Řekli po utkání

Tomáš Neumann, trenér české reprezentace: „Náskok před odvetou jsme se nevytvořili, remíza 1:1 nám však cestu do Brazílie nezavírá. Průběh utkání se vyvíjel podle předpokladu, soupeř výborně bránil, snažil se mít míč pod kontrolou, zavřel nám krajní prostory palubovky. V samotném zápase jsme udělali asi čtyři vážnější chyby v situacích, na které jsme se připravovali. Bohužel jsme se nechali vytáhnout do lajny, pak přišla kolmá přihrávka a gólová pozice soupeře. Ze tří rumunských šancí jsme naštěstí inkasovali jen jednou. Trochu mě mrzí začátek druhé půle, dokázali jsme si vytvořit asi pětiminutový tlak a dostávali se i do střeleckých pozic, ze kterých měli být alespoň dva góly. Potvrdilo se, že nám jejich herní styl nevyhovuje, ale v Rumunsku 15. dubna se karta se karta obrátí, budeme vyčkávat a připravovat si brejkové situace a doufám, že dáme dohromady Romana Mareše, který by mohl být naším trumfem. Zápas podle mého bude hodně podobný, jako ten v Pardubicích, bude hodně o štěstí a také o optimální formě. Musím poděkovat pardubických divákům, přišlo jich méně než jsme čekali, ale pokud by se zde hrála například celá kvalifikace, jsem přesvědčen, že jejich počet by narůsta.

Zoltan Jakab, trenér Rumunů: „Byla to taktická bitva, ale z mého hlediska se mě zápas moc líbil. Oběma týmům jde o účast na MS v Brazílii, proto hráči neriskují, sází se na zajištěnou obranu. Naším cílem bylo neprohrát a to se nám povedlo. Doma však budeme hrát na vítězství, víc se tlačit do koncovky než v Pardubicích. Moc spoléháme na diváky, nechtěli bychom, aby nám postup proklouzl mezi prsty…“

Kapitán české reprezentace Martin Dlouhý: „Berme tento duel jako polovinu dvojzápasu. Remíza za dané situace nic neřeší, podle předpokladu o všem se rozhodne až v Rumunsku. Opatrnost ve hře byl charakteristická pro obě strany, moc mě mrzí úvod druhé půle. Tam byl možná klíč k našemu vítězství. Do druhé půle jsme vstupovali se snahou donutit soupeře k chybám a ty se v jejich obranné činnosti objevili. Bohužel ze tří až čtyřech gólových šancí jsme zužitkovali jen jediný gól a to ještě vlastní. Soupeř se pak vzpamatoval a vytahoval se na naši polovinu a my byli nuceni vykrývat všechny prostory, aby se nedostávali do střeleckých pozic. Prostě nechtěli jsme inkasovat náhodný gól. V Rumunsku bude vše otevřené, Rumuni budou ve hře zcela jistě víc agresivní, ale při vyrovaném průběhu nemohou riskovat, stejně jako my museli zodpovědně bránit v Pardubicích. Na remízu hrát nemůže, ve futsale není zase tak častá.“

K tomu trenér Tomáš Neumann dodal: “No, ze šesti posledních duelů jsme čtyřikrát s Rumuny remizovali…“ Martin Dlouhý odvětil: "Tak dobře, ale doufám, že vyválčíme remízu od 2:2 a výš,“ usmál se kapitán české reprezentace.

Spokojený byl střelec jediného rumunského gólu Robert Lupu: „ Když jsme inkasovali nešťastný gól, řekli jsme si, že náskok soupeře musíme srovnat. Přeřadili jsme na vyšší stupeň, zlomili nápor soupeře po změně stran a nakonec se nám to povedlo. S remízou jsme tak trochu počítali, doma hrajeme od nuly a určitě nám pomohou diváci.“ Rumunskému novináři pak tato Lupu sdělil: „Za stavu 0:0 postupujeme, soupeř musí hrát,“ tajemně zašeptal.

Rumuni odjížděli z Pardubic s vysokým sebevědomím. Odveta v rumunském Turgu Mures se uskuteční 15. dubna v 15 hodin. Přítomny prý budou i kamery ČT4.


Neumann: V Rumunsku se karta obrátí

Po utkání futsalové baráže o MS měli více důvodu k radosti hráči z Balkánu.

Tomáš Neumann, trenér ČR: „Samozřejmě, že bych byl radši, kdybychom zvítězili. Potvrdila se očekávaní o vyrovnáném průběhu a také to, že nám herní styl soupeře nevyhovuje. Těžko se nám hraje do uzavřené obrany, v Rumunsku se karta se obrátí. Bohužel jsme se doma nevyvarovali několika chyb, naštěstí protivník potrestal jen jednu.

Zoltan Jakab, trenér Rumunska: „Byla to z obou stran taktická partie, přesto zajímavá. S výsledkem jsem velmi spokojen, ovšem rozhodnuto zdaleka není.

Martin Dlouhý, český kapitán: „Po přestávce jsme změnili taktiku, častěji stříleli. Škoda jen, že náš velký tlak v úvodu druhé půle nebyl vyjádřen dalšími góly. Za stavu 1:1 jsme již nechtěli riskovat, abychom nedostali další gól.“

Robert Lupu, střelec gólu Rumunska: „ Po inkasované brance jsme přepnuli na vyšší stupeň a aktivní hrou si vynutili vyrovnání.“

Futsalová baráž o MS v Brazílii je otevřená

Čeští futsalisté v prvním barážovém utkání o postup na MS v Brazílii remizovali s Rumunskem 1:1 (0:0) a potvrdili, že na ně neumějí zahrát. Nedokázali je totiž porazit pošesté v řadě. Nic ovšem není ztraceno, třeba to vyjde v odvetě, která se bude hrát v úterý 15. dubna v Tirgu Mureš.

Český tým byl oslaben o nejlepšího futsalistu roku 2007 Romana Mareše, kterého na hřiště nepustil zraněný stehenní sval. I tak reprezentanti podali kvalitní, bojovný výkon, podpořený neúnavně povzbuzujícími fanoušky. Těch však přišlo méně, než se čekalo – pouze 2108. To v Chrudimi jich přišlo na duel Era-Packu s Kairatem Almaty v UEFA Futsal Cupu téměř o dvě stovky více a srovnatelný počet byl i na duel kvalifikační skupiny s Ázerbájdžánem. O vedoucí gól se postaral be 24. minutě Michal Mareš, který hostuje v Era-Packu, když si jeho střílený centr srazil do vlastní sítěSotarca. Rumuni odpověděli ve 32. minutě, když brankáře Mellera, další oporu mistrovského Era-Packu překonal nechytatelnou střelou Lupu. Sestava ČR: Meller – Frič, Dlouhý, Sláma, Novotný – M. Mareš, Rešetár, Sluka, Filinger – Štorc, Janovský.

V předzápase se utkal Era-Pack Chrudim, pochopitelně bez reprezentantů, s českými futsalovými internacionály a v dramatickém duelu prohrál 5:7 (5. Lištván, 16. Mikan, 26. Vladyka, 27. Formánek, 39. Velinský – 22. a 24. Z. Mareš, 30. Horáček, 31. Bejda, 40. Malý, 47. Janoško, 50. Klíma). Sestavy – Era-Pack: Žďánský – Linhart, Dvořák, Vladyka, Pudil, Mikan, Formánek, Vágner, Lištván, Vácha, Velínský. Internacionálové ČR: Krayzel, Klíma – Bejda, Horáček, Malý, Mareš, Rodek, Rozhon, Janoško, Spal, Hoffman. (pn)

Češi rumunský oříšek nerozpraskli

JAN ZELENKA

Vysněná cesta českých futsalistů na mistrovství světa do Brazílie bude trnitá.

Těžká, těžší než se možná čekalo.

V prvním barážovém utkání s houževnatými Rumuny totiž Češi v pardubické hokejové ČEZ Aréně jen remízovali 1:1.

Odveta na horké půdě v Turgu Mures bude pekelná a zrádná. „Už před zápasem jsem avizoval, že se v prvním zápase nerozhodne. Důležité bylo hlavně neprohrát. V Rumunsku to bude hodně podobné a rozhodne jeden gól,“ říká trenér českého výběru Tomáš Neumann.

Nervózní a hodně opatrné utkání probudil až druhý poločas. Když se neujaly hned po pauze dva pokusy Slámy a jedna Friče, zkusil štěstí Michal Mareš. Z jeho střílené přihrávky do vápna vykouzlil „vlastence“ Sotarca – 1:0.

„Ten gól nám moc pomohl. Díky němu z nás spadla nervozita. Tohle barážové play off totiž hrajeme vůbec poprvé. Byli jsme viditelně nervózní, nechtěli jsme udělat chybu,“ prohlásil kapitán týmu Martin Dlouhý.

Češi s Rumuny mají zápornou bilanci, i když ze šesti utkání čtyřikrát remízovali.

Téhle statistiky si byli techničtí Balkánci vědomi, nesložili hlavu a českému týmu zatápěli. Hlavně držením míče i nastřelenými tyčemi. Dokázali, jak silní jsou svým pověstným kolotočem nahrávek. Ve 32. minutě obrana nepokryla Lupua a Rumuni vyrovnali. „Byl to velice zajímavý zápas a doslova oslava futsalu. Jsem šťastný z výsledků. Souhlasím s domácím trenérem. I z mého pohledu není nic rozhodnuto,“ vyznal se rumunský trenér Zoltan Jakab.

Sálový fotbal - Sambu lépe roztancovali Balkánci

1. zápas play off o postup na MS v Brazílii: Česká republika – Rumunsko 1:1 (0:0)

ČEZ Arena se ve středu v podvečer proměnila ve futsalový stánek. Česká republika podstoupila s Rumunskem první bitvu o MS v Brazílii. Soupeř z Balkánu v posledních pěti vzájemných zápasech s Čechy neprohrál a tradici dodržel i v důležitém kvalifikačním duelu. Odveta je na programu 15. dubna v zemi legendárního hraběte Drákuly.

V předzápase úřadující mistr Era – Pack Chrudim prohrál s Internacionály futsalu ČR v poměru 5:7.

Česká republika – Rumunsko 1:1 (0:0). Branky a nahrávky: 24. vlastní Sotarca – 32. Lupu (Matei). Rozhodčí: Šabanov (Rusko) a Remin (Bělorusko). Diváků: 2108. Sestavy – Česká republika: Meller – Dlouhý, Frič, Štorc, Sláma – Filinger, Janovský, M. Mareš, Novotný, Rešetár, Sluka. Rumunsko: Klein – Szocs, Dobre, Sotarca, Stoica – Matei, Mihaly, Al Ioani, Lupu, Gherman, Rizan, Nicusan.

První rána postihla národní tým již před úvodním hvizdem. Zraněný stehení sval nepustil do utkání jednu z opor Romana Mareše.

V první půli viděli divácí marný souboj českých útočníků s nepropustnou rumunskou obranu. Největší šanci první půle si však vytvořili hosté. Ve 12. minutě Lupu našel obloučkem na brankovišti neobsazeného Al Ioaniho, který podél Mellera trefil tyč. Češi v závěru první dvacetiminutovky přidali, ovšem Klein se překvapit nenechal.

Po změně stran vyběhlo na pardubickou palubovku úplně jiná česká reprezentace. Během prvních pěti minut nevěděli Rumuni, kde jim hlava stojí. Ve 22. měl dvě příležitosti Sláma, ale Klein opět odolal. Sílící tlak došel k vyvrcholení ve 24. minutě, kdy si Marešovův střílený centr do brankoviště srazil do sítě Sotarca. Vzápětí po další přihrávce M. Mareše střílel vedle Sluka. Soupeře postavila zpátky na nohy tyč, kterou z dálky orazítkoval Stoica. Ve 30. minutě poslal Frič dlouhý míč za obranu, ovšem Dlouhý z voleje pálil nad.

O dvě minuty později našel nehlídanou dálnici v české obraně Matei a Lupu nedal Mellerovi žádnou šanci. Rumuni ožili a ve 36. minutě mohli dokonat obrat. Po centru Dobreho se mohl omilostnit Sotarca, ale český gólman byl zásadně proti. Ještě v téže minutě napřáhl kousek za polovinou hřiště Rešetár a Klein s námahou vytáhl jeho dalekonosný pozdrav na tyč. V závěru utkání si Balkánci aktivní hrou remízu pohlídali. Bitvu o Brazílii tak mají o něco lépe rozehranou Rumuni. (zz, jma)