Dejte mu na výběr. Bungee jumping nebo seskok padákem. To první by nedal ani náhodou, to druhé v pohodě. Ale ze všeho nejvíc si v zimní pauze čtyřnásobný účastník olympijských her Jan Sychra užil padesátiminutový let proudovým letadlem. Byl to armádní dárek k jeho nedávným pětačtyřicátým narozeninám, a zároveň i dodatečná odměna k parádnímu výsledku na OH v Londýně (6. místo).

,,Úžasný zážitek," říká při vzpomínce na letecká kouzla skeetař Dukly Hradec Králové, jenž bude v letošní sezoně usilovat hlavně o zisk kvalifikačního místa pro Hry v Riu 2016.

Vystřílet ho může už letos v Granadě, kde se v září uskuteční mistrovství světa. Pro Sychru vskutku symbolické místo. Důkaz? Tak poslyšte.

Píše se rok 2007. Královéhradecký snajpr je v napětí. Kvalifikace pro OH v Pekingu 2008 mu stále uniká. V Granadě musí na evropském šampionátu uspět, jinak je konec nadějím. Výsledek? Páté místo. Bez medaile, ale s letenkou do Číny v kapse. Hodně si odfoukl.

,,Byly to nervy. Nikomu bych to nepřál. Je na vás upřena veškerá pozornost. Ten tlak je hrozný," ulevil si tehdy.

Rok 2013. Na skeetu se měnila pravidla. Sychra měl v pokročilejším věku právem obavy, zda novinky zvládne. 
V Granadě však při Světovém poháru smetl veškerou konkurenci. To mu vlilo krev do žil a možná i zásadní přesvědčení, že bude pokračovat i v dalším olympijském cyklu.

,,Před čtrnácti dny jsme tam byli na soustředění. Hned vám všechno naskočí. Kde byly stupně vítězů, co se tam odehrálo, jaké bylo počasí… To se prostě nezapomíná."

Španělský vzduch mu svědčí. S reprezentačními kolegy Nýdrlem a Tomečkem si tam skvěle zatrénovali. ,,Na prahu nové sezony se cítím výborně. Granada je nádherné místo. Jste na úpatí Sierry Nevady a už samotný pohled na zasněžený vrcholek je úchvatný. Byl to výborný přípravný kemp," pochvaluje si a ihned dodává: ,,Snad se nám tam bude dařit i v září při mistrovství světa," přeje si za všechny.

Kvóta placy pro Rio však budou brát pouze borci na první a druhé příčce. ,,Bylo by úžasné, kdyby se to povedlo," zasní se. ,,Rázem by bylo o starost míň. Ale je to ještě hodně daleko."

Na ostro začne Sychra pálit v květnu při Světovém poháru v Kazachstánu. Podobných závodů v letošní sezoně, na rozdíl od té minulé, objedou Češi hned několik.

,,Je to jen ku prospěchu věci. Musíme se konfrontovat se špičkou, i když finanční možnosti jsou omezené. Rozpočet na naši reprezentaci je skoro takový, jaký mají třeba Slováci na jednoho závodníka. Ale co se dá dělat. Nějak jsme se do těch peněz natlačili. Kromě podniku, který proběhl v USA, absolvujeme snad všechno. Menší otazník visí pouze nad účastí v Číně. Je to drahý výjezd. Ale mělo by to vyjít, potřebujeme být v kontaktu s těmi nejlepšími," říká rezolutně nejlepší český skeetař posledních let.

V anketě Střelec roku 2013 skončil Jan Sychra druhý. Nerad si však dává konkrétní cíle. V této disciplíně je to ošidné. ,,Uvnitř sebe je samozřejmě nosím, stejně jako trenéři. Uvidíme, jak to půjde. Rád bych samozřejmě uspěl hlavně na již zmíněném mistrovství světa. Když někam jedu, tak se chci vždycky umístit. Osobní metou vždy bývá účast ve finálovém závodě Světového poháru. To pak značí, že sezona za něco stála."

Zkušený matador je rád, že má v reprezentaci za parťáky právě mladíky Tomečka a Nýdrleho. ,,I když jsou o dvacet let mladší, tak mě pořád uznávají," směje se. ,,Něčeho jsem dosáhl,  respekt tam je. Berou mě jako staršího kolegu. Jsou to výborní střelci, a to neříkám jen tak do vzduchu. Pozná se to. Mají to v sobě. Jsou velmi talentovaní, což je pro budoucnost českého skeetu jenom dobře."

V březnu Jan Sychra oslavil pětačtyřicáté narozeniny, největší dárek dostal tak trochu předem. Na čáslavské základně se proletěl v proudovém letadle L 159.

,,Byl to úžasný zážitek. Měl jsem z toho obrovský strach, aby se mi náhodou neudělalo špatně a neznečistil jsem kokpit. (směje se) Pilot byl však velice rozumný. Letěl se mnou slušně, i když mi samozřejmě taky ukázal, co to umí," vypráví s nadšením.

Adrenalin není Sychrovi cizí, vždyť střílel finále olympijského závodu v Londýně.

,,Jenže tam člověk ví, co ho čeká. A záleží to jenom na něm. Tady to bylo zase něco jiného. Už jako kluk jsem chtěl být pilotem. Pak mi to rodiče rozmlouvali, tak jsem chtěl být leteckým mechanikem, což taky nedopadlo. Tak jsem si říkal, že aspoň  jednou v životě bych si chtěl zkusit, jaké to je řídit letadlo. Smekám před těmi, kteří to umí. Co tam člověk musí vydržet, je teda síla. Chvilku jsem se za to i posadil. Dělali jsme různé výkruty, volný pád. Byla to prostě bomba. Když máte pocit, že místo hlavy máte bowlingovou kouli, je to fakt zajímavý," řehtá se.

Při otázce, zda by zkusil i bungee jumping, zpozorní. ,,To bych nedal. Seskok padákem klidně, ale na gumu mě nedostanete," má jasno.