nad Labem), 9. Jindřich Fencl (Karlovy Vary), 10. Jan Smékal (Praha).

Výsledky bowl do 5. místa: 1. Martin Jurášek (Praha), 2. Jan Tomšovský (Hradec Králové), 3. David Klos (Praha), 4. Jan Kesler (Havířov), 5. Michal Musil (Praha).

Best trick contest: Radek Houška a Jakub Páv – kickflip over the rail on the flat.⋌(jb)