Vítězná škola byla vybrána z celkového počtu 40 škol, do hal projekt přivedl téměř 6000 dětí.

Projekt Adopt Your Team se obnovil po svém velkém úspěchu na světovém šampionátu 2010. Přihlášené školy si měly možnost vybrat jeden z účastnických týmů šampionátu a adoptovat ho. Každá škola pak měla podle svého uvážení možnost k lehké změně výuky, kdy se žáci dozvídali více o „své“ zemi, vytvářeli transparenty a následně dostali volné vstupenky na zápasy, kde měli týmu vytvořit domácí prostředí. Každý z týmů nakonec našel minimálně dvě školy, které mu v hledišti fandily.

Vítězná škola adoptovala celek Itálie, který se ze skupiny v Hradci Králové dostal až do čtvrtfinále v Praze. Nakonec Italky skončily sedmé a jen těsně jim unikl postup na Světový pohár v basketbalu žen.

Deštivé říjnové úterní dopoledne se pak pro žáky devátých tříd stalo speciálním, protože se místo výuky shromáždili v učebně angličtiny a od Michala Konečného převzali ceny za výhru v projektu. Hlavní cenou byla interaktivní tabule s projektorem, která byla během prázdnin nainstalována právě v učebně angličtiny a ve výuce už se běžně používá.

Kromě interaktivní tabule pak škola získala ještě sadu basketbalových míčů s logem evropského šampionátu, basketbalové dresy s názvem školy na basketbalové turnaje v barvách italských reprezentačních dresů, památeční plaketu a mobilní telefony pro učitele, kteří projekt ve škole iniciovali.

„S odstupem času na to člověk vzpomíná úplně jinak. Vím, že byla obrovská vedra a po návratu z O2 Areny jsme byli úplně zničení a na pokraji sil, ale teď už na to vzpomínáme s úsměvem. Když by byla šance se do podobného projektu přihlásit znovu, ani minutu bychom neváhali. Škole to nejvíc přineslo souznění týmového ducha. Žáci se spojili, táhli za jeden provaz a myslím, že to na stadionu bylo vidět. Podařilo se vytvořit nejenom super atmosféru mezi námi, ale snad i v hledišti hal v Hradci a v Praze,“ popisoval po předávání projekt jeden z iniciátorů a učitel na hradecké škole Lukáš Procházka.

Spokojeni byli i žáci, z nichž se někteří vůbec poprvé díky projektu podívali do hlavního města a mohli si užít silné emocionální zážitky spojené s fanděním při evropském šampionátu basketbalistek.

„Zůstávají v nás ty společné školní akce. Nejprve v Hradci pochody od školy k hale na zápasy Italek a potom zájezd do Prahy, který byl pro některé první návštěvou hlavního města. Nejlepším zážitkem bylo, když si Itálie zajistila ve vyrovnané koncovce zápasu se Slovenskem definitivně postup ze skupiny a pak se přišly hráčky radovat k našemu hloučku,“ vzpomíná žákyně deváté třidy Natálie Macková.

„Super bylo, když jsme při čtvrtfinále proti Belgii měli fandící souboj s jejich fanoušky, kteří s námi chtěli soupeřit a mysleli si, že jsme z Itálie. Něco na nás pokřikovali a my jsme se skvěle bavili,“ doplnil ji spolužák Lukáš Hájek.

Celý projekt pochválil i sám generální sekretář federace Michal Konečný, který si vyslechl i pozitivní ohlasy ze zahraničí.

„Projekt se moc líbil nejenom na FIBA (mezinárodní basketbalová federace), ale i v jednotlivých zemích. Italky byly z podpory nadšené, a když jsme se na zářijovém evropském šampionátu basketbalistů potkali s realizačním týmem Italů, ještě vzpomínali na silné zážitky s dětmi,“ říkal s úsměvem Konečný.

Žáci tak mohou naplno užívat nových školních pomůcek a další školy musí doufat, že se České republice podaří brzy získat pořadatelství dalšího šampionátu, aby podobný projekt mohl znovu proběhnout.

Jakub Eichler