Nemají doma konkurenci… Když se řekne bughouse, šachovým odborníkům se okamžitě vybaví Slavia Hradec Králové. S trochou nadsázky se dá říci, že se na tu tuto disciplínu v oddíle specializují.

A každoročně v ní sklízejí ovoce. Děje se tak na Czech Open. Někdy před deseti lety byla tato šachová varianta zařazena do festivalu programu a získala si velkou oblibu. Tu největší pochopitelně u královéhradeckých šachistů. Každoročně totiž v otevřeném MČR dominují. V letošním roce získali titul Šlesinger s Jezberou. V celkovém pořadí nestačili pouze na své věčné rivaly z Litvy. Z prvenství se tak radovala dvojice Mickevičius –  Limontas.

Atraktivitou zavání rovněž otevřený turnaj dvojic v rapid šachu. Nejlepší formou se prezentovala dvojice Andrejev – Bryzgalin.

Juniorské šampionáty družstev hlásí atak polských výběrů. V chlapecké části má družina našich severních sousedů dvě kola před koncem tříbodový náskok na Maďarsko, a tak je velmi pravděpodobné, kam poputují zlaté medaile. V dívčí soutěži Polky předstihly v tabulce Maďarky, a jsou to ony, kdo dýchá na záda vedoucím Ruskám. V kontextu s tím se jeví jako parádní remíza Maříkové (1899) s Lachovou. Polky však druhý duel  s českým áčkem zvládly na vítěznou…

Staropramen Open – konečné pořadí: 1. Mickevičius – Limontas (Litva), 2. Šlesinger – Jezbera, 3. Tajovský – Škaloud.

Eltodo Open –  konečné pořadí: 1. Andrejev (Ukrajina) – Bryzgalin (Rusko) 12 b., 2. Simancev –  Kononěnko (oba Ukrajina) 11 b., 3. Plát – Červený 10 bodů.

Infinity Open – po 5. kole: 1. Strebkovs (Lotyšsko), 4,5 b., 2. Semjonová (Rusko), 3. Golcman (Rusko) oba 4 b.

MEJ chlapců – pořadí po 7. kole: 1. Polsko 14 b., 2. Maďarsko 11 b., 3. Německo A 9 b., , …, 6. Česká republika 6 b., 10. Říčany 0 b.

MEJ dívek: 1. Rusko 11, 2. Polsko 10 b., 3. Maďarsko 9 b., …, 6. Časká republika B 5 b., 7. Český republika A 3 body.

Bughouse šach

Nebo také bughouse či holanďany je jednou z variant šachu. Hrají ji čtyři hráči rozdělení do dvou týmů na dvou šachovnicích. Z každého hraje jeden hráč bílými a druhý černými kameny. Většina pravidel šachu zůstává stejných, až na to, že sebraný kámen předává hráč svému spoluhráči. Ten ho může místo svého tahu nasadit na libovolné prázdné pole šachovnice. Pouze pěšce nelze nasazovat na první a poslední řadu.