Vizitka
Jaroslav Hatla
Narozen:
5. května 1973
Stav: ženatý, manželka Marcela, syn Adrian (12 let)
Sportovní odvětví: jezdectví – všestrannost (drezura, cross country a parkur)
Oddíl: Horse Academy Radimovice
Kdy závodí na OH: 9. a 10. srpna – drezura, 11. srpna – Cross country, 12. srpna – parkur
Největší úspěchy: účastník olympijských her v Aténách 2004, několikanásobný mistr republiky ve všestrannosti, mistr republiky ve skocích
Předchozí OH: Atény 2004 – 22. místo


„Nominací do Pekingu jsem potvrdil, že účast v Aténách nebyla náhodná,“ říká jezdec z Humburk u Nového Bydžova, jenž bude v Číně bojovat v disciplíně military, což je soutěž všestrannosti.

Čeká vás již druhá olympiáda. Tentokrát jste se na ni dostal až jako náhradník. Čím to, že jste se do Pekingu nekvalifikoval dří­ve?
Ono se nedá říct jako náhradník. Startuje tam pětasedmdesát koní z celého světa. Nominace byla uzavřená do konce května, ale nebyly potvrzeny všechny kvalifikace. Když nám oznámili, že jsme první pod čarou, tak už jsme trošičku tušili, že by šlo na olympiádu postoupit. Jihoafričanka totiž měla pouze jednu kvalifikaci.

Nebylo to třeba i koněm? Přece jen před čtyřmi lety jste měl Berryho a nyní jezdíte s Karlou.
To určitě. S Karlou se na tento závod nikdy nepočítalo, ale každý rok se zlepšovala, až to dotáhla takhle daleko.

Proč už nemáte k dispozici Berryho?
Před dvěma lety měl problém s nohou, tak už jsme ho dál nechtěli trápit. Nyní na něm závodí patnáctiletá holčička.

Již téměř před čtrnácti dny jste společně s Karlou vyrazili do německých Cách, kde se účastníte povinné předolympijské karantény. Probíhá zatím vše bez potíží?
Přesně tak, zatím jsme neměli žádné problémy.

Údajně na začátku váš kůň nechtěl žrát?
Ale tak to víte, než jsme odjeli do karantény, tři dny předtím startovala Karla na těžkých závodech v Německu. Přes deset hodin cestovala. V pondělí ráno jsme se vrátili, ve středu měla náročnou cvalovou práci. Hned na to v noci jsme odjížděli do Cách. Podle mne je to takové normální, že když koně dostanou více zabrat, tak méně žerou. Nicméně, od té doby je vše zase v pohodě.

Přesto jsou podmínky v karanténě velmi přísné. Souhlasíte?
Rozhodně. Nikdo se sem jen tak nedostane. Při každém vstupu si musíme mýt ruce. Je to tu hodně hlídané.

Jak probíhá příprava po stránce tréninkové?
Co se týká sportovní stránky, tak je to úplně super, protože Karla má na trénování daleko větší klid než doma a navíc tady jsou perfektní povrchy.

V těchto dnech se přesouváte oba do Číny. Nemáte trochu strach z toho, jak Karla zvládne letecký transport?
Myslím si, že by ho mohla zvládnout v pohodě. Je taková, že po této stránce nikdy neměla problémy. Věřím tomu, že když to zvládl Berry, tak to zvládne taky.

Co všechno ještě obnáší start koně na olympiádě v Pekingu? Rozhodně to není tak jednoduché jako u ostatních sportovců.
Především jde o to, aby se Karla dobře aklimatizovala a nedělaly jí prodlevy žádné potíže. Důležité také je, aby kůň byl před závodem psychicky v pohodě a nebyl příliš přetrénovaný. Musí vše vyjít tak akorát.

V posledním přípravném závodě jste obsadili v německém Hünxe osmou příčku. Nebyla tam taková konkurence, jaká bude v Pekingu. Přesto, co vám tento výsledek ukázal?
Ten závod jsem si vybral záměrně, i když jsem vlastně kvůli němu nestartoval na mistrovství republiky. Věděl jsem, že tam bude těžká trať a Karla dlouho předtím nikde nezávodila. Potřeboval jsem ji dobře rozjet. Myslím si, že to nakonec vcelku dobře zvládla.

Troufnete si odhadnout, jestli je ve vašich silách zopakovat dvaadvacáté místo z Atén před čtyřmi lety?
Je to strašně těžké odhadovat. Pro mne by bylo skvělé, kdybych se dostal opět mezi nejlepší pětadvacítku, což by znamenalo startovat ve finále. Ovšem může se stát, že třeba i spadnu nebo něco podobného. Nemám tyto spekulace předem moc rád.

Anketní otázky:

1. Co pro vás znamená účast na olympijských hrách?
Pro každého, kdo dělá vrcholový sport je snem se na olympiádu dostat. Mně se to podařilo již podruhé, čímž jsem jen potvrdil, že poprvé to nebyla náhoda.

2. Jaká událost vás nejvíce zaujala v historii OH?
Hodně mě tenkrát zaujalo, jak naši nemohli startovat na olympiádě v Los Angeles, protože jim to zatrhli. Když se připravujete a pak vám řeknou, že tam nemůžete, to je docela nefér.

3. Kolik medailí získá v Pekingu česká výprava a kteří sportovci se o zisk cenného kovu zaslouží?
Abych pravdu řekl, tak ostatní sporty moc nesleduji. I přesto si troufám odhadnout, že největší naše naděje na zisk medaile je oštěpařka Špotáková. Čtyři medaile bychom však asi získat měli.