Na červnovém mistrovství Evropy v Maďarsku a v Rumunsku bude patřit Ilona Burgrová mezi nejzkušenější hráčky českého týmu, který před vrcholem reprezentační sezony neskrývá ambice. Ve hře je postup na olympiádu v brazilském Rio de Janeiru v příštím roce!

„Nebude to vůbec lehké. Na turnaji bude dvacet týmů a postupových míst je pouze pět. Bude to velká mela. Pokud se nám povede na olympiádu do Ria dostat, bude to velký úspěch. Když se umístíme ještě výš, bude to třešnička na dortu," vážně praví dvaatřicetiletá rodačka z Hradce Králové, která v dubnu s USK Praha senzačně vyhrála Euroligu.

Deníku poskytla rozhovor na přípravném kempu před ME v Lázních Bělohrad v lobby baru hotelu Tree of Life.

Jak zvládáte náročné soustředění, do kterého jste nastoupila pár dní po posledním finálovém zápase ŽBL?
V plánu bylo napsáno, že to má být 80 procent regenerace a 20 procent kondice. Po pár dnech těch dvacet procent dost cítím. Začaly jsme víc běhat delší tratě a tělo na to není moc zvyklé. Začínají se mi ozývat bolístky.

Do mistrovství světa zbývá skoro měsíc, což je celkem dlouhá doba. Nechtěly byste radši hrát ostré zápasy?
Pár z nás jde rovnou ze sezony do přípravy. Bylo by určitě lepší, kdybychom skočily rovnou do evropského šampionátu. Jsem si ale vědoma toho, že některé holky skončily před měsícem a musejí se dostat zpátky do kondiční pohody. A samozřejmě potřebujeme společně strávit nějaký čas a utmelit hru.

Vizitka - Ilona Burgrová
Narozena: 15.3. 1984 v Hradci Králové
Výška: 196 cm
Post: Pivotka
Číslo dresu: 8
Klub: ZVVZ USK Praha
Přezdívka: Ilča
Největší úspěchy: stříbro na MS 2010, vítězka Euroligy 2015, čtyřnásobná vítězka české ŽBL, bronz na MEJ 2004, bronz na ME U18
Kariéra: Sokol Hradec Králové, Kara Trutnov, South Carolina (universitní soutěž NCAA v USA), Basket Bourges, ZVVZ USK Praha

Bude to na EuroBasketu především boj o postup na olympijské hry? Tedy o umístění do 5. místa?
Ano, tak to beru. Nebude to vůbec lehké. Na turnaji bude dvacet týmů a postupových míst je pouze pět. Bude to velká mela. Pokud se nám povede na olympiádu do Ria dostat, bude to velký úspěch. Když se umístíme ještě výš, bude to třešnička na dortu.

Zvládnete to bez dlouholeté opory Evy Vítečkové, která ukončila kariéru?
Evka nám bude chybět. To je jasné. Hrály jsme bez ní už před dvěma lety a nějak jsme to zvládly. V kádru máme nové mladé hráčky, tak uvidíme, jak se zapojí do týmu. Eva Vítečková není nahraditelná, ale věřím, že ji někdo bude schopný zastoupit.

Patřila poslední klubová sezona po fantastickém triumfu v Eurovize mezi vaše nejvydařenější?
Rozhodně. Pro nás bylo vítězství ve Final Four nečekané. Do turnaje jsme nešly jako favoritky. Už ale první zápas s Fenerbahce Istanbul ukázal, že hrajeme kolektivní a velmi kvalitní basketbal. Finálový zápas byl plný nervozity, od Jekatěrinburgu se asi čekalo víc, ale jsem ráda, že jsme to dotáhly a zahrály jsme skvěle.

Jaké byly oslavy v partě holek?
Bujaré. Z mého pohledu ale  pouze jednodenní. Začalo to večeří, kde byly ubytované ostatní týmy. Mezitím se popíjelo, začaly jsme tancovat, pak jsme se přesunuly do jednoho klubu v Praze a tam už se jen tancovalo. (usmívá se) Užily jsme si to, oslavily moment vítězství a něco, co jsme si ani nedokázaly představit, že někdy přijde. Potom jsme musely zase zpátky naskočit do tréninkového režimu, protože nás čekaly zápasy v české lize.

Ve finále jste po jednoznačném průběhu porazily Hradec Králové. Co říkáte na jeho historický zisk stříbrných medailí?
Hradec Králové dlouhodobě předvádí kvalitní agresivní basketbal. Je to jen vyústění dlouholeté práce s mládeží. Plno mladých holek se tam posouvá do ženské kategorie. Klub si finále rozhodně zasloužil.